Kuaförler COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

01.04.2022

COVID-19 nedeniyle faaliyetlerine ara veren işletmelerden olan kuaför salonları, 11 Mayıs’ta tekrar kapılarını açacak. Peki bu süreçte gelin adaylarınıza nasıl hizmet vermeniz gerektiğini, işlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğine dair kuralları biliyor musunuz? Hepsini anlattık.

kuaförler covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

1- Hijyen Kurallarına Dikkat Edin

İşin niteliği gereği kuaförlerin, gelin adaylarına yakın temasta bulunmaları gerekiyor. Ancak COVID-19 sürecine dair en önemli tedbirlerden olan sosyal mesafe kuralı ve hijyen koşullarına bir dönem daha ekstra dikkat etmelisiniz. Bu önlemler için İçişleri Bakanlığı tarafından kuaför ve berberlerin çalışma sistemine ilişkin yayımlanan genelgeyle belirlenen kurallara uymanız şart. Bu kurallar ise şöyle:

 • Her salon 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 09.00-21.00 saatleri arasında çalışabilecek.
 • Tüm salonlar randevu sistemi ile müşteri kabul edecek.
 • Müşteriler bir koltuk ara verilerek oturacak ve sosyal mesafe korunacak.
 • Çalışanların ve müşterilerin maske takması şart.
 • Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği göz önüne alınarak salonda içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.
 • Randevusuz gelen müşteriler sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebilecek. Her işletme hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını salonun girişine asacak.
 • Kullanılacak makas, tarak, koltuk gibi eşyalar her işlemden sonra sterilize edilecek.
 • Her müşteri için havlu ve önlük gibi tek kullanımlık malzemeler olacak ya da her müşteri için ayrı malzeme olması sağlanacak. İsteyen havlu ve fırça gibi malzemeleri kendisi getirebilecek.

kuaförler covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

 • Bir süre cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmeti verilemeyecek.
 • Saç kesiminden sonra yüz ve baş bölgesinin temizliğinde "ense fırçası" kullanılamayacak.
 • Berberlerde sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.
 • Ayrıca salonlarda yiyecek-içecek ikramı da yapılamayacak.

Bu koşulların yanı sıra sizin alabileceğiniz bazı önlemler de bulunuyor:

 • Salona gelen tüm müşterilerinizin girişte ateşini ölçebilirsiniz.
 • Aynı anda hizmet vereceğiniz kişi sayısını düşürebilir ya da kapasitenizi genişletebilirsiniz.
 • Sektörel dergileri ve ilham verici katalogları da hijyen nedeniyle bir süreliğine kaldırmanızda fayda var.
 • Salonun belirli noktalarına dezenfektan cihazları ya da şişelerinden yerleştirmeniz daha doğru olacaktır.

2- Esnek Olun

Yaptığımız araştırmalara göre düğünlerini erteleyen çiftlerin %95’i düğününü 2020 yılı içinde yapma kararı aldı. Sadece yüzde 5’lik kısım düğününü gelecek yıla kaydırdı. Hal böyleyken bu yılın yaz, sonbahar hatta kış aylarındaki düğünlerde yoğunluk yaşanacak.

Bu süreçten, firmanızdan hizmet alacak gelin adaylarının da etkilendiğini göz önünde bulundurarak çalışma takviminizi yeniden belirleyin. Gelin adaylarına sunacağınız tarih seçenekleri, tarih değişikliğinden dolayı oluşabilecek fiyat farkları ve ödeme koşulları konusunda da esnek davranarak onlara destek olmanızda fayda var. Düğün.com panelinizde Esnek Sözleşme kutucuğunu tıklayıp, çiftlerinize bazı esneklikler sunarak, rakiplerinizin de önüne geçebilirsiniz.

kuaförler covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

3- Düğün.com Sayfanıza Daha Çok Vakit Ayırın

Gelin adaylarının düğün hazırlıkları için dijital kanalları daha çok kullandığı bu süreci firmanız için avantaja çevirebilirsiniz. Gelinlerin firmanız hakkında detaylı bilgiye sahip olması ve ilham alması için öncelikle Düğün.com sayfanızdaki görsellere ve videolara vakit ayırarak değerlendirebilirsiniz. Kişisel bakım tavsiyeleri, farklı gelin saçı modelleri, model seçimine dair ipuçları gibi konularda profilinizde yer vereceğiniz paylaşımlarla gelin adaylarına destek olabilirsiniz.

kuaförler covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

Bu süreçte en önemli konu sakin kalabilmek. Peki nasıl? Şurada anlattık: COVID-19 Sürecinde Sakin Kalmak İçin 9 Yöntem

4- Kampanyalar Geliştirin

Düğününü erteleyen çiftlerin yüzde 95’i düğününü 2020 yılında yapacak. Bu nedenle yaz aylarının yanı sıra sonbahar ve kıl aylarına talep de arttı. Hafta içi düğünler de artık yaygın hale gelecek. Hal böyleyken siz de bu dönemler için düzenleyeceğiniz kampanyalarla gelinlerinizin şimdiden randevu almasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem kendi takviminizi erkenden oluşturabilir hem de gelin adaylarına avantaj sağlayabilirsiniz. 

5-KOBİ Destek Paketlerini Araştırın

COVID-19 sürecinde piyasadaki durgunluktan dolayı ekonomik desteğe ihtiyaç duyabilecek KOBİ'ler için devlet tarafından destek paketleri açıklandı. Siz de bu firmalar arasındaysanız işe devam kredisi, kredi borcu ertelemesi gibi farklı uygulamaları araştırarak, yararlanabileceğiniz paketler için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu süreçte ekonomik planlamanıza yardımcı olacak devlet desteği paketlerinden de haberdar olmak isterseniz şu yazımızı inceleyebilirsiniz: KOBİ’lerin Yararlanabileceği Devlet Destek Paketleri Neler?

COVID-19 sürecinde, kuaförlerin işlerini en verimli şekilde yürütmelerini sağlayacak ipuçlarına değindik. Bu süreçte Düğün.com olarak yanınızda olduğumuzu ve aklınıza takılan her soruyu portföy yöneticilerimiz aracılığıyla sorabileceğinizi de unutmayın!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!