KOBİ’lerin Yararlanabileceği Devlet Destek Paketleri Neler?

01.04.2022

COVID-19 sürecine yönelik tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı önlemler alınmaya başlandı ve düğünlerin de arasında yer aldığı tüm toplu etkinliklere bazı kısıtlamalar getirildi. Ancak bu süreçte KOBİ olarak yararlanabileceğiniz bazı devlet destekleri de var! Bu destek paketlerini sizin için anlattık:

kobi̇’lerin yararlanabileceği devlet destek paketleri neler?

KOBİ’lerin Alacaklarına Devlet Garantisi

2019 yılından bu yana KOBİ’lere yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası uygulaması yürütülüyor. Bu uygulamayla KOBİ'ler son mali yılda, elde ettiği ciro üzerinden devlet destekli alacak sigortası yaptırıyor ve alacağını tahsil edemezse, bu bedeli sigorta karşılıyor.

COVID-19 süreci nedeniyle 1 Nisan 2020 itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeyle Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nın kapsamında değişikliğe gidildi ve başvuru şartları kolaylaştırıldı.

Yapılan düzenlemeyle:

  • Uygulamadan yararlanacak şirketlerin 25 milyon TL olarak belirlen ciro sınırı yükseltildi. Mevcut durumda mikro ve küçük işletmelere destek olan bu sigortaya, orta büyüklükteki işletmeler de dahil edildi ve ciro sınırı 125 milyon TL’ye çıkarıldı.
  • Ayrıca ticari alacağını sigortalamak isteyen KOBİ'ye, alıcı başına 750 bin TL’ye kadar teminat limiti sağlanabilecek. İstenirse bu teminat tutarı artırılabilecek ve artırım için ek prim talep edilmeyecek.

Bu süreçte işlerinizi yönetirken size yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsiniz: COVID-19 Sürecinde İşinizi En Doğru Nasıl Yönetebilirsiniz?

Kirasını Ödeyemeyene Tahliye Yok

Yapılan ekonomik düzenlemeler arasında işletmelerin kira sözleşmelerine ilişkin değişiklik de yer alıyor. İlgili düzenlemeye göre 1 Mart-30 Haziran 2020 tarihleri arasında iş yeri kirasını ödeyemeyen firmalar için bina sahipleri kira sözleşmesinin feshini ve kiracının tahliyesini isteyemeyecek.

Düğün sektörünün süreçten nasıl etkileneceğine dair araştırmamızın sonuçlarına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Düğün Sektörü COVID 19’dan Nasıl Etkilenecek?

Kamu Bankaları ‘İşe Devam Kredisi’ Verecek

Alınan ekonomik önlemler istihdama yönelik düzenlemeleri de içeriyor. Buna göre 3 kamu bankası; Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından işletmelerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için İşe Devam Kredi Desteği verilecek.

2020 yılının Şubat ayı sonu itibariyle çalışan sayısında azalma olmayan firmalar bu krediden yararlanabilecek. Kredi için teminat eksiği bulunan işletmelere Hazine destekli kefaleti de sağlanabilecek. Kredi desteği, 6 ay ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranıyla sunulacak.

kobi̇’lerin yararlanabileceği devlet destek paketleri neler?

Bu süreçte verimli çalışabilmek için sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Bunun için ipuçları şu yazımızda: COVID-19 Sürecinde Sakin Kalmak İçin 9 Yöntem

Halkbank Kredi Borcuna Erteleme

Bu süreçte işlerinin olumsuz etkilendiğini belirterek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan-Haziran arasını kapsayan 3 aylık anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenebilecek. Ancak karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarların, erteleme süresi içinde çalışan sayısını azaltmaması şartı bulunuyor.

Sektörde faaliyet gösteren büyüklü küçüklü birçok firma bu süreçte desteğe ihtiyaç duyuyor. Örneğin; düğün mekanı sahibiyseniz şu yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz: Düğün Mekanı Sahipleri COVID 19 Sürecini Nasıl Yönetmeli?

Kredi Siciline 'Mücbir Sebep' Notu Düşülecek

Süreç nedeniyle alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak. Bu da temerrüde düşen, yani borcunu ya da yükümlülüğünü hukuki olarak karşılamayan firmaların, kredi notunun süreç nedeniyle düşmemesi anlamına geliyor.

COVID-19 süreci nedeniyle bu günlerde sık sık duyulan ve merak edilen “mücbir sebep” ifadesinin, kısaca “Hukukta herhangi bir görevin, sorumluluğun veya taahhüdün yerine getirilmesine geçici ya da sürekli engel teşkil edebilecek sebepler” anlamına geldiğini de belirtelim.

Kısa Çalışma Ödeneğine Düzenleme

COVID-19 salgınının ekonomik etkileriyle ilgili alınan tedbirler kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği için başvuruda bulunan işletmede çalışan işçinin kısa çalışma ödeneğini hak etme koşulları esnetildi. Son üç yıl içinde aranan sigortalılık süresi 600 günden 450 güne, son 120 gün sigortalılık şartı ise 60 güne indirildi.

kobi̇’lerin yararlanabileceği devlet destek paketleri neler?

Bu süreçte evden çalışan profesyoneller için tavsiyelerimize şurada yer verdik: Çiftleri Evinizden Yönetmek İçin 7 İpucu

Son günlerde sıkça gündeme gelen bu Kısa Çalışma Ödeneği’nin ne olduğunu merak edenlere de konuyu şu şekilde açıklayabiliriz:

Haftalık çalışma süresinin önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde, işyerinde en fazla 3 aya kadar “kısa çalışma” yapılabiliyor. Bu sürede işletmeler, devletin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak üzere Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabiliyor. Bu kapsamda işveren asgari ücretin 1,5 katını aşmayan çalışanlarının son 12 aylık ücret ortalamasının %60’ını devletten alabiliyor.

KOSGEB’e Yapılacak Ödemelere Erteleme

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da COVID-19 sürecinde KOSGEB aracılığıyla yapılan düzenlemeleri duyurdu. Bu kapsamda; KOBİ’lerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB’e yapması gereken ödemeler 3 ay ötelenecek. Ayrıca proje süresi yükümlülüklerini veya girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken firmalara, 4 aya kadar ek süre verilecek.

Sektörde faaliyet gösteren firmalar, bu süreçte desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Örneğin; gelin saçı ve makyajı alanında hizmet veriyorsanız şu yazımızdaki önerilerimize göz atabilirsiniz: Kuaförler COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

Vergi Ödemelerine Düzenleme

Bu süreçte işletmelere kolaylık sağlamak adına vergi düzenlemeleri de yapıldı. Buna göre:

  • 2020 yılının Kasım ayına kadar konaklama vergisi uygulanmayacak.
  • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.
  • Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.
  • Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için KDV kesintisi ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.
  • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

Sektörde faaliyet gösteren bir tekstil firmasıysanız şu yazımız ilginizi çekebilir: Gelinlikçiler COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

Devlet tarafından sağlanan ve KOBİ’lere yönelik COVID-19 sürecini kapsayan ekonomik destek paketlerine değindik. Bu süreçte Düğün.com olarak yanınızda olduğumuzu da hatırlatalım! Süreçle ilgili aklınıza takılan her türlü konu için portföy yöneticilerimiz aracılığıyla bizden destek alabileceğinizi de unutmayın!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!