Hakkında Yazınızla Hem Çiftleri Hem Google’ı Nasıl Etkileyebilirsiniz?

06.04.2022

İnternette düğün firması arayan çiftlerin dikkatini çekmenizin yolu etkili bir 'Hakkında' yazısından geçiyor! İyi bir açıklama ile arama motorlarında üst sıralarda çıkabilir, daha çok çifti etkileyebilirsiniz. Etkili bir 'Hakkında metni oluşturmanın ipuçları bu yazıda!

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Hakkında Yazısı Yazmak Neden Önemlidir?

Yeni evlenecek yüz binlerce çift, düğün için çalışacağı firmaları genellikle internet üzerinden araştırıyor. Bu nedenle her 3 çiftten 2’sinin yolu mutlaka Düğün.com’dan geçiyor. Bu çiftlerin aradığı firma belki de sizsiniz! Bunu çiftlere anlatmanın yolu da iyi bir “Hakkında” yazısından geçiyor. Çünkü:

►Hakkında yazınız, arama motorlarından sayfanıza trafik çekmenizi sağlayan en önemli alanlardan biri. Firmanızla ilgili anlattığınız her detay, bu özellikleri internette arayan çiftlerin size ulaşmasını sağlıyor.

►Hakkında yazısı, çiftlerin firmanızdan teklif alma oranını artırıyor. Firma sayfasında hakkında yazısı olan firmalar, olmayanlara oranla 3 kat daha fazla teklif alıyor.

►İyi bir hakkında yazısı çiftleri etkilemenizde de işe yarar. Firmanızı en detaylı şekilde tanıtan, kendini zevkle okutan bir hakkında yazısı ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz!

►Hizmet kategoriniz, bulunduğunuz il ve ilçe gibi temel özelliklerinizin yazınızda yer alması hem arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı hem de çiftlerin sayfanıza ulaşabilmeleri açısından avantaj sağlar.

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Etkili Bir Hakkında Yazısı Nasıl Olur?

“Hakkında” yazınızın sahip olması gereken bazı özellikler var. İşte bunlardan en önemlileri:

 • Düğün.com'a özel: Google’ın SEO kriterlerine göre hazırladığınız metin, kendi web siteniz dahil hiçbir yerden alıntılanmamış ve Düğün.com'a özel olmalı.
 • Dilbilgisi kurallarına uygun: Dilbilgisi kurallarına uygun bir metin hem kolay okunur hem de profesyonel imajınızı yansıtır.
 • Canlı ve okunaklı: Canlı ve okunaklı metin, çiftleri, yazınızı hevesle okumaları için motive eder.
 • Dikkat çekici: Kolay okunan, merak ettiren bir metin oluşturmalısınız.
 • “Biz” ve “siz” dili: Yazı, kurumsal kimliğinizi ortaya koyabileceğiniz, birinci ve ikinci çoğul şahıs yani “biz” ve “siz” dili ile yazılmış olmalı.
 • Farkınızı ortaya koyan: Sağladığınız hizmetlerin yanı sıra rakiplerinizden farklı özelliklerinizi öne çıkarmalısınız.
 • Başarılarınızı belgeleyen: Firmanızın sahip olduğu, başarılarınızı belgeleyen ödül ve sertifikalarınızdan da yazıda bahsetmelisiniz.
 • Başlıklarla sınıflandırılan:: İş Ortağım panelinde mekan, gelinlik gibi kategorilerdeki firmalar için Hakkında yazısı başlıklarla ayrılmış durumdadır. Panelde başlıklı alan varsa ilgili konudaki ürün ve hizmetlerden kendi alanında bahsetmelisiniz.

Hakkında Yazısında Neler Kullanılmamalı?

 • Firma isminde yer almayan İngilizce kelimeler,
 • Gülen surat gibi emojiler gibi ifadeler,
 • Kalın fontlar,
 • İletişim bilgileri yazıda yer almamalı.

Metni Oluştururken Bunlara Dikkat!

Peki firmanızı anlatmaya nereden başlamalısınız? Hangi ifadeler özellikle Google aramaları için avantaj sağlar? Size yardımcı olacak ipuçlarından kısaca bahsedelim:

 • Hakkında yazınızın ilk cümlesinde firmanızın ismine, bulunduğu şehre ve hizmet kategorisine yer vererek başlamalısınız.
 • Firmanızın sadece evlenecek çiftleri ilgilendiren ürün ve hizmetlerinden bahsetmeli, gereksiz detaylardan kaçınmalısınız.
 • Firmanın genel özellikleri; kaç yıldır sektörde faaliyet gösterdiği, deneyimler ve varsa eğitimlere, ödüllere de yazının girişinde yer vermelisiniz.
 • Firmanıza dair en önemli bilgileri üst satırlarda, diğer detayları ise yazının sonlarında vermeniz, metni tamamen okumayacak çiftleri de yakalamanızı sağlar.
 • Firmanızın özelliklerinden bahsettiğiniz alanda sizi diğer firmalardan ayıran noktaları da vurgulamayı unutmayın.
 • Firmanız eğer bir ödül ya da sertifika ya da araştırma verileriyle tescillenmediyse, firmanızı tanımlarken “en iyi”, “en çok tercih edilen” ifadelerini yazınızda kullanmamalısınız.
 • Yazıyı sonlandırırken, çiftlerin firmanızla iletişime geçmesini sağlamaya yardımcı olacak ifadeler kullanabilirsiniz.
 • Fiyat ve ödeme avantajlarına da yazının sonralarında bahsedebilirsiniz. Bunlar gibi gibi değişken bilgileri dönem dönem güncellemeyi de unutmayın!
 • Akıllarda kalacak bir kapanış cümlesi yazının etkinliğini artırır. Merak ettiklerini size sormaları ya da fiyat teklifi almaları için çiftleri yönlendirecek cümleler kapanış için uygun olacaktır. Firmaya ait bir slogan/mottonuz varsa yazının son paragrafında çiftleri iletişim adresine yönlendirirken ekleyebilirsiniz.

İyi ve Kötü Hakkında Yazısı Örnekleri

İyi bir hakkında yazısını, çiftlerle yaptığınız ilk görüşme gibi düşünebilirsiniz. Tecrübenizi, ürün ve hizmetlerinizi net bir şekilde anlatmak çiftleri firmanızla anlaşmaya yönlendirebilir. Kötü bir hakkında yazısı ise profesyonel bir imaj çizmeyeceği gibi, çiftlerin firmanız hakkında yeterli bilgiye ulaşmasını engeller.

İyi bir hakkında yazısı örneği:

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Kötü hakkında yazısı örneği:

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Yazınız Hazır! Peki Panele Nasıl Ekleyeceksiniz?

Düğün.com İş Ortağım paneline giriş yaptıktan sonra "Sayfalar" alanından profil hesabınızı seçin. Burada “Hizmet Bilgileri” sekmesinde yer alan “Hakkında” bölümüne yazınızı girebilirsiniz.

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Eğer panelde yer alan "Hakkında" bölümü, başlıklar ile bölünmüşse, ürün ve hizmetlerinizi ilgili alana girmeniz gerekir.

✦Sisteme girdiğiniz yazının, SEO uzmanımızın kontrolünden geçtikten sonra yayına alınacağını da hatırlatalım.

Düğün.com panelinizi daha verimli kullanmak için hazırladığımız şu rehber yazıya da göz atmanızı öneriyoruz: Düğün.com Panelini Kullanma Kılavuzu

İdeal bir hakkında yazısı hazırlarken size yardımcı olacak önerilerimizi sıraladık. Aklınıza takılan tüm sorular için portföy yöneticiniz ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca panelde, “Destek” menüsünde yer alan “Düğün.com'a Sorun” seçeneğiyle canlı sohbet üzerinden yardım alabilirsiniz!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!