Hakkında Yazınızla Hem Çiftleri Hem Google’ı Nasıl Etkileyebilirsiniz?

22.01.2020

İnternette düğün firması arayan çiftlerin dikkatini çekmenizin yolu etkili bir hakkında yazısından geçiyor! Profesyonel şekilde yazılmış bir hakkında yazısı ile arama motorlarında üst sıralarda çıkabilir, daha çok çifti etkileyebilirsiniz. Çiftlerin sizinle iletişime geçmeden önce firmanızı tanımasını sağlayacak bu yazı ile fark yaratan özelliklerinizi öne çıkarın, kazancınızı artırın!

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Hakkında Yazısı Yazmak Neden Önemlidir?

Yeni evlenecek yüz binlerce çift, düğün için birlikte çalışacağı firmaları genellikle internet üzerinden araştırıyor. Bu nedenle her 3 çiftten 2’sinin yolu mutlaka Düğün.com’dan geçiyor. Bu çiftlerin aradığı firma belki de sizsiniz. Bunu çiftlere anlatmanın yolu da iyi bir “Hakkında” yazısından geçiyor.

Hakkında yazınız, arama motorlarından sayfanıza trafik çekmenizi sağlayan en önemli alanlardan biridir. Hakkında yazınızda firmanızla ilgili anlattığınız her detay, bu özellikleri internette arayan çiftlerin size ulaşmasını sağlıyor.

Hakkında yazısı, çiftlerin firmanızdan teklif alma oranını artırıyor. Firma sayfasında hakkında yazısı olan firmalar, olmayanlara oranla yüzde 141 daha fazla teklif alıyor.

Hizmet kategoriniz, bulunduğunuz il ve ilçe gibi temel özelliklerinizin yanı sıra firmanızın ismi, çiftlerin arama yaparken kullanabileceği farklı alternatifleriyle yazınızda yer almalı. Örneğin; Mürrüvet Wedding isimli bir düğün mekanının “Mürrüvet düğün salonu” şekilde hakkında yazınızda yer alması, hem arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı hem de çiftlerin sayfanıza ulaşabilmeleri açısından avantaj sağlar.

İyi bir hakkında yazısı çiftleri etkilemenizde de işe yarar. Ürün ve hizmetlerinizi, tecrübelerinizi, çiftlerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlattığınız, canlı bir dille yazılmış ve kendini zevkle okutan bir hakkında yazısı ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz!

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?


Yazıda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

“Hakkında” yazınızı hazırlarken dikkat etmenizi önerdiğimiz bazı detaylar var. İşte bunlardan en önemlileri:

 • Düğün.com'a özel hazırlanmış olması: Google’ın SEO kriterlerine göre hazırladığınız metnin, web siteniz de dahil, hiçbir yerden alıntılanmaması, Düğün.com için özel hazırlanmış olması gerekiyor. Profil sayfanızın görünür olabilmesi için bu çok önemli.
 • Dilbilgisi kurallarına uygun hazırlanması: Metninizin dilbilgisi kurallarına uygun yazılması da hem metnin kolay okunabilmesi hem de profesyonel imajınızı yansıtması açısından önemli.
 • Canlı ve okunaklı olması: Metnin canlı ve okunaklı bir dille kaleme alınmış olması da çiftleri, tüm metni okumaları için motive eder. Böylece tüm hizmetlerinizden çiftleri haberdar edebilirsiniz.
 • Dikkat çekici olması: Firmanızın dikkat çekmesini istediğiniz özelliklerini kalın fontlarla yazabilirsiniz. Hizmetlerinizi maddeleyerek liste haline getirebilir, yazının kolay okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunları panelinizde nasıl yapacağınız konusunda portföy yöneticinizden destek alabilirsiniz.
 • En az 300-350 kelime içermesi: Hazırladığınız yazının ortalama 300-350 kelimelik uzunlukta olması firmanızla ilgili yeterli bilgi içermesi açısından önemlidir.
 • “Biz” ve “siz” dili ile yazılması: Yazı, kurumsal kimliğinizi ortaya koyabileceğiniz, birinci ve ikinci çoğul şahıs yani “biz” ve “siz” dili ile yazılmış olmalıdır.
 • Farkınızı ortaya koymuş olması: Firmanızı tanıtırken, sağladığınız hizmet seçeneklerinden bahsetmenin yanı sıra rakiplerinizden farklı özelliklerinizi öne çıkarmanızda da fayda vardır. Bu durum, çiftler tarafından tercih edilebilirliğinizi artıracaktır.
 • Başarılarınızı belgelemesi: Firmanızın sahip olduğu, başarılarınızı belgeleyen ödül ve sertifikalarınızdan da yazıda bahsetmenizi öneririz. Böylece hem firmanızın profesyonel imajını güçlendirebilir hem de farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

  Yazıda neler kullanılmamalı?

 • Firma isminde yer almayan İngilizce kelimeler,
 • Gülen surat gibi emojiler veya İngilizce karakter gibi ifadeler,
 • Telefon numarası, mail adresi, firma adresi gibi iletişim bilgileri yazıda yer almamalı.

Peki firmanızı anlatmaya nereden başlamalısınız? Hangi ifadeler özellikle Google aramaları için avantaj sağlar? Size yardımcı olacak ipuçlarından kısaca bahsedelim:

 • Hakkında yazınızın ilk cümlesinde firmanızın ismine, bulunduğu şehre ve hizmet kategorisine yer vererek başlayabilirsiniz. Bu durum, sizin sağladığınız hizmetleri arama motorlarında arayan çiftlerin karşısına çıkmanız açısından avantaj sağlar.
 • Firmanızın sadece evlenecek çiftleri ilgilendiren ürün ve hizmetlerinden bahsetmeli, gereksiz detayları anlatarak, çiftlerin ilgisini dağıtmamaya özen göstermelisiniz.
 • Firmanın genel özellikleri; kaç yıldır sektörde faaliyet gösterdiği, deneyimler ve varsa eğitimler, ödüllere de yazının girişinde yer vermelisiniz.
 • Firmanıza dair en önemli bilgileri yazınızın üst satırlarında, diğer detayları ise yazının sonlarında vermeniz, Hakkında yazınızın tamamını okumayacak çiftleri de yakalamanızı sağlar.
 • Firmanızın özelliklerinden bahsettiğiniz alanda sizi diğer firmalardan ayıran noktaları da vurgulamayı unutmayın.
 • Firmanız eğer bir ödül ya da sertifika ya da araştırma verileriyle tescillenmediyse, firmanızı tanımlarken “en iyi”, “en çok tercih edilen” ifadelerini yazınızda kullanmamanız, reklamdan uzak, gerçekçi bir anlatıma sahip olmanız açısından önemli.
 • Yazıyı sonlandırırken, çiftlerin firmanızla iletişime geçmesini sağlamaya yardımcı olacak ifadeler kullanabilirsiniz.
 • Fiyat ve ödeme avantajlarına yer verebilirsiniz. Örneğin; “Düğün.com çiftlerine %10 indirimli fiyat avantajları”, “Peşin fiyatına %5 indirimli kına paketleri” gibi farklılaşan ödeme bilgilerinden yazının sonralarında bahsedebilirsiniz.
 • Akıllarda kalacak bir kapanış cümlesi yazının etkinliğini artırır. Merak ettiklerini size sormaları ya da fiyat teklifi almaları için çiftleri yönlendirecek cümleler kapanış için uygun olacaktır. Firmaya ait bir slogan/mottonuz varsa yazının son paragrafında çiftleri iletişim adresine yönlendirirken ekleyebilirsiniz.

İyi ve Kötü Hakkında Yazısı Örnekleri

İyi bir hakkında yazısını, çiftlerle yaptığınız ilk görüşme gibi düşünebilirsiniz. Tecrübenizi, ürün ve hizmetlerinizi net bir şekilde anlatmak çiftleri firmanızla anlaşmaya yönlendirebilir. İnternette rakiplerinizden daha üst sıralara çıkmanızı sağlayabilir. Kötü bir hakkında yazısı ise profesyonel bir imaj çizmeyeceği gibi, çiftlerin firmanız hakkında yeterli bilgiye ulaşmasını engeller.


İyi bir hakkında yazısı örneği:

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?
hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Kötü hakkında yazısı örneği:

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Yazınız Hazır! Peki Panele Nasıl Ekleyeceksiniz?

Düğün.com İş Ortağım paneline giriş yaptıktan sonra profil hesabınızı seçin. Burada “Genel Bilgiler” sekmesinde yer alan “Firmanızı Tanıtan Yazı” bölümüne hakkında yazınızı girebilirsiniz.

hakkında yazınızla hem çiftleri hem google’ı nasıl etkileyebilirsiniz?

Sisteme girdiğiniz yazının, SEO uzmanımızın kontrolünden geçtikten sonra 1-2 gün içinde yayına alınacağını da hatırlatalım.

Düğün.com panelinizi daha verimli kullanmak için hazırladığımız şu rehber yazıya da göz atmanızı öneriyoruz: Düğün.com Panelini Kullanma Kılavuzu

İdeal bir hakkında yazısı hazırlarken size yardımcı olacak önerilerimizi sıraladık. Bu önerileri dikkate alarak hakkında yazınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Yazınızı oluştururken aklınıza takılan tüm sorular için portföy yöneticiniz ile iletişime geçerek destek isteyebilirsiniz. Ayrıca panelde, “Destek” menüsünde yer alan “Düğün.com'a Sorun” seçeneğiyle canlı sohbet ile yardım alabilirsiniz. Dilerseniz “Uzak Bağlantı Uygulaması” ile de portföy yöneticinizin bilgisayarınıza bağlanarak size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!