Gelen Tekliflere Telefon ile Dönüş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

01.04.2022

Sizden teklif isteyen çiftlerle telefonda görüşerek sıcak temasta bulunmanız, onları etkilemenizi sağlayacak en etkili yöntemlerden biri! Peki bunu nasıl yapacaksınız? Çiftlerden gelen teklif taleplerini telefonla yanıtlarken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık!

gelen tekliflere telefon ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

1- Hızlı Yanıt Verin

Firmanızı inceleyerek size telefonla ulaşan çiftlere mümkün olan en kısa sürede yanıt vermelisiniz. Çünkü aramalarıı kısa sürede yanıtlayarak, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Çiftlerin size kolaylıkla ulaşabilmesi, anlaşma istatistiklerinizi ve kazancınızı artırır. Cevapsız aramalara en geç 1 iş günü içinde yanıt vermenizi öneriyoruz. Böylece onlara ne kadar profesyonel ve işinizin takipçisi olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

2- Kendinizi Tanıtmayı Atlamayın

Sizden teklif isteyen çiftlere telefonla dönüş yaptığınızda hangi firmadan aradığınızı, firmadaki unvanınızı ve isminizi söyleyerek telefon görüşmenizi başlatın. Bu sayede profesyonel bir imaj çizmenin yanı sıra, çiftlerinizi de bilgilendirip kafa karışlığının önüne geçersiniz.

Çiftlerin aramasını yanıtladığınızda ise onlara firmadaki unvanınızı ve isminizi söylemeli; kendilerine ne şekilde yardımcı olabileceğinizi sormalısınız.

3- Profesyonel Bir Dil Kullanın

Telefon konuşmalarında profesyonel bir dil kullanmaya da özen göstermenizde fayda var. Böylece karşınızdaki kişi sizi ciddiyetle dinleyip ve konuşma şeklinizden çok ne söylediğinize odaklanabilir. Nasıl mı?

►“Sen” yerine “siz” dili kullanmalı,
►Argo kelimelerden ve günlük konuşma terimlerinden kaçınmalı,
►Ses seviyenize, tonlamalarınıza ve vurgulamalarınıza dikkat etmelisiniz.

gelen tekliflere telefon ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Çiftlerle iletişim kurarken işinize yarayacak önerilerimizi şu yazımızda bulabilirsiniz:  Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

4- Net ve Akıcı Konuşun

Telefonda karşınızdaki kişiyi etkilemenin ipuçlarından biri de net ve akıcı konuşmaktır. Bu konuda işinize yarayacak ipuçlarını da verelim:

►Konuşurken kelimeleri tane tane ve net bir şekilde telaffuz edin. Böylece karşınızdaki kişi sizi daha iyi anlayabilir.
►Aradığınız kişiyi detaylarda boğmayıp, akıcı şekilde konuşmaya da özen göstermelisiniz.
►Fazla duraksamadan, kısa ve net cümleler kullanırsanız, dinleyen kişinin sıkılmadan ve ilgisini kaybetmeden sizi dinlemesi mümkün olacaktır.

5- Konuşurken Gülümseyin

Telefonla görüşürken gülümseyerek konuşmaya gayret edin. Karşınızdaki kişi sizi görmüyor olabilir. Ancak yüzünüzdeki gülümseme, ses tonunuza ve konuşma şeklinize yansıyacak ve karşı tarafta olumlu bir etki bırakacaktır.

Olumlu etki yaratmak için gülümseyerek konuşmanın yanı sıra, pozitif cümleler kurmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin; sorulan soruları “bilmiyorum” diyerek yanıtlamak yerine “sizin için araştırabiliriz” şeklinde cevaplamanız daha uygun olacaktır.

6- Soru Sorun

Görüşme yaptığınız çiftleri tanımaya çalışarak onlara en etkili şekilde yardımcı olabilirsiniz. Bunun için onlara sorular sormanızda fayda var. Örneğin; firma sayfanızda yer alan dantelli, balık kesim gelinliğin fiyatını öğrenmek için arayan bir gelin adayına sadece fiyat bilgisi verip görüşmeyi sonlandırmanız, anlaşmanız için yeterli olmayabilir.

Fiyat bilgisini verdikten sonra, gelin adayına vücut tipini, düğün tarihini ve düğün mekanını öğrenip bunlara uygun alternatifler de sunabilirsiniz. Belki de bu gelin adayı, bahar aylarında kır düğünü yapacaktır… Bu durumda dantelli balık gelinlik yerine, şifon, düz kesim bir tasarım önerebilirsiniz. Bu sayede, gelin adayına işinizde uzman olduğunuzu göstererek, ilgisinin firmanıza yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

7- Not Alın

Görüştüğünüz kişinin ismi, düğün tarihi, sorusu ve kendisi ile müstakbel eşi hakkında verdiği detaylar konuşma boyunca hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden tüm bu bilgileri, görüşme esnasında not alın.

Böylece çiftlerin sorularını ve ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilir ve aynı soruları tekrar tekrar sormamış olursunuz. Yanınızda her zaman küçük bir not defteri ve kalem bulundurmanız, bu noktada işinizi kolaylaştırabilir.

gelen tekliflere telefon ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

8- Uzun Süre Bekletmeyin

Telefon görüşmeniz sırasında, konuşmayı bölecek durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda, araya giren konuyla ilgilenebilmek için karşınızdaki kişiden müsaade isteyip, kısa bir süre bekleteceğinizi belirtin. Ancak bu bekleme süresini uzatmaktan kaçınmalısınız.

Eğer uzun süre bekletmeniz gerekecekse, mümkünse sizi bölen işi erteleyip, konuşmadan sonra ilgilenmelisiniz. Ertelemeniz mümkün değilse, telefondaki kişiden özür dileyerek aramayı sonlandırmalı, en kısa sürede çiftinizi tekrar aramalısınız.

9- Hoparlöre Almayın

Konuşma sırasında hoparlörü açmaktan kaçınmalısınız. Çünkü karşınızdaki kişi, sesinin dışarı verildiğini ve sizin sesinizin uzaktan geldiğini anlayacaktır. Bu durum, onunla konuşurken başka bir işle ilgilendiğiniz izlenimini oluşturacak ya da başkaları tarafından dinlendiği hissini yaratacaktır. Böyle bir durumda, anlaşma ihtimalinizin düşeceğini de hatırlatalım.

10- Profesyonel Şekilde Sonlandırın

Profesyonel bir telefon konuşmasının başlangıcı ve devamı kadar nasıl sonlandırıldığı da önemlidir. Arama sonunda kullandığınız ifadelerin ve ses tonunuzun da arama sırasında olduğu kadar etkili olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için;

►Ses tonunuzu canlı tutmalı,
►Enerjinizi düşürmemeli,
►“Görüşürüz” gibi günlük ifadeler yerine firmanızı aradığı için teşekkür etmeli ve iyi bir gün dilemelisiniz.

Firmanıza ulaşan çiftlerin teklif taleplerini telefonla yanıtlarken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Çiftlerin teklif taleplerinden anında haberdar olmak ve hızlı arama yapabilmek için Düğün.com İş Ortağım mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

  • Uygulamayı Android cihazınıza indirmek için tıklayın!
  • IOS cihazınıza indirmek için tıklayın!


Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!