Gelen Tekliflere E-mail ile Dönüş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

21.03.2022

Çiftler üzerinde olumlu izlenim oluşturacak bir e-mail ile satış gücünüzü artırabilirsiniz. Bu yüzden çiftlerin sorularını ve fiyat tekliflerini yanıtlarken dikkat etmeniz gerekenleri ayrıntılarıyla anlattık!

gelen tekliflere e-mail ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

1- Hızlı yanıt verin

Fiyat teklifi isteyen çiftler, mümkün olan en kısa sürede sizden dönüş bekler. En geç 24 saat içinde dönüş yaparak, çiftlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Çiftlere hızlı yanıt verebilmek için Düğün.com İş Ortağım mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Böylece size gelen teklif taleplerine bulunduğunuz yerden, hızlıca yanıt verebilirsiniz.

►Uygulamayı Android cihazınıza indirmek için tıklayın!
►iOS cihazınıza indirmek için tıklayın!

2- Önce e-mail ile iletişim kurun

Çiftlere ilk yanıtı onların tercih ettikleri yöntemle verin. Örneğin; size mail ile ulaştılarsa, sizin de yanıtınız mail ile olmalı. Daha sonra telefon görüşmesi, randevu veya gerekli olan başka bir yöntemle görüşmeyi talep edebilirsiniz. Çiftlerinizin ne zaman müsait olduğunu öğrenebilmek için Müşteri Takip Sistemi'ni kullanabilirsiniz.

3- Profesyonel bir dil kullanın

Çiftlere karşı hitabınız, kullandığınız dil, üslubunuz profesyonel bir profil çizebilmeniz adına önemlidir. “Sen” yerine “siz” dili kullanmak, teşekkür ve rica etmek, gerektiğinde özür dilemek, profesyonel duruşunuzu destekleyecektir.

Emojilerden, sohbet kısaltmalarından, renkli yazı tiplerinden, tüm kelimelerde büyük harf kullanımından ise kaçınmanızı öneriyoruz. Metnin, imla ve noktalama kurallarına uygun olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

gelen tekliflere e-mail ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

4- Kısa ve akıcı metinler oluşturun

Çiftlerin e-maillerini yanıtlarken oluşturduğunuz metnin kısa ve akıcı olmasına dikkat edin. E-postalarınızı kısa ve akıcı hale getirmek için;

✦Çiftle yüz yüze konuşuyormuş hissi verecek ifadeler kullanın.
✦Dolaylı anlatımlardan kaçının.
✦Çiftlerin yanıtını aradığı soruların cevabını direkt verin.

5- Mobil ekrana sığacak e-postalar hazırlayın

Akıllı telefonların kullanımının hayli yaygın olduğunu düşünerek iletişim yöntemlerinizi de buna göre planlayabilirsiniz. Çiftlerin % 85’i Düğün.com’u akıllı telefon üzerinden kullanıyor. E-mail yanıtlarken, çiftlerin bunu telefon üzerinden okuyacağını da düşünmeli, buna göre planlama yapmalısınız. Özellikle çiftlerin ilk sorusuna cevap verirken, yanıtınızın akıllı telefon ekranına sığacağından emin olun.

✦Bunun için minik bir tüyo da verelim: Standart cevaplarınızdan birini kendinize e-postayla gönderin ve akıllı telefonunuzda açın. Metnin uzunluğunu buna göre planlayın. Kısa paragraflara bölerek verdiğiniz bilgilerin kolayca okunabilir olduğundan emin olun.

gelen tekliflere e-mail ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Akıllı telefonda eklenti dosyalarını açmak ve okumak daha zordur. Eğer mümkünse, telefonda açması zor olan eklentileri ilk mailinizde kullanmamanızı öneriyoruz.

Eklenti şart diye düşünüyorsanız, mobil cihazlarda açılması kolay, .doc, .jpg uzantılı dosyaları tercih edin. Bu formattaki dosyaları, Düğün.com panelinizdeki “Şablonlar” alanına yükleyip, dilediğiniz zaman mailinize ekleyebilirsiniz.

6- Standart bir yapı oluşturun

E-postalarınızı kısa tutmanın yolu standart bir yapı oluşturmaktan geçer. Fiyat teklifleri ve sık sorulan sorular için hazır bir şablon oluşturmanız hem vakitten kazanmanızı hem de mailinizi kısa tutmanızı sağlar. Kısa ve net bir mail için şu yapıda bir metin hazırlayabilirsiniz:

►Selamlama
►Firmanıza gösterdiği ilgi için teşekkür
►E-postanızın nedeni
►Eylem çağrısı
►Kapanış mesajı
►İmza

gelen tekliflere e-mail ile dönüş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

7- Fiyat sorularını cevapsız bırakmayın

Çiftlerin fiyat teklifi almak için size ulaşması halinde, vereceğiniz yanıtta mutlaka fiyat bilgisi olsun. Fiyatlarınız farklı paket seçeneklerine göre değişiklik gösteriyor olabilir. Bu durumda mailde yalnızca paket içeriğine değil, bu paketlerin fiyatlarına da yer verin.

Tabii maili yalnızca fiyat bilgisi ile de sınırlı tutmayın. Farklı ürün ve hizmet seçeneklerinizin fiyat bilgisini sunarken fiyata dahil olan hizmetleri, rakiplerinizden farklı olarak neler sunduğunuzu da belirtin.

8- Otomatik cevaptan uzak durun

Gönderdiğiniz maile “Mesajınız için teşekkür ederiz, en kısa sürede size geri döneceğiz” gibi bir yanıt aldığınızda heyecanlandığınız oldu mu? Muhtemelen hayır.

Siz de otomatik mesaj göndermekten mümkün olduğunca kaçının. Eğer kullanmanız gerekiyorsa, yanıt bekleyen çiftlere fayda sağlayacak bir detayın bu mailde mutlaka yer almasına dikkat edin. Örneğin; çalışma saatleriniz, telefon numaranız ya da randevu linki gibi ekstra bilgilere yer verebilirsiniz.

9- Kişisel iletişim kurun

Çiftler, büyük günlerini planlarken her aşamada özel hissetmek ister. Bu yüzden onlarla iletişim kurarken, onlara isimleri ile hitap edebilirsiniz. Herkese attığınız hazır paketleriniz ile dönüş yapmak yerine, teklif içerisinde belirttikleri detaylar üzerinden yanıt verebilirsiniz. Bu şekilde samimi bir yanıt almak, size daha yakın hissetmelerini ve önemsendiklerini düşünmelerini sağlar.

Çiftler ile e-mail üzerinden iletişim kurarken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Artık anlaşma yolunda bir adım daha ilerlemeniz için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çiftlerle görüşürken işinize yarayacağını düşündüğümüz şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Çiftler ile Etkili İletişim Kurmanın 11 Altın Kuralı

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!