Düğününü Yeniden Planlayacak Çiftlere Nasıl Yaklaşmalısınız?

01.04.2022

COVID-19 nedeniyle özellikle sürecin başladığı ilk aylarda bazı çiftlerimiz düğününü ertelemek zorunda kaldı. Peki siz bu durumdaki çiftlere nasıl yaklaşmanız gerektiğini biliyor musunuz? Hem çiftlerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam etmek hem de kazancınızda bir kayba uğramamak için size bazı önerilerimiz var:

düğününü yeniden planlayacak çiftlere nasıl yaklaşmalısınız?

Önce Siz İletişim Kurun

COVID-19 sürecinde düğünü hakkında endişelenen çiftleriniz, düğün erteleme konusunda ne yapmaları gerektiğine karar veremeyip, beklemede kalabilir. Bu noktada, yakın zamanda düğünü olan çiftlerin size danışmalarını beklemeyin ve önce siz onlarla iletişime geçin.

Çiftlerle yapacağınız görüşmelerde son dönemde ertelemelerin artması nedeniyle özellikle yaz dönemlerinde yoğunluğun artacağını ifade edin ve bir an önce harekete geçmenin avantajlarından bahsedin.

düğününü yeniden planlayacak çiftlere nasıl yaklaşmalısınız?

Bu süreçte çalışmalarınızı yürütürken şu yazımızdaki tavsiyelerimiz işinize yarayabilir: Çiftleri Evinizden Yönetmek İçin 7 İpucu

İptal Etmek İsteyenlere Ertelemelerini Önerin

Düğün organizasyonu COVID-19 sürecine takılan çiftlerinizin aklında “Düğünü ertelesek mi yoksa iptal mı etsek?” sorusu olabilir. Süreci kestiremeyerek size danışan çiftlerinize düğünlerini iptal etmek yerine ertelemelerini önerin. Yaptığımız araştırmalar da iptal oranının çok düşük olduğunu da ortaya koyuyor. Buna göre çiftlerin sadece yüzde 2’si düğününü iptal ederken ertelemeyi tercih edenlerin oranı yüzde 98. Onlara bu süreçte yanlarında olduğunuzu ve yeniden planlama aşamasında onlara rehberlik edebileceğinizi bildirin.

Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında planlanan etkinlikleri olan müşterilerinizle alternatif tarihler üzerine görüşmenizde fayda var. Böylece onların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca yeni düğün tarihini belirlerken en önemli faktörlerden biri de evlendirme dairesinin vereceği nikah tarihidir. Bu süreçte, nikah tarihini erteleyenlerin yoğunlukta olması nedeniyle istediği tarihi alamayan çiftlerin planları kısıtlanabilir. Bu nedenle çiftlere nikah tarihlerini değil, yalnızca düğünlerini ertelemelerini önermenizde de fayda var. Böylece çiftleriniz de daha esnek davranabilir.

Bu süreçte işlerinizi kolaylaştıracak tavsiyeler için şu yazımıza bakabilirsiniz: COVID-19 Sürecinde İşinizi En Doğru Nasıl Yönetebilirsiniz?

Müsait Tarihlerden Haberdar Edin

Çiftler ile rezervasyon takviminizi paylaşarak, süreci her iki taraf için de hızlandırabilirsiniz. Çünkü firmalar boş günlerini doldurmaya çalışırken, çiftler de istedikleri tarihte uygun olan firmaları bulmaya çalışıyor. Tam da bu noktada aslında Düğün.com devreye giriyor. 

Bu süreçte uygulamaya soktuğumuz yeni projemiz ile firmalarımız takvimlerini Düğün.com panelinden girebilecek, çiftler de firmaların boş günlerini filtreleyerek, o tarihler için fiyat teklifleri alabilecek. Böylece her iki taraf da zamandan kazanmış olacak. Düğün.com takvim özelliğimizi kullanmak için tıklayın.

düğününü yeniden planlayacak çiftlere nasıl yaklaşmalısınız?

Çiftleri Reddetmek Yerine Takviminizi Yoğunlaştırın

Yaptığımız araştırmaya göre ertelenen düğünlerin yüzde 95’inin 2020 yılında yapılacak. Bu da 2020 yılının ikinci yarısında düğün sayısının artacağını, haliyle sektördeki firmaların da yoğunluk yaşayacağı anlamına geliyor.

Hal böyleyken çalışma prensiplerinizi biraz zorlamakta fayda var. Örneğin; haftada 3 iş alan bir düğün fotoğrafçısının bu süreçte haftanın 7 gün çalışması gerekebilir. Bu süreçte hem kazancınızı artırabilirsiniz hem de birçok çifti, programınızdaki doluluk nedeniyle reddetmek zorunda kalmazsınız.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Düğün Fotoğrafçıları COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

Alternatif Tarihlerin Avantajından Bahsedin

Düğün tarihi seçimi söz konusu olduğunda yaz ayları ile hafta sonları öne çıkar. Ancak ertelemeler nedeniyle yaşanacak yoğunluk, hafta içi organizasyonlar ile sonbahar ve kış düğünlerini de popüler hale getirecek.

Bu da en çok tercih edilen düğün tarihlerinin değişeceği anlamına geliyor. Hal böyleyken çiftlerinizi değişim gösteren bu günlerden haberdar etmelisiniz. Onlara hafta sonu düğünlerinde yaşanan yığılma nedeniyle hafta içi düğünlerinin herkes için normal hale geleceğini ve bu nedenle davetlilerinin katılımından endişe etmemeleri gerektiğini söyleyin. Sonbahar ve kış düğünlerinin masalsı havasına da değinmeden geçmeyin.

Bu süreçte çiftlerinize iletmeniz gereken mesajlara da göz atmayı unutmayın: COVID-19 Sürecinde Çiftlerinize İletmeniz Gereken 7 Önemli Mesaj

Sürece Uygun Hizmet ve Ürün Seçenekleri Sunun

COVID-19’un hayatımızdaki etkileri bir süre daha kalıcı olacaktır. Bu süreçte çağa ayak uydurmaktan geri kalmayın ve çiftlerinize ihtiyaca uygun ürün ve hizmet seçenekleri sunun.

Örneğin; düğün organizasyon firmaları şeker köşesinin yanına el dezenfektan istasyonları ekleyebilir. Nikah şekeri firmaları kolonya içeren nikah hediyeliklerini ürün seçeneklerine ekleyebilir. Gelinlikçiler ile saç ve makyaj hizmeti veren firmalar, uygun modeli seçemeyen gelin adaylarıyla görüntülü görüşme yaparak yardımcı olabilir. Fotoğraf ve video hizmeti veren firmalar ise özellikle yaş nedeniyle düğüne katılamayacak davetliler için bir canlı yayın sistemi kurabilir.

düğününü yeniden planlayacak çiftlere nasıl yaklaşmalısınız?

Düğün mekanlarının alabileceği önlemleri ise şu yazımızda anlattık: Mekanların Hijyen ve Sosyal Mesafe İçin Alacağı 12 Önlem

Çiftlerle Empati Kurun

Düğün planlaması yapan çiftlere endişe ve stres yaşadıkları bu dönemde destek olmanızı öneriyoruz. Yanlarında olduğunuzu hissettirerek iletişimi sürdürmelisiniz.

Çiftlere bu dönemdeki pozitif yaklaşımınız, uzun vadede de size avantaj sağlayacaktır. İlerleyen dönemde sizden hizmet alan çiftlerin sizi yakınlarına tavsiye edeceği bir sürecin tohumlarını bu süreçte atabilirsiniz. Maya Angelou'nun da söylediği gibi, “İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz!”

COVID-19 sürecinde düğününü yeniden planlayacak çiftlere nasıl yaklaşmanız gerektiğine dair önerilerimizi paylaştık. Bu süreçte Düğün.com olarak yanınızda olduğumuzu ve aklınıza takılan her soruyu portföy yöneticilerimiz aracılığıyla sorabileceğinizi de unutmayın!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!