Düğün Sektörünün Profesyonelleri İçin 2020 Trendleri

10.03.2022

Hizmet verilen alandaki en yeni düğün trendlerine hakim olmak, hem günceli yakalamanızı sağlar hem de çiftlerin isteklerine yanıt verebilmeniz açısından önemlidir. Çünkü yeni evlenecek çiftler, kendileri trendleri yakından takip ettikleri gibi, birlikte çalışacakları firmaların da yeniliklere ne kadar hakim olduklarına dikkat ediyor! Peki 2020’nin düğün trendleri arasında neler var? Sizin için derledik!

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Son yılların düğün trendlerinden bahsederken 3 konunun öne çıktığını söyleyebiliriz: Sadelik, “doğal”lık ve eğlence! Düğün mekanları doğadan esinleniyor, gelinlikler sadeleşiyor, saç ve makyajda abartıya yer verilmiyor. Vegan menüler, geri dönüşümlü kağıttan davetiyeler, yetiştirilebilir hediyelikler ise “doğa dostu” çiftler için en yeni seçenekleri oluşturuyor. Eğlence de düğünlerin merkezinde: Düğün öncesi ve sonrası etkinlikleri, samimi organizasyonlar ve davetliler için interaktif etkinlikler 2020 düğünlerinde karşımıza çıkacak! İşte en yeni düğün trendleri:

Bahçe ve Kumsal Düğünleri Öne Çıkacak

2020 düğünlerinde sıcak ve samimi bir ambiyansa sahip bahçe düğünleri öne çıkacak. Çünkü yeni evlenecek çiftler artık resmiyetin hakim olduğu organizasyonlardan uzaklaşıp, en özel günlerinin merkezine daha çok samimiyeti ve eğlenceyi yerleştiriyor. Bir evin ya da villanın bahçesindeymiş hissi yaratacak, samimi bir ortama sahip düğünlerde, eğlence odaklı programlar öne çıkacak.

Sıcaklık ve samimiyet demişken 2020’nin popüler düğün mekanları arasında kumsalları da gösterebiliriz. Son günlerde özellikle ünlü isimlerin kumsal düğünü yapmasının da etkisiyle, bu mekanlara ilgi artıyor. “Tatil” ile özdeşleşen deniz-kum-gökyüzü üçlüsü ve günbatımı manzarası da cabası!

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Eğlence Düğünden Önce Başlıyor

Çiftler artık düğünleri yorgunlukla özdeşleştirmek yerine eğlenceyle bütünleştirmekten yana! Düğünden önce ve sonra, misafirleriyle gerçekten vakit geçirebilmek ve eğlenmek isteyen çiftlerin tercihi bütün bir hafta sonunu kapsayan düğünler oluyor. Hal böyle olunca düğünden önce başlayan ve sonra da devam eden yemekler, partiler popüler hale geliyor.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Masalsı Düğünler Öne Çıkıyor

İhtişamlı bir düğün isteyen çiftler için de “masalsı” düğün konseptleri en yeni trendler arasında. 2019'da kapalı mekanlarda kullanımı yaygınlaşan tavandan sarkan çiçek kullanımı 2020'de de devam edecek ve düğünler masalsı bir havaya bürünecek. 

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Üstelik sadece çiçekli sarkıtlar değil led ışıklı tavan süslemeleri, ışıltılı gelin yolları gibi figürlerle masal gibi bir düğün hayal eden çiftlere uygun konseptler yaratmak mümkün.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

En yeni düğün konseptleri arasında “minimalizm” de yer alıyor. Son yıllarda düğün trendlerinde görülen sadeleşme akımının etkisiyle, doğallıktan hoşlanan çiftlerin tercihi minimalist düğün konseptleri oluyor. Küçük masa süsleri, sade gelinlikler, siyah beyaz davetiyeler gibi ögeler, bu düğünlerin şık ve zarif parçalarını oluşturuyor.

Süslemeler Daha ‘Bizden’

Samimi ve sıcak ortamlardan, bahçe düğünlerinin de öne çıktığından bahsetmiştik. Bu mekanlarda kullanılacak ögelerin de en yeni dekorasyon trendlerini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada organizasyon firmalarına önerimiz, çiftlere ve davetlilere kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortam yaratmaları olacak. Nasıl mı? Halı, minder hatta koltuk, sehpa gibi evde kullanılan eşyaları düğün dekorasyonunda tercih etmek bu konuda size yardımcı olabilir. Yaratacağınız bohem ve şık ambiyans da cabası!

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Eğlenceli ve sevimli düğün dekorasyon ögeleri de 2020 düğünlerine renk ve enerji katacak! Bunların başında da farklı boyutlarda balonlar ve ışıklandırmalar geliyor. Masa ve sandalyelerden gelin yoluna, fotoğraf köşelerinden gelin taklarına kadar her detayı rengarenk ışıklar ve balonlarla süsleyebilirsiniz!

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Klasik Değil Kişiselleştirilmiş Konseptler

2020 düğünlerinde, görmeye alıştığımız konsept seçenekleri yerine, çiftlere özel, onları en iyi anlatan kişiselleştirilmiş konseptler öne çıkıyor. Çiftlerin illüstrasyonlarının kullanıldığı davetiyeler, isimlerinin baş harflerinden oluşan monogramın kullanıldığı davetiyeler, runnerlar, peçeteler ve karşılama tabelaları gibi özel tasarım ögelerle, çift odaklı bir düğün ambiyansı yaratılıyor.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Düğün Fotoğrafı Alışkanlıkları Değişiyor

Klasik düğün çekimlerini unutun! Çünkü çiftlerin tercihleri artık değişiyor. Düğünden hemen önce yapılan gelin-damat fotoğraf çekimi için artık ayrı bir gün ayrılıyor. Bu çekimler için romantik dış mekan seçenekleri hala tercih edilse de trendlerin artık stüdyo çekimlerine kaydığını da söyleyelim.

Çiftler, önümüzdeki yıllarda seçtikleri konseptte fonların kullanıldığı, özel stüdyo çekimlere daha çok yönelecek. Sadelikten yana olan çiftlerin tercihi Kore tarzı sade düğün fotoğrafları olurken, eğlenceli kurgular ya da vintage konseptler de yine stüdyo çekimlerinde tercih edilen seçenekler arasında yer alacak.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Düğün albümleri artık ikinci planda kalmaya başlıyor. Çünkü Instagram, YouTube gibi sosyal mecraların yaygın kullanımının da etkisiyle, çiftlerin ilgisi videolara kayıyor. Bu noktada düğün fotoğrafı firmalarına önerimiz, bir dakikalık Instagram videosu ya da 3 dakikalık YouTube videosu çekimleri gibi trend faaliyetlere, 2020’de hizmetleri arasında yer vermeleri yönünde.

Gelinler Sadeleşiyor

Gelinler her geçen yıl daha da sadeleşiyor. Gelinlikler, gelin saçı ve makyajı modelleri artık daha sade ve doğal! İhtişam sevenler için de uygun seçenekler var.

En yeni gelinlik modelleri arasında sade tasarımlar dikkat çekiyor. Saten, ipek mikado gibi işlemesiz, parlak kumaşlar öne çıkıyor. Öyle ki; gösterişli kabarık gelinlikler dahi işlemelerden uzaklaşıp bu sade kumaşlardan tasarlanıyor. “Daha da ihtişamlı olsun” diyenler için de kabarık omuzlar, renkli ve ışıltılı işlemeler, tüy detaylar, asimetrik etekler ile gold ve nude kumaşların kullanıldığı modeller 2020’de evlenecek gelinler için ideal birer seçenek oluyor.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Gelin adaylarını en yeni gelinlik modellerinden haberdar etmek için hazırladığımız şu yazımıza da göz atmanızda fayda var: 2020 Gelinlik Modasında Öne Çıkan Modeller

Gelinlik trendleri yalnızca modellerle sınırlı değil. “Gelinlik kutlamaları”ndan da bahsedelim. Önceki yıllara, ünlü gelinlik markalarının, giyeceği modele karar veren gelinler için o anda yaptığı şampanyalı kutlamalar damgasını vurmuştu. Bu kutlamalar giderek yaygınlaşırken gelinlerin hayatına yeni bir kutlama daha eklendi: Gelinlik teslim partisi. Gelinliğini teslim alma zamanı geldiğinde, o anı eğlenceli ve unutulmaz kılmak isteyen gelinlerin tercihi olan “gelinlik teslim partisi” de en yeni trendler arasında.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Düğün günü birden fazla gelinlik giyme trendi 2020’de de devam edecek gibi görünüyor. Bir gecede iki farklı gelinlik giymek isteyen gelin adaylarına pratik bir çözüm sunan eteği çıkabilen gelinlik modellerinin popülaritesi her geçen yıl artarken bu akıma çıkarılabilir omuz detayları da ekleniyor!

Gelin saçı ve makyajında da doğallık ön planda olacak. Doğal dalgalar, evde yapılmış izlenimi veren topuzlar, pembe tonlarında natürel makyaj, en yeni gelin saçı ve makyajı trendleri arasında. Gösterişli tasarımlardan hoşlanan gelin adayları için ise dev gelin taçları, ışıltılı yüz aplikeleri gibi göz alıcı seçenekler 2020’de sıkça göreceğimiz gelin aksesuarlarından.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Eğlence İnteraktife Kayıyor

2020’de düğünler çiftler için özel olduğu kadar davetliler için de eğlenceli olacak. Çünkü çiftler misafirlerinin yalnızca düğüne katılmakla kalmayıp düğünün bir parçası olmalarını ve daha fazla deneyim yaşamalarını istiyor.

Alan oyunları, dinamik fotoğraf çekimleri, kokteyl yapma stantları, dans eğitimi alanı gibi alternatif fikirler konukların keyifli vakit geçirmesi için kullanılabilir.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Eğlenceden bahsederken düğün müziklerine de değinmeden geçmeyelim. En yeni düğün trendleri arasında canlı performansların öne çıktığını söyleyebiliriz. Çiftler, düğün müzikleri için artık DJ'lere değil orkestralara yöneliyor. Dileyen çiftler orkestranın yanı sıra stand-up şovları için de sanatçılarla anlaşabiliyor.

Klasik Davetiyeleri Unutun

2020 davetiye modellerini incelediğimizde ekolojik tasarımların öne çıktığını görüyoruz. Geri dönüşümlü kağıtlardan üretilen, doğa dostu davetiyelerin popülaritesi her geçen gün artarken, davetiye firmalarının ürün seçenekleri arasına bu tasarımları da almasında fayda var.

Davetiyede ilgi doğa dostu tasarımlara kayarken trendlerin de “basılı” davetiyelerden uzaklaştığını söyleyebiliriz. Kağıt tüketiminin önüne geçmek için alternatif bir seçenek olan dijital davetiyeler en yeni trendler arasındaki yerini alıyor.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Davetliler İçin Alternatif Menüler

Yemekli düğünler için klasik menü seçenekleri varlığını korurken, çiftler, yiyecek alerjiisi, diyet kısıtlamaları ve çeşitli tatlara duyarlılıkları olan misafirleri için vegan, vejetaryen menü seçeneklerine de yer veriyor.

Bu hassasiyetle artık birden çok menü seçeneği oluşturmak yerine alternatif yiyecek stantları hazırlanıyor. Hazır bir tabak sunmak yerine, sebze ve meyve masaları, barbekü alanı gibi alternatif fikirler düğünlerin parçası haline geliyor.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Altına Alternatif Düğün Takıları Geliyor

En yeni alyans ve takı modelleri arasında farklı seçenekler dikkat çekiyor. Altın yerine gümüş ya da zirkon tasarımların kullanımı artıyor. “Doğa dostu” tasarımlar alyans ve tektaş modellerinde de karşımıza çıkıyor. Doğal pırlantalar yerine laboratuvar pırlantalarının kullanıldığı tasarımlarla bu yıl sıkça karşılaşmak mümkün.

Alyans ve takı tasarım firmalarına hayal güçlerine sınır koymamalarını öneriyoruz. Çünkü 2020’de tektaşlarda renkler ve tasarımlar da çeşitleniyor. Büyük bir tektaşın etrafında küçük taşların yer aldığı, farklı şekillerdeki tasarımların, mavi, pembe ve sarı gibi renklerde taşların kullanıldığı tasarımların da ürün çeşitlerinizin arasında yer almasında fayda var.

düğün sektörünün profesyonelleri i̇çin 2020 trendleri

Gelelim düğün takılarına… Gelin ve damada ne taksam diye düşünen davetliler için de alternatif seçenekler mevcut. Altın fiyatlarının da yükselmesiyle çeyrek altın kadar, gram altın takmak da yaygınlaşacak. İnce altın takıların da hem şıklığı hem de uygun maliyeti nedeniyle 2020’de en sık tercih edilecek takılar arasında yerini alacağını öngörüyoruz.

Artık en yeni düğün trendlerine hakimsiniz! Ürün ve hizmet seçeneklerinizi bu trendlere göre çeşitlendirerek, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz! Peki sizden fiyat teklifi alan çiftlerle anlaşma ihtimalinizi artırmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ayrıntılı ipuçlarını paylaştığımız şu yazımıza göz atabilirsiniz: Gelen Teklifleri Nasıl Satışa Dönüştürebilirsiniz?

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!