Düğün Sektörü COVID 19’dan Nasıl Etkilenecek?

01.04.2022

COVID 19’un 2020 düğünlerine etkisi üzerine yaptığımız araştırmaya göre; sürecin başladığı ilk günden itibaren çiftler düğünlerini iptal etmek yerine, ertelemeyi tercih ediyor. Yani 2020 düğünlerinde azalma yaşanmayacak sadece biraz ertelenecek. Mevcut ve ertelenen düğünlerle birlikte bu yılın yaz aylarında önemli bir yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz.

düğün sektörü covid 19’dan nasıl etkilenecek?

Düğün.com olarak içinden geçtiğimiz COVID 19 sürecinin 2020 düğünlerine olan etkisini araştırdık. 2020 yılında evlenecek 1850 kişinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, bu yıl COVID 19 nedeniyle düğünler iptal olmayıp, 2020’nin yaz aylarına ertelenecek.

Aşkta İptal Yok

Bu süreçte evlilik planlarını iptal ettiğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2’de kaldı. Düğünlerini ertelediklerini söyleyenlerin oranı yüzde 30 olurken, çiftlerin yüzde 68’i düğün planlarında henüz bir değişiklik yapmadığını söyledi.

Mart ve Nisan ayında evlenecek çiftler, zorunlu olarak düğünlerini erteleme yoluna giderken, Mayıs ve Haziran ayında evlenecekler ise henüz bir değişiklik yapmadıklarını belirtiyor. Haziran ayı sonrasındaki düğünlerde ise neredeyse hiç erteleme yok. Temmuz ve sonrasında evleneceklerin sadece % 1’i düğününü ertelerken, Mayıs ve Haziran ayında evleneceklerin % 8’i, Mart ve Nisan ayında evleneceklerin % 65’i düğününü başka bir tarihe erteleme yoluna gitti.
düğün sektörü covid 19’dan nasıl etkilenecek?

2020’nin Düğünleri 2020’de Yapılacak

Düğününü erteleyenlerin sadece yüzde 5’i 2021 yılını tercih ederken, erteleme yapanların yüzde 95’i düğününü 2020 yılında yapacak. Düğününü erteleyenlerin yüzde 57’si ise 2020’nin Haziran ve Temmuz aylarını tercih etti. Araştırma sonuçları 2020 düğünlerinin, yine bu yıl içerisinde gerçekleşeceğini gösteriyor.
düğün sektörü covid 19’dan nasıl etkilenecek?

Düğün Firmalarından Çiftlere Tam Destek

Anketten çıkan bir diğer sonuç da bu günlerde, düğün firmalarının çiftlere her türlü desteği verdiğini gösteriyor. Genelde düğün ertelemelerinde, tarih değişikliğinden dolayı bazı ek maliyetler çıkabiliyor.
düğün sektörü covid 19’dan nasıl etkilenecek?

Ancak ankete katılan ve düğününü erteleyenlerin yüzde 88’si düğün tarihleri değiştiği için fazladan ücret ödemek zorunda kalmadığını, yüzde 12’si ekstradan ödeme yaptığını belirtiyor. Düğün ertelemeleri konusunda çiftlerin sadece yüzde 7’si firmalarla sorun yaşadığını belirtirken, yüzde 93’ü herhangi bir sorun yaşamadığını söylüyor.

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!