Düğün Fotoğrafçıları COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

01.04.2022

COVID-19 sürecinde özellikle ilkbahar aylarındaki birçok düğün yaz ve sonbahar aylarına ertelendi. Düğün çekimleri için yapılan programlar da bu mevsimlere kalmış oldu. Peki düğün fotoğrafçıları için bu süreci en iyi şekilde yönetmenin püf noktaları nedir? Yazımızda anlattık!

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

1-Çiftlerinizle İletişime Geçin

Yaptığımız araştırmalara göre düğünlerini erteleyen çiftlerin yüzde 95’i 2020 yılı içinde evlenmeyi tercih etti. Bu durumda aslında herhangi bir kaybınız yok. Süreci en etkili şekilde yönetmek için anlaşın anlaşmayın, sizden teklif almış tüm çiftlerle iletişime geçmenizi ve kendinizi hatırlatmanızı öneriyoruz.

Tabii bu durumda, çalışma takviminizi revize etmeniz ve çiftlere müsait olduğunuz tarihleri iletmeniz gerekecek. Bu süreçte işinizi kolaylaştırmak için Düğün.com’un yeni takvim uygulamasını kullanabilir, müsaitlik durumunuza göre çiftlerle en hızlı şekilde eşleşebilirsiniz. Böylece her bir çiftle yeni bir tarih belirlemek için onlarca telefon görüşmesi yapmanıza gerek kalmaz.

Düğün.com takvim özelliğimizi kullanmak için tıklayın

2-Esnek Olun

COVID-19 sürecinde ertelenen düğünler nedeniyle yaşanacak yoğunluktan dolayı yeni programınızı belirlerken esnek davranmayı unutmayın. Örneğin; haftanın belirli günlerinde çekim yapmak gibi prensipleriniz varsa onları esneterek yeni işler alabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarına ertelenen düğünlerde ek fiyatlandırma ve ödeme koşulları konularında da çiftlerinize kolaylık sağlamanızı öneriyoruz. Böylece yaşanabilecek anlaşmazlıkların önüne geçerek çiftlerinizde olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

 Düğün.com panelinizde Esnek Sözleşme kutucuğunu tıklayıp, çiftlerinize bazı esneklikler sunarak, rakiplerinizin de önüne geçebilirsiniz.

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

3-Yeni Tarihe Uygun Alternatifler Sunun

2020 yılı için düğünlerin yaz ve sonbahar aylarında yapılacak olması, düğün çekimlerinin konseptinde de değişikliğe yol açabiliyor. Örneğin; Nisan aylında evlenecek bir çiftle kır alanında yapılacak dış çekim için anlaşmış olabilirsiniz. Bu çiftin sonbahara ertelenen düğünü için çekimi iptal etmek yerine, mevsimin renkleriyle etkileyici hale gelecek bir konsept için anlaşabilirsiniz. Yaz çiftleri için de kumsal çekimi seçeneği sunabilirsiniz.

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

Peki çiftlerinizle görüşürken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Şu yazımızda anlattık: Düğününü Yeniden Planlayacak Çiftlere Nasıl Yaklaşmalısınız?

4-Save The ‘New’ Date Konseptleri Tasarlayın

Düğününü erteleyen birçok çift, yeni düğün tarihinden de davetlilerini haberdar etmek isteyecek. Yeni şablonlar tasarlayarak oluşturacağınız “save the new date” (yeni tarihi not edin) görsellerini çiftlerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

Bu süreçte en önemli konu sakin kalabilmek. Bunun için ipuçları şu yazımızda: COVID-19 Sürecinde Sakin Kalmak İçin 9 Yöntem

5-Sözleşmeleri Yenileyin

Düğün tarihlerini ertelemeleri halinde, çiftlerinizle daha önce yaptığınız anlaşmada bazı değişiklikler gerekebilir. Çekim tarihi, fiyat, ödeme koşulları değişebilir. Yapılan tüm bu değişiklikleri, hazırlatacağınız yeni sözleşmede belirtmeli ve bu sözleşmeyi çiftlerinize iletmelisiniz. Böylece, süreç içerisinde oluşabilecek yanlış anlaşılmaların önünde geçebilir, hem firmanızı hem de çiftlerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Bu süreçte işlerinizi yürütürken size yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmanızda fayda var: COVID-19 Sürecinde İşinizi En Doğru Nasıl Yönetebilirsiniz?

6-Sosyal Mesafeyi Korumaya Dikkat Edin

COVID-19 sürecinin hayatımızdaki etkisi süreç sonrasında da devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle sosyal mesafe ve hijyen koşulları gibi hassas konulara, çalışmalarınız sırasında da özen göstermenizde fayda var. Çekim sırasında çiftlere poz verirken onlara dokunmaktan kaçınmalı, çekim sırasında sosyal mesafeyi korumaya özen göstermelisiniz. Bu konulardaki hassasiyetinizi çiftlere de aktarmanız, rakipleriniz arasında öne çıkmanızı ve süreç içerisinde daha çok çift tarafından tercih edilmenizi sağlayacaktır.

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

Bu süreçte çalışmalarınızı evden yürütmenizde kolaylık sağlayacak "Çiftleri Evinizden Yönetmek İçin 7 İpucu" başlıklı yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

7-Katılamayan Davetliler İçin Canlı Yayın Uygulaması Geliştirin

COVID-19 sürecinde, çiftlerinizin, özellikle yaşı dolayısıyla düğünlere katılamayacak davetlileri olabilir. Bu süreçte herkesin, bu özel anlarda yakınlarının yanında olmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Düğünler için canlı yayın uygulaması başlatabilirsiniz! Oluşturulacak bir canlı yayın linki üzerinden düğüne katılamayan davetlilerin de duygusal ve eğlenceli anlara eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

8-Düğün.com Sayfanıza Daha Çok Vakit Ayırın

Süreç nedeniyle birçok çift düğün planlaması için dijital kanalları süreç öncesine göre daha çok kullanıyor diyebiliriz. Bu nedenle, siz de bu süreci, hedef kitlenize en kolay şekilde ulaşmanızı sağlayan Düğün.com profilinize daha çok vakit ayırarak değerlendirebilirsiniz. Sürece uygun geliştirdiğiniz hizmetlere, sunduğunuz kampanyalara profilinizde yer verebilirsiniz. Düğün.com profilinize daha çok fotoğraf ve video yükleyerek, çiftlerin firmanızı daha yakından tanımanızı sağlayabilirsiniz.

düğün fotoğrafçıları covid-19 sürecinde i̇şlerini nasıl yönetmeli?

Bu süreçte yararlanabileceğiniz devlet desteği paketlerine de göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: KOBİ’lerin Yararlanabileceği Devlet Destek Paketleri Neler?

Düğün fotoğrafı hizmeti sunan profesyonellerin, COVID-19 sürecinde işlerini daha kolay yönetmesini sağlayacak ipuçlarına yer verdik. Bunların yanı sıra Düğün.com olarak bu süreçte de yanınızda olduğumuzu ve aklınıza takılan her soruyu portföy yöneticilerimiz aracılığıyla sorabileceğinizi de unutmayın!

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!