COVID-19 Sürecinde Sakin Kalmak İçin 9 Yöntem

01.04.2022

İş hayatında, televizyonda, sosyal medyada gündem aynı: COVID-19. Bu süreçte farklı bir şey düşünmenin ve sakin kalmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak imkansız olmadığını da bilmelisiniz. COVID-19 sürecinde sakin kalmanızı sağlayacak 9 önerimiz var!

covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

1-Haberlere Ara Verin

Sürece ilişkin gelişmeleri takip etmek için sosyal medya da dahil olmak üzere haberleri izleyin, okuyun veya dinleyin; ancak bunu bir takıntı haline getirmeyin. Özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliğini de göz önünde bulundurduğumuzda çok fazla habere ve paylaşıma maruz kalınmanın, karamsarlığa ve endişeye yol açacağını söyleyebiliriz. Süreçten çok da uzak kalmamak adına haberleri ve paylaşımları günde 1-2 kez kontrol etmeye özen gösterin. Bu noktada sadece güvenilir kaynaklara itibar edin ve okuduklarınızı analitik bir yaklaşımla değerlendirin.

Düğün sektörünün süreçten nasıl etkileneceğine dair araştırmamızın sonuçlarına göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Düğün Sektörü COVID 19’dan Nasıl Etkilenecek?

2-Çiftlerle Empati Kurun

Düğünü ertelenen çiftler, süreçten dolayı stresli ve endişeli olabilir. Bu nedenle, süreç içerisinde yaptığınız görüşmelerde çiftlere karşı ekstra empati geliştirmenizi öneriyoruz. Böyle bir yaklaşımla karşılaşan kişilerin de size aynı şekilde yanıt verdiğini göreceksiniz. Bu da tüm çalışmalarınızın sakin ve huzurlu bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Şu yazımızdaki ipuçlarına da kulak vermenizde fayda var: Düğününü Yeniden Planlayacak Çiftlere Nasıl Yaklaşmalısınız?

3-Dinlenmek İçin Zaman Ayırın

Evden çalışmaya başladıysanız şunu bilmelisiniz ki; bu çalışma sisteminde kendinize zaman ayırmayı unutmanız çok kolaydır. Ancak bu süreçte kendinize iyi bakmazsanız, yakınlarınla ve hizmet verdiğiniz çiftlerinizle de verimli şekilde ilgilenemezseniz. Günlük işlerinizi tamamlamanızın ardından bilgisayarınızı kapatın ve kendinizle veya yakınlarınızla kaliteli zaman geçirmeyi ihmal etmeyin. Uzun zamandır izlenemeyen dizi ve film listesi oluşturup, hep okumak istediğiniz o kitaba sonunda başlayabilirsiniz.

covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

Bu süreçte işlerinizi yürütürken size yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmanızda fayda var: COVID-19 Sürecinde İşinizi En Doğru Nasıl Yönetebilirsiniz?

4-Rutininizin Dışına Çıkmayın

Yeni çalışma sisteminize alışmanız zor olabilir ancak bu süreçte normalde izlediğiniz rutininize sadık kalırsanız endişe duymadan sürece ayak uydurabilirsiniz. Aynı saatlerde uyuyun ve uyanın, dışarı çıkacakmış gibi özenle giyinin, yatağınıza sadece uyumak için gidin.

5-Güne Plan Yaparak Başlayın

Gün içinde hangi aralıkta çalışacaksınız, ne zaman film izleyeceksiniz, egzersize ne zaman vakit ayıracaksanız bunları planlayarak güne başlayın. Çünkü beynimiz ne yapacağını önceden bilmeyi sever, bu da “kontrol bende” hissi yaratır. Hatta gece uykuya dalmadan önce yarın ne yapsam diye düşünmek yerine sonraki günün planını yaptıktan sonra yatağa girin. Böylece hem geceyi rahat geçirebilir hem de güne daha kararlı başlayabilirsiniz.

covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Çiftleri Evinizden Yönetmek İçin 7 İpucu

6-Arkadaşlarınızı Arayın

Şunu kabul edelim ki, hepimiz dönem dönem manevi desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu süreçte de kafa dengi bir dosttan daha iyi bir ilaç yoktur. Bu yüzden, şimdi telefonu elinize alıp size iyi gelecek bir numarayı tuşlamanızın tam zamanı! Hatta görüntülü konuşma yaparak, sanal bir buluşma ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca evden çalıştığınız süreçte sanal bir happy hour oturumu düzenleyerek iş arkadaşlarınızla da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Böylece tüm ekibe sakinlik ve birliktelik hissi aşılayabilirsiniz.

Bu süreçte tavsiyelere ihtiyacı olan bir gelinlik firmasıysanız şu yazımıza göz atmanızda fayda var: Gelinlikçiler COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

7-Yürüyüşe Çıkın

Bu süreçte evden dışarı çıkmak riskli olsa da sosyal mesafe hassasiyetine çok dikkat edecek şekilde yürüyüşler yapabilirsiniz. Gün aşırı dışarı çıkıp, biraz temiz hava almak ve rahatlamak için birkaç dakikanızı ayırın. Dönüşte kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Evde kaldığınız günlerde de fiziksel egzersizler yapabilirsiniz. Bunun için birçok farklı uygulama ve videodan yararlanabilirsiniz. Temiz hava almak için balkona çıkmayı ve mümkün olduğunca pencereleri açık tutmakta fayda var.

 covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

Bu süreçte sakin kaldığınız sürece işlerinizi rahatlıkla planlayabilirsiniz. Örneğin; eğer bir düğün mekanı sahibiyseniz şu yazımızdaki önerilerimizle süreci en verimli şekilde yönetebilirsiniz: Düğün Mekanı Sahipleri COVID 19 Sürecini Nasıl Yönetmeli?

8-Dans Edin

Dans etmek, kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlar. Boş zamanlarınızda karşı koyamadığınız, kıpır kıpır dans müziklerinden bir çalma listesi oluşturun, sesi açın ve kendinizi müziğe bırakın! Dilerseniz çevrimiçi müzik sitelerinden, farklı playlistlere göz atabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

Bu süreçte çiftlerinize iletmeniz gereken mesajlara da göz atmanızda fayda var: COVID-19 Sürecinde Çiftlerinize İletmeniz Gereken 7 Önemli Mesaj

9-Yeni Bir Şey Öğrenin

Evde geçirdiğiniz zamanın arttığı bu dönemde, bu değişikliği avantaja çevirmeye ne dersiniz? Bu süreçte belki yeni bir dil öğrenebilir ya da hobi edinebilirsiniz. Farklı yemek ya da tatlı tarifleri bulup uygulayabilir, web seminerlerine katılabilir, online müze gezebilir, dil uygulamaları indirebilir, fotoğraf gibi hobilerinizi geliştirebilirsiniz. 

covid-19 sürecinde sakin kalmak i̇çin 9 yöntem

Bu süreçte hizmet veren düğün fotoğrafçılarına yönelik önerilerimize de şu yazımızda yer verdik: Düğün Fotoğrafçıları COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

COVID-19 sürecinde sakin kalmanızı sağlayacak ipuçlarına değindik. Bu süreçte Düğün.com olarak yanınızda olduğumuzu ve ihtiyaç duyduğunuz her konuda portföy yöneticilerimiz aracılığıyla bizden destek alabileceğinizi unutmayın! 

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!