COVID-19 Sürecinde İşinizi En Doğru Nasıl Yönetebilirsiniz?

01.04.2022

COVID-19 nedeniyle başta düğünler olmak üzere kalabalık etkinliklere bazı kısıtlamalar getirildi. Bu durum, çiftlerin olduğu kadar sektörde faaliyet gösteren firmaların da planlarında değişikliğe gitmesine neden oldu. Bu süre zarfında işlerinizi en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olacak ipuçlarını sıraladık!

covid-19 sürecinde i̇şinizi en doğru nasıl yönetebilirsiniz?

“İptal” Kelimesini Unutun

Düğün.com olarak yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, bu süreçte evlenecek çiftlerin sadece yüzde 2’si düğününü iptal etme yoluna gidiyor. Bunun yerine düğünlerini ileri bir tarihe ertelemeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle siz de “iptal” kelimesini unutmalısınız. Bu süreçte çiftlerinize mümkün olduğunca destek olmaya çalışmalısınız. Ne yapacağına henüz karar vermeyen çiftlerinize ulaşıp, düğünlerini yeniden planlama sürecinde kendilerine rehberlik edebileceğinizi bildirin. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında planlanan etkinlikleri olan müşterilerinizle alternatif tarihler üzerine görüşmenizde fayda var.

Düğününü erteleyen çiftlerle iletişim kurarken şu yazımızdan yararlanabilirsiniz: Düğününü Yeniden Planlayacak Çiftlere Nasıl Yaklaşmalısınız?

Dersinize Çalışın

COVID-19 sürecinde alınan önlemler kapsamında birçok çift düğün planlamasında belirsizliğe düşerek işin uzmanı olan sizlerden fikir alacaktır. Bu duruma hazırlıklı olmanızda ve gündemi yakından takip etmenizde fayda var. Endişe içerisinde olan çiftlerinizi evinizden yönetirken bu süreçte sizin desteğinize ve önerilerinize çok ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Onlara planlamalarına yardımcı olacak ipuçları ve diğer çiftlerinizin bu süreci nasıl yönettiğine dair örnekler verebilirsiniz.

covid-19 sürecinde i̇şinizi en doğru nasıl yönetebilirsiniz?

Şu yazımız çalışmalarınızı yürütürken işinize yarayabilir: COVID-19 Sürecinde Çiftlerinize İletmeniz Gereken 7 Önemli Mesaj

Esnek Olun

Özellikle sürecin başladığı ilk günlerde bazı çiftler düğünlerini erteleme kararı aldı. Araştırmalarımıza göre, düğünlerini erteleyen çiftlerin yüzde 95’i düğününü 2020 yılında ileri bir tarihe erteledi. Bu da, bu yıl düğün sezonunun sonbahar ve kış aylarına kadar uzayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca hafta sonu düğünlerine yetişememeniz halinde, çiftlerinize düğünlerini hafta içine kaydırmalarını önerebilirsiniz. Hal böyleyken sizin de bu tarihlerde hizmet vermek için esnek bir planlama yapmanız gerekir. Siz de bu tip değişikliklere hazır olmalısınız.

Ayrıca, örneğin haftada sadece 2 düğün yapmak gibi kurallarınız varsa, önümüzdeki aylarda bu kuralı gevşetmeniz gerekebilir. Düğün mekanınızın kapasitesini buna yönelik olarak gözden geçirmenizde fayda var. Böylece hem kazancınızı artırabilir hem de çiftlerin hayallerini gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

 Düğün.com panelinizde Esnek Sözleşme kutucuğunu tıklayıp, çiftlerinize bazı esneklikler sunarak, rakiplerinizin de önüne geçebilirsiniz. Çiftlerinize esneklik göstermek için şimdi tıklayın.

Teknolojiyi Kullanarak Alternatif Fikirler Üretin

COVID-19 sürecini, hizmet seçeneklerinizi geliştirmek için değerlendirebilirsiniz. Özellikle önümüzdeki aylarda yapılacak organizasyonlar için tedbirli davranacak ve düğüne katılamayacak davetlileri düşünerek yaratıcı fikirler üretebilirsiniz. Örneğin; düğüne katılamayacak 65 yaş üstü davetliler için, nikah anını, ilk dansı, özel şovları izleyebilecekleri canlı yayın sistemi oluşturabilirsiniz.

Mekan sahiplerinin alması gereken tedbirleri anlattığımız şu yazımız ilginizi çekebilir: Düğün Mekanı Sahipleri COVID 19 Sürecini Nasıl Yönetmeli?

Sözleşmeleri Yenileyin

Çiftler, daha önce anlaştıkları firmaların bu süreçte kendilerine çözüm odaklı yaklaşıp, yaklaşmamalarını çok önemsiyor. Erteleme sürecine ilişkin çiftlerle görüşün ve kısıtlamalar, tarihler ve ek ödemeler konusunda mümkün olduğunca onlara destek olmaya çalışın.

Yeni düğün tarihi, değiştiyse davetli sayısı, ödeme tutarı gibi detayları da yeni bir sözleşme ile belgelemeyi de ihmal etmeyin. Böylece, bu süreçte hem çiftlerinizi hem firmanızı korumuş olursunuz.

covid-19 sürecinde i̇şinizi en doğru nasıl yönetebilirsiniz?

Örneğin; bir gelinlik firmasıysanız şu yazımızdaki önerilerimiz bu süreçte işinize yarayabilir: Gelinlikçiler COVID-19 Sürecinde İşlerini Nasıl Yönetmeli?

Finansal Planlamanızı Yapın

Yaşadığımız bu süreç, önceden yapmış olduğunuz finansal planları değiştirebilir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuzda başvurabileceğiniz bir fonunuz olduğundan emin olun. Bu dönem acil olmayan ihtiyaçlar için masrafları azaltma yoluna giderek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Şu yazımız da işinize yarayabilir: KOBİ’lerin Yararlanabileceği Devlet Destek Paketleri Neler?

Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat Edin

COVID-19 süreci ülkemiz hatta dünya için hassas bir dönem. Bu süreçte özellikle sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlarda kullandığınız ifadeler, görseller de aynı oranda hassas olmalı. Takipçilerinizin keyfini yerine getirmek için, süreçle ilgili komik paylaşımlar yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu durum kimi çiftlerin tepkisini çekebilir ve markanıza olumsuz şekilde yansıyabilir. Bu dönemde motivasyon odaklı ve umut verici paylaşımlar daha doğru olacaktır. Eğer söyleyecek pozitif sözünüz yoksa hiçbir şey söylemeyin.

Ayrıca daha çok hizmet verdiğiniz alandaki çalışmalarınıza yönelik paylaşımlar yapmanızda fayda var. Örneğin; bir düğün organizasyon firması sahibiyseniz şu yazımızdaki önerilerimize göz atmanızda fayda var: Organizasyon Firmaları COVID-19 Sürecini Nasıl Yönetmeli?

Kendinizi ve Ekibinizi Koruyun

Son olarak, COVID-19 sürecinde işlerinizi yönetmeniz için öncelikle sizin sağlığınızın yerinde olması gerektiğini de hatırlatalım. Siz ve ekibiniz iyi olduğu müddetçe, çiftlere destek olabilirsiniz. Sağlıklı yiyeceklere yönelmek, ılık bir duşla güne başlamak, gün içinde meditasyon yapmak, yeni bir kitap okumaya fırsat bulmak veya yürüyüş yapmak gibi yöntemlerle kendinizi şarj edebilirsiniz.

Bu süreçte işlerinizi planlarken de sürece uygun önlemler almaya dikkat etmelisiniz. Örneğin; düğün mekanları şu yazımıza göz atabilir: Mekanların Hijyen ve Sosyal Mesafe İçin Alacağı 12 Önlem

COVID-19 sürecinde düğün sektöründe hizmet veren firmaların işlerini kolaylaştıracak önerilerimize yer verdik. Bu süreçte Düğün.com olarak yanınızda olduğumuzu ve portföy yöneticilerimiz aracılığı ile her konuda bizden destek alabileceğinizi unutmayın! 

Şimdi Düğün.com İş Ortağı Olun

Sorunuz mu var?

Aklınıza takılan sorular için buradayız.

Firmanızı ekleyin

Sayfanızı hemen oluşturun, evlenecek çiftlere ulaşmaya başlayın!