Gelinlikle Rahat Hareket Etme Yöntemleri

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:58 dakika

07.12.2018

Korse, tarlatan, kuyruk? Bu kelimeler kulağına çok tanıdık gelmiyor olabilir ancak düğününde hepsi üzerinde olacak ve kısaca gelinlik adını alacaklar! Metrelerce kumaş, tül ve boncuktan oluşan bu zarafet sembolü kıyafet, biz kot pantolonla gezmeye alışkın şehirli kızları biraz zorlayabilir. Rahatlığa bir geceliğine ara verip masal prensesine dönüşeceğin bu gecede gelinliğinle baş etmenin yollarını öğrensen iyi olur.

gelinlikle rahat hareket etme yöntemleri

Gelinliği Giyerken

Gelinlikle mücadelen düğün günü giyinirken başlayacak. Gelinlik provasında da farketmiş olmalısın ki, gelinliği giymek başlı başına bir olay. Bu sebeple gelinlik firmalarının pek çoğu düğün günü gelinliğini giymene yardımcı olur.

gelinlikle rahat hareket etme yöntemleri

Saçın ve makyajın önceden yapılmış olacağı için, gelinliği bırak kendi başına giymeyi, çoğu gelinlik modelini giymek için iki yardımcıya ihtiyaç duyacaksın. Eğer gelinlik firman böyle bir hizmet vermiyorsa, iki arkadaşından seninle birlikte provaya gelip gelinlik nasıl giyilir izlemelerini ve düğün gününde giyinirken yardımcı olmalarını rica edebilirsin.

Gizli Yardımcılar: Aksesuarlar

Modacılar, gelinin hareketini en çok kısıtlayan şeyin gelinlikten çok yanlış aksesuar kullanımı olduğu konusunda uyarıyor. Düğün gününde en çok faydasını göreceğin aksesuar, gelinliğinin modeline uygun seçilmiş iç çamaşırları. Düğününde yemek yerken,davetlilerinle konuşurken, dans ederken, kısacası her hareketinde dekolteni sürekli kontrol etmek zorunda kalmayacağın seçimler yapmalısın. Özellikle göğüs ve sırt dekoltesi ile kullacağın özel tasarımlı çamaşırlar hem seni güvende hissetirmeli hem de göze görünmemeli.

gelinlikle rahat hareket etme yöntemleri

Duvak güzel; ama taşıması zahmetli bir aksesuar. Özellikle uzun bir duvak kullanacaksan, yürürken bir yerlere takılacak, damat üstüne basacak ve belki de bir süre sonra ağırlığı sana fazla gelecek. Bunlara hiç gerek yok. Düğününe büyük bir ihtişamla girdikten sonra duvağını çıkarabilir ya da küçük bir saç aksesuarıyla değiştirebilirsin. Gelinliğinin kuyruğu uzunsa yine aynı sorunlar gündemde. Gelinliğinin kuyruğunu kısaltabilmek için etekliğinin arkasına ve kuyruğun uygun yerine birer kopça dikilmesini sağlayın. Özel dikim de olsa hazır da alsan, bu ufak tadilatı yapmayı unutma. Bu sayede dans pistine çıkma zamanı geldiğinde çok rahat edeceksin.

gelinlikle rahat hareket etme yöntemleri

Ayakkabılarının düğün mekanına uygun olduğundan emin misin? Gelinliğini sekerek değil, kendinden emin adımlarla taşımak için bu gerekli. Gelinlik provalarında ise düğün ayakkabılarını ve varsa yedek ayakkabıları yanında bulundur. Böylece etek boyun doğru ölçülür ve düğünde eteğine basma riskin azalır. Etek boyun hem topuklu ayakkabına hem de düz tabanlı yedek ayakkabına uygun bir ara boyda olmalı.

Gelinliğini hala seçmediysen bu test tam senlik!

Etekle Baş Etme Sanatı

Eteğin yürürken ayağın altında kalması gelinlerin en büyük sorunlardan biridir. Buna engel olmak için yürürken tarlatanında bulunan metallerden tutmak suretiyle eteğinin önünü hafifçe kaldırman yeterli. Evet bu kadar basit, ve evet filmlerin düğün sahnelerinde gelinleri elleri eteklerine uzanmış, onu hafifçe kaldırır halde görmenizin sebebi de bu. Gözünde canlandı değil mi?

gelinlikle rahat hareket etme yöntemleri

Eğer eteğiniz ayağınıza dolaşıyorsa ve elleriniz doluysa tarlatana ufak bir tekme atmaktan kaçınmayın, diyor deneyimli gelinlik tasarımcısı Sezanur Akay. Dans ederken ise olduğunuz yerde ani dönüşler yapmak yerine dönüşlerinizi büyük çemberler halinde yapın ki eteğiniz kendi çevrenize dolanıp hareket etmenizi engellemesin.

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

6 yorum

D

Dilara

17/10/2014

işimiz çok zor çook


BK

Berna Korkmaz

17/10/2014

herşey mutluluk için :)


İÇ

İpek Çakın

25/10/2014

dans biraz tedirgin ediyor ama olsun :)


YO

Yagmur Onaran

12/10/2016

Gelinligim dar geliyo nasil genisletebilirim

D

Düğün.com
Merhaba Yağmur, Gelinliğini satın aldığın yerde genişletebilirsin. Terziler ve gelinlik mağazaları bu hizmeti veriyor. Eğer yurt dışından satın aldıysan da aldığının markanın Türkiye şubesi ile irtibata geçmeni tavsiye ediyorum. Fiyat konusunda sıkıntı yaşıyorsan tanıdığın iyi bir terziye götürmelisin.


HK

Hatice K

13/03/2017

Mrblar gelinliğimi diktirmeye başlıcam ama sırtında düğme mi çapraz ip mi kullansam bilemedim:( çok kararsızım. Arkası da önü de v yaka olacak

SG

Seda Gülenc
ip kullanin cok rahat edersiniz


A

Aysel

12/05/2017

Kaburga model gelinlik yaptım . Sizce zorlanacak mıyım otururken. Aldığım yer kaburga tarlatanın çok sık dokunmadığını bu sebepten zorlanmayacağımı söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz??

D

Düğün.com
Merhaba Aysel, Gelinliğiniteslim alıken mutlaka denemelisin. Deneme yaparken de yürümeni, oturmanı ve kendi etrafında dönmeni tavsiye ediyorum. Böylece rahatlığını test edebilirsin. Fikrimi sorarsan kendi düğününde oturmanı değil etrafa gülücükler saçarak dans ederek eğlenmelisin. Şimdiden mutluluklar.