Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

2:55 dakika

24.08.2020

Kusursuz bir gelin olmak için gelinliğine gösterdiğin özeni diğer tüm gelin aksesuarlarında da göstermelisin. Duvak görüntünü tamamlayacak aksesuarlardan belki de en önemlisi… Duvak modeline karar verirken dikkat etmen gereken konulardan bir tanesi de duvak seçimini yapmak. İşte bu konuda sana yardımcı olacak şahane bir rehber hazırladım.

Yuvarlak

Yuvarlak bir yüzde burun merkez alındığında yüzün her yeri merkeze eşit uzaklıktadır. Çok dengeli bir yüz şeklidir. Yuvarlak yüzler, samimi ve cana yakın bir ifade taşır. Ancak yuvarlak yüzlüysen; doğru duvak seçmenin 9 püf noktasından biri olan yüz tipine göre duvak seçmek gereğinden fazla önem arz eder. Aksi taktirde düğün fotoğraflarında olduğundan daha kilolu görünebilirsin. Yuvarlak yüzler için en uygun gelin saçı modeli açık ve yandan ayrılmış saçlardır. Yine yüzünün yanlarına doğru dökülen uzun bir duvak yüz şeklini olduğundan ince göstermeye yardımcı olacaktır. Yalnız, duvağının çok yoğun ve kabarık bir model olmamasına özen göstermelisin. Aksi halde tam tersi bir etki yaratmış olursun. Senin için bir ikinci seçenek de saçlarını yandan ayırmak ve bir parça perçemi diyagonal biçimde alından yana doğru düşürmektir. Böyle bir gelin saçı modeli ile alın ve gözleriniz zarifçe örten kuş kafesi duvaklar harika bir kombinasyon olacaktır. Ayrıca patlayan duvak modelleri de yüz hatlarını ovale yaklaştıracak bir illüzyon yaratır.

yüz tipine göre duvak modelleri

Dikdörtgen

Dikdörtgen bir yüzde genellikle çene kemikleri belirgin, alın ise geniş olur. Bu tip bir yüz şekli uzun ve ince gözükmeye yatkındır. Eğer dikdörtgen yüz şekline sahip bir gelinsen doğru duvak seçimi ile harika bir hava yakalaman mümkün. Zaten ince ve uzun olan yüzün geometrisini dengelemek için kabarık gelin başı ve duvak modelleri tercih etmelisin. Ancak bu kabarıklığı başı iki yanında, enine hacim verecek şekilde uygulaman gereklidir. Kabarıklığı yan taraflar yerine, kafanın tepesinde uygularsan, istediğimiz etkinin tersi bir etki yaratmış olursun. Eğer gelinliğin kabarık olacaksa, duvağını da kabarık seçmen hoş olmaz. Bu durumda sana önerim yandan asil bir topuz ile duvak şeklilleri arasından gelin bandı veya Juliet başlığını tercih edebilirsin. Bir diğer opsiyon ise duvağını; saçlarını kabartmadan arkadan yaptığın gelin topuzunun altına tutturmaktır.

yüz tipine göre duvak modelleri

Oval

Oval bir yüzde boy enden biraz daha uzun; çene ince, elmacık kemikleriyse hafifçe çıkıktır. Oval bir yüzün varsa çok şanslısın demektir. Çünkü yumuşak, kıvrımlı ve gerçekten simetrik hatlara sahip bu yüz şekli en ideal şekil olarak kabul edilir. Arzu ettiğin her duvağı takabilirsin. Çiçeklerden veya taşlardan yapılmış kocaman bir taç takabilir, tercihini gelin bandından yana kullanabilir ya da bir çok gelinin kullanmaktan çekindiği kuş kafesi duvakları gönül rahatlığıyla seçebilirsin. Senin yerinde olsam; bu konudaki özgürlüğümün tadını çıkartır, bu senenin duvak trendleri neler yazısına göz atardım.

yüz tipine göre duvak modelleri

Kalp

Kalp biçimli bir yüzde gözler hafif ayrık, alın ise çeneden daha geniştir. İnce bir çene ve zaman zaman saç çizgisinin alnın ortasına doğru biraz uzaması, yüzde kalbe benzer sempatik bir görüntü oluşturur. Eğer kalp şekli bir yüzün varsa; çok karakteristik olan bu yüz şeklini daha da güzel göstermen için saçlarını ortadan ayrılarak ya da geriye yapıştırılarak sıkı bir gelin topuzu yapmanı öneririm. Burada duvak takma şekilleri önemli bir rol oynuyor. Duvağını topuzunun üstünden veya altından tutturarak boynunun arkasında kabarık bir görüntü yakalamalısın. Bu yüz şeklini dengeleyecektir. Başka bir alternatif istersen, başının yanında; çift taraflı, çok kabarık olmayan saç aksesuarlarına yönelebilirsin. Bu model de sana çok yakışacak ve tarzını ortaya koyacaktır.

yüz tipine göre duvak modelleri

Kare

Kare şeklindeki bir yüzün en ve boy ölçüleri birbirine yakın, çene kemiği belirgindir. Bu yüzden kare şeklindeki yüzler kendine güvenen ve kararlı bir ifadeye sahiptir. Eğer kare biçiminde yüz hatlarına sahipsen, düğün gününde bu ifadeyi az da olsa yumuşatmak ve romantikleştirmek isteyebilirsin. Bunun için tepesine hacim verecek biçimde topuz yapabilir, saçlarını açık bırakabilirsin. Hangi saç modelini tercih edersen et kısa duvaklar yerine uzun modellerden şaşmamanı şiddetle tavsiye ederim. İlla farklı bir model denemek istiyorsan; kabarık, yuvarlak kesimli veya dantelli duvak modelleri görüntünün yumuşamasını sağlar.

yüz tipine göre duvak modelleri

Duvak seçimin için hala aklına takılan bir şey varsa yorumlarda buluşalım veya ben çoktan aldım diyorsan hangi model duvak tercih ettiğini gelin adayları ile mutlaka paylaş!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Gizem Başarır

Düğün Tarihi: 11.10.2014


Elinize sağlık...


Derya Yıldırım

Düğün Tarihi: 11.10.2014


İlk defa böyle bir şeyi duymuş oldum ve gerçekten küçük ama önemli bir detaymış. Çok faydalı bir yazı olmuş.