Ev Kurarken Dikkat: Ortak Beğeniler

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

1:55 dakika

29.06.2020

Evlilik hazırlıklarının önemli bir aşaması da eşinizle beraber yaşayacağınız yuvayı kurmaktır. Yaşadığımız mekanların hayatımıza doğrudan etkilerini düşünerek hem işlevsel hem de zevkinize hitap eden bir yaşam alanı yaratacak ev dekorasyonu için yapılacak çok şey var. Eşinizle birlikte ortak zevklerinizi konuşturun!

Ortak Zevkleri Keşfedin

Öncelikle dekorasyon konusunda çift olarak beğenilerinizi belirlemek ve ortak bir nokta bulmak çok önemli. Kimi zaman bu hazırlıkları gelin adayları tamamen ele alıyor ama sonuçta eşinin zevklerini ve ihtiyaçlarını gözden kaçırabiliyor. Hatta kimi zaman feminen detayları ağır basan evler ortaya çıkabiliyor. Söz konusu olan birlikte yaşayacağınız bir hayatsa o hayatı yaşayacağınız alanı düzenlemek mümkün olduğunca her iki tarafın da istekleriyle kurmak sizi uzun vadede oluşabilecek masraflardan kurtardığı gibi mutluluğunuzu destekleyici bir terapi görevi görecek.

ev kurarken dikkat: ortak beğeniler

Son Kararı Beraber Verin

Diğer bir tehlike ise çiftin ev kurma hazırlıklarına yardım eden aile büyüklerinin etkisinde kalması. Oysa eviniz sizi yansıtmalı; annenizi ya da kayınvalidenizi değil. Dolayısıyla aile bireylerinin fikirlerini aldıktan sonra son kararları yine çift olarak beraberce verebilmeniz gerekiyor. Çevrenizde zevkine ve bu konudaki bilgisine güvendiğiniz tanıdıklarınızdan fikir almanız elbette size yeni bakış açıları kazandıracaktır; fakat içerisinde kendi hayatınızı yaşayacağınız bir evi ne kadar elit bir zevke sahip olursa olsun bir başkasının yönlendirmesiyle döşemeyin.

ev kurarken dikkat: ortak beğeniler

Malzeme Bilgisi Edinin

Peki neleri beğeniyorsunuz, bunu nasıl bulacaksınız? Bizim önerimiz ilk olarak dekorasyon dergilerinden ve internetten bol bol görsel araştırması yapıp beğendiklerinizi ortak bir dosyada toplamanızdır. Dosyanızı isteğinize gore: Renkler / dokular / malzemeler; salonlar/ mutfaklar /yatak odaları / banyolar; perdeler / halılar / duvarlar; kağıtları / aksesuarlar gibi farkı kategoriler halinde düzenleyebilirsiniz. Dosya kalınlaştıkça sonuçta ortaya dekorasyon zevkiniz hakkında ortak bir dil çıktığını hissedeceksiniz. Bunu hissettikten sonra dosyanızı bu ortak konsept etrafında detaylandırarak biraz daha genişletebilirsiniz. Nadir bir durum olmakla beraber müstakbel eşinizle taban tabana zıt bir zevkiniz olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu durumda panik yapmayın; son zamanların dekorasyon trendlerinde zıtlıkların uyumuna da sıklıkla yer veriliyor!

İleriye Dönük Düşünün

Eğer aklınızda bir çocuk sahibi olmak varsa evinizi dekore ederken, eşyalarınızı seçerken, tam bir aile olacağınız günlere yönelik düşünmenizde fayda olabilir. Ev eşyalarınızın seçiminde cam ve metal tercihi yapmamaya çalışın. Sivri uçlu sehpalardan kaçının, alerjik atakları tetikleyici birtakım halı, perde ve döşemelik kumaşlardan uzak durmaya çalışın. Evinizi bebeğinizin güvende, sağlıklı ve mutlu yaşayabileceği mutlu bir yuvaya çevirin.

Bütçenizi de Düşünün

Evinizi kurmaya başladığınız ilk dönemlerde düğün masraflarınız da olacağı için başlarda temel ihtiyaçlarınızla şekillendireceğiniz bir dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Düğün ve balayı harcamalarınızın yükü azalmaya başladığında evinize ek unsurlar adapte edip daha keyifli bir düzen oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan kalemler hakkında yeterince fiyat - performans araştırması yaptığınızdan emin olun ki sonradan aldığınız bir eşyayı daha ucuza görürseniz üzülmeyin. Sahada gezip, alacaklarınızı belirledikten sonra internet alışverişine yönelmeniz de karlı bir sonuç doğuracaktır.

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

2 yorum

SK

Serap Kılıçoğlu

15/04/2013

ben evlenip yeni ev kuracağım bununla ilgili katologlar ve fiyatları nerden alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Malesef şu an aktif bir dekorasyon firmamız bulunmuyor.


N

Nurbanu

13/10/2014

aile büyükleri büyük tehlike cidden aman dikkat :D