Düğün.com’dan Dekorasyon Tavsiyeleri

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:12 dakika

29.06.2020

Evlenmeyi planlayan çiftlerin en çok zorlandıkları konu, ev dekorasyonu. Bu konuda en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri üzerine iç mimar Serpil Şenyüz ile konuştuk.

Bir ev dekore edilirken nereden başlanmalı?

Evlilik, kararı alınması oldukça zor; fakat yola çıkıldığında bir o kadar keyifli ilerlenen, yine de ufak tefek zorluklarla dolu, çetrefilli bir yoldur . Ve bu yolda eşlerin birlikte yaşayacağı evi huzurlu bir mekana çevirmek çok önemlidir. Eşler ilk olarak evlerinde ön plana çıkmasını istedikleri tarzı ve renkleri belirlemeliler. Kararsız çiftelere, nereden başlayacağını bilemeyenlere dergiler ve internet siteleri fazlasıyla yardım edecektir. Daha sonraki aşamada ihtiyaçlarını belirleyecek bir liste oluşturmalılar. Bu listeleme işlemi çok önemlidir. Çünkü evlilik öncesi günlerde yaşanan duygu yoğunluğu kimi zaman birçok gereksiz ürün almaya yol açabiliyor. Çiftlerin daha önceki evlerine, yaşamlarına ait yeni evlerinde kullanacakları birçok mobilya boş yere ikinci kere satın alınabiliyor.

dekortav5

Bu yılın trendleri nelerdir?

Her tarzı aynı kefede tutarak, bu yılın trendi budur demek mümkün değil; ancak gelecek yıllar doğal malzemelerin çok kullanılacağı, doku farklılıkları ile oluşturulmuş çarpıcı ve şaşırtıcı ögelerin bir araya geleceği ve çevreciliğin önem kazanacağı yıllar olacak.

Yeni evli çiftlere bir tarz belirlemekteki önerileriniz nelerdir?

Çiftler, yeni ev için eşya seçerken uzun bir zaman diliminde kullanabilecekleri eşyaları seçmeliler. Huzurlu bir ev için tasarım kadar konfor ve fonksiyonellik de çok önemlidir. Eşya seçerken, renk seçimi gibi mekanın yapısal özellikleri de önemlidir. Yeni evlilere önereceğim en önemli şey, eşya seçimi sırasında kendi zevkleri ve karakter özelliklerinden bir şeyleri bu seçimlere katmaları. Bu katılım, eve aidiyet duygusunu arttıran bir detay. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken diğer konu evi döşerken ortak karar vermeleri. Eşler olabildiğince fazla beraber seçip birlikte karar almalılar. Ben de yeni evlenecek çiftlerle çalıştığımda özellikle ürün seçimi sırasında ortak karar verilmesine dikkat ediyorum. Bu, sonuç aşamasında her iki tarafı da daha çok mutlu eden, evi de daha huzurlu bir hale getiren önemli bir detay.

dekortav3

Mobilya seçimlerinde çiftler nelere dikkat etmelidir?

Bir ürün satın alırken üründen beklediğiniz her şeyi size sunması çok önemlidir. Koltuğun modelinden kumaş seçeneğine kadar en ince ayrıntılar bile sizin isteğiniz doğrultusunda olmalıdır. Eşyalarınızı satın almadan önce bütçenizi oluşturun. İhtiyacınız olan ürünleri mağazaları gezerek fiyatlarını not edin; rakamları topladığınızda bütçenizi aşıyorsa, öncelikli olanları belirleyin ve gereksiz olanları listenizden çıkarın. Unutmamalıyız ki artık günümüzde her bütçeye uygun mobilya bulmak, yaptırmak mümkün. O nedenle daha çok ürün görmek için daha çok gezin, araştırın.

dekortav4

En sık yapılan dekorasyon hataları nelerdir?

Yeni evli çiftler evlilik aşamasında çok heyecanlı ve bir o kadarda kararsız olabiliyorlar. Evlerini seçmeden eşya almaları ya da evde çok fazla yer kaplayan mobilya satın almaları en sık yapılan hatalardır. Mobilya mağazalarında gördükleri mobilyalar eve yerleştirdiklerinde tahminlerinden fazla yer kaplayabilir. Bu konuda sorun yaşamamak için öncelikle evlerinin basit bir krokisini çizerek evin ölçülerini almalılar. Böylece almak istedikleri mobilyaların boyutlarının ne olması gerektiğini belirlerler. Muhakkak evde depolama alanları yaratmalılar malum yeni gelinlerin çeyizleri için depolama alanlarına ihtiyaçları olacaktır.

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

3 yorum

SA

Sıla Ayar

22/10/2014

Kesinlikle annemler ilk evlendiklerinde büyük mavi koltuklar almışlar ve o koltuklarda 2 3 sene oturup oturma odasına atmışlar şimdi kullanılmadığı için yep yeni gibi duruyorlar.


SA

Suzan Arslan

22/10/2014

Bazı çiftler bütün eşyaları birazda almak istiyor biz yavaş yavaş halletmeye karar verdik, ana eşyalarımızı aldıktan sonra gerisini yavaş yavaş getiricez


ES

Ebru Sinik

19/03/2015

Ana eşyalerı alıp evin gereksinimlerini halledip ıvır zıvır alınmalı