Bridal Shower: Gelini Şımartmanın En Eğlenceli Yolu

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:59 dakika

28.07.2020

Baby shower etkinliğini duymaya alışmışsındır artık. Peki ya “bridal shower” davetleri de var desek? Gelin adayları için özel olarak düzenlenen düğün etkinliklerinden olan bridal shower ne demektir? Bridal shower’ı kim düzenler? Bu etkinlikte neler yapılır? Hepsini anlattık!

bridal shower

Bridal Shower Nedir?

”Bridal shower” düğün öncesinde düzenlenen, kadın kadına eğlenme ve stres partisidir diyebiliriz. Bu partide amaç, geline, ihtiyaçlarını tamamlayabileceği hediyeler vermek ve düğün hazırlık stresinden biraz olsun uzaklaşmasını sağlamaktır. Yıllardır yurt dışında oldukça yaygın olan bu etkinliğin, son zamanlarda Türkiye’de sıklıkla uygulandığını söyleyebiliriz.

Bridal Shower’ın Bekarlığa Veda Partisinden Farkı Nedir?

Bridal shower da bekarlığa veda partisi gibi bir düğün öncesi etkinliktir ve kadınlara yöneliktir. Ancak asıl farkı bu etkinliğin genellikle gelinin yakınları tarafından sürpriz parti olarak düzenlenmesi ve geline hediyeler verilmesidir.

Bekarlığa veda partileriyle ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yurt Dışından Gelen Bekarlığa Veda Trendi

Bridal Shower Kim Tarafından Düzenlenir?

Bridal shower, gelinin yakın kız arkadaşları, annesi, müstakbel kayınvalidesi ve diğer yakın kadın akrabaları tarafından düzenlenir. Bridal shower organizasyonları genellikle geline sürpriz şekilde düzenlenir demiştik. Ancak herkes şık giyinmişken gelinin hazırlıksız yakalanması hoş olmaz. Bu nedenle genellikle geline etkinlikten bahsedilir ama organizasyon yakınlar tarafından üstlenilir.

Günümüzde gelinler tarafından organize edilen bridal shower partilerinin de yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Bridal Shower Ne Zaman Düzenlenir?

Bridal shower için tercih edilen zaman aralığı, düğünden üç ay ila iki hafta öncesidir. Genellikle öğleden sonra ya da akşamüstü gerçekleştirilir.

Bridal Shower’da Neler Yapılır?

Bridal shower’larda hazırlanan ikramlıklardan tadılır. Gelin için pasta kesilir. Bu yeme-içme programını ortama hareket katacak oyunlar takip eder. Genel olarak oynanan bridal shower oyunlarının “ben kimim”, “tuvalet kağıdından gelinlik yapma” ve “gelin tombalası” gibi keyifli etkinlikler olduğunu da söyleyelim.

bridal shower oyun

Yemekler yenilir, oyunlar oynanır ve sıra hediyelere gelir. Özel olarak ayrılmış hediye köşesinde toplanan, davetliler tarafından getirilen hediyeler, gelin tarafından keyifle açılır.

En yeni düğün öncesi etkinliklerinden olan gelinlik teslim partisini duymuş muydun? Şu yazımızda ayrıntılarıyla anlattık: Gelin Adayları İçin Yeni Bir Akım: Gelinlik Teslim Partisi

Bridal Shower İçin Uygun Hediyeler Nelerdir?

Bridal shower etkinliklerinde, gelinin yeni ev kurarken ihtiyaç duyabileceği, çeyizlik de denilen parçalar hediye edilir. Kahve ya da tost makinesi, blender seti ya da iç çamaşırı takımı gibi hediyeler verilebilir. Ancak gelin adayının kendi istediği hediyeler için bir liste oluşturması en iyi seçenektir. Sürpriz bir partide ise gelinin yakınları gelinin ihtiyaçlarını öğrenebilir ve buna uygun bir liste hazırlayarak davetlilerle paylaşabilir.

bridal shower

Bridal Shower’da Ne Giyilir?

Bridal shower’da giyilecek elbise tarzını "feminen ve neşeli" olarak tanımlayabiliriz. Sevimli ve feminen elbiseler, bridal shower davetleri için en sık tercih edilen parçalar arasında. Tül etekli mini elbiseler bridal shower'larda gelinlerin giyebileceği en uygun parçalardır diyebiliriz.

bridal shower

bridal shower

Davetliler ise yine mini elbiseleri, sade tulumları ve çiçekli mini ya da midi tasarımları tercih edebilir.

Bridal Shower Temaları

Bridal shower organizasyonlarının düğün öncesi stres atma ve eğlenme etkinlikleri olduğunu düşündüğümüzde buna uygun konseptler seçmekte fayda var. En yaygın bridal shower konseptlerinin Hollywood, Hawai, Barbie gibi temalar olduğunu söyleyebiliriz. Bizim de birkaç önerimiz var:

Bohem Bridal Shower Konsepti

Düğünlerde sıkça tercih edilen bohem konsepti, bridal shower davetlerinde de kendini gösteriyor. Eğlence ve rahatlığın başrolde olduğu bir eğlencede bohem temadan daha uygun bir konsept olabilir mi? Çadırlar, yerlere atılan minderler, bol kıyafetler ve çiçekli taçları, bohem temalı bridal shower malzemeleri olarak sayabiliriz.

bridal shower

Friends Bridal Shower Teması

Yakın arkadaşlarının davetli olduğu bir organizasyonda Friends dizisi teması sence de uygun bir seçenek değil mi? Central Perk dekorlu pastalar, 90’ların kıyafetleri ve dizinin başrol ekibinin yer aldığı cut-out fotoğraf panoları, bu temada kullanılabilir.

bridal shower

Sonbahar Bridal Shower Teması

Açık havada, sonbaharın romantik havasıyla bridal showerın eğlenceli tarzını bir araya getiren sonbahar teması da tercih edilebilecek konseptler arasında. Mevsim çiçeklerinden runnerlar, sevimli tüylü sandalye süsleri, içi ısıtan bir şömine ve şık bir masa etrafında toplanmış dostlar! Geriye sadece bu ortamın tadını çıkarmak kalıyor.

bridal shower

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Bekarlığa Veda Konsepti Arayanlara 5 Eğlenceli Öneri

Bridal Shower Yapan Ünlüler

Ünlü isimler de bridal shower davetleri düzenliyor. Kimi bu organizasyona kendisi ev sahipliği yaparken kimileri ise yakınlarının onlara yaptığı sürpriz etkinliklere şahit olmuş durumda. İşte bridal shower etkinliği düzenlenen ünlü isimler:

Vanessa Minnilo

Vanessa Minnilo, Nick Lachey ile evlenmeden önce bridal shower düzenlemişti. Minnilo, mor ve pembe tonlarının hakim olduğu tropik temalı bridal shower partisiyle dikkat çekmişti.

bridal shower

Kim Kardashian

Kris Humphries'le yapacağı evlilik öncesi Kim Kardashian için kardeşleri Khloe ve Kendall Jenner bridal shower düzenlenmişti.

bridal shower

Lea Michele

Ünlü oyuncu Lea Michele’in, kendisi gibi oyuncu eşi Zandy Reich ile evlenmeden önce gerçekleştirilen bridal shower daveti annesi tarafından organize edilmişti. Oyuncu, beyaz, düşük kollu midi bir elbise tercih etmişti.

bridal shower

Priyanka Chopra

Priyanka Chopra, şarkıcı Nick Jonas'la evliliği öncesi düzenlenen bridal shower davetinde straplez, dar kesim beyaz bir elbise tercih etti. Ünlü ismin daveti, arkadaşları ve nedimeleri Anjula Acharia ve Mubina Rattonsey tarafından düzenlendi.

bridal shower

Son dönemlerin popüler düğün öncesi etkinliklerinden bridal shower davetleriyle ilgili detayları paylaştık. Böyle bir etkinliği düzenlerken profesyonel bir destek alabilir, organizasyon firmalarıyla çalışabilirsin. Bunun için şehrindeki şehrindeki organizasyon firmalarıyla iletişime geçerek bilgi ve fiyat teklifi alabilirsin.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Burçak Hasdemir

Düğün Tarihi: 28.11.2019


Merhaba, bridal shower için önerdiğiniz mekan var mı? Beyaz konseptli şirin bir yer arıyorum

D

Düğün.com
Merhaba. Bridal shower etkinliği için şehrinizdeki uygun mekanların listesini buraya bıraktık. Bol eğlenceli bir organizasyon dileriz.