Fotojenik Olmak Ya da Olmamak

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:54 dakika

29.06.2020

Bir çoğumuz fotoğraflarda ne kadar kötü çıktığımızdan şikayet edip dururuz. Zaman zaman yaptığımız makyaj, zaman zaman duruşumuz, bazen de ışığın konumu ve miktarı fotoğrafta istediğimiz gibi çıkmamızın önüne ket vurabilir. İşte ihtiacımız olan küçük ipuçlarını 3Renk Fotoğraf’ın yetkili ağzı Erkan Şimşir’den öğrendik.

“Fotojenik olmak” hep tartışılagelmiştir. Genellikle “fotojenik” ifadesi fotoğrafta güzel görünen kişiler için kullanılır. Aslında fotoğrafta güzel çıkmanın modelle olan ilgisini de yadsımamak gerekir. Güzel olalım ya da olmayalım fotoğraflarda fotojenik olmak için neler yapabiliriz gelin bir göz gezdirelim.

Doğru Makyajın Püf Noktaları

Makyaj malzemesi kullanırken özellikle ton seçimlerine dikkat etmelisiniz. Fotoğraflarda abartılı görünmek istemiyorsanız sade bir makyaj yapmalısınız. Bu tercih kullanacağınız renklerin aşırı parlak çıkmasını engelleyerek yararınıza olacaktır. Burnunuzun üstü ve alnınıza çok parlak makyaj yapmamaya gayret edin; çünkü uzun süren bir fotoğraf çekiminde terleme ortaya çıkabileceği için kötü karelerle karşılaşabilirsiniz. Kızarıklık, cilt lekeleri gibi sorunları örtmesi için yoğun olmayan bir kapatıcı kullanabilirsiniz.

fotojenik olmak ya da olmamak

Herkesin Kabusu Kırmızı Gözlerin Çözümü

Işığın az olduğu ortamlarda gözümüz flaş benzeri aydınlatma araçlarına anında tepki vermeyebilir. Dolayısıyla biz fark etmeden fotoğraflarda gözlerimizin kıpkırmızı çıktığını görürüz. Aslında fotoğrafta görünen kırmızı kılcal damarlarımızda dolaşan kanın rengidir. Bu durumun çözümü, çekim yapmadan ışığa gözünüzü alıştırmak, göz bebeklerimizin küçülmesini sağlamaktır. Işık sabit bir konumda ve sürekli ise ışığa bir süre bakarak da bu sorunu çözebilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçıları İndirimleri

Art of Design Fotografevi
%20 İNDİRİM
41 1 7
Art of Design Fotografevi

Ocak- Şubat Aylarında, Tüm Çekimler %20 İndirim + Panoramik Albüm Seti Hediye !

Studyo Class Foto
%20 İNDİRİM
50 3
Studyo Class Foto

3 Farklı Mekanda 2 Saatlik Sınırsız Fotoğraf Çekimi + Albüm Seti + Plato Girişi 2.500₺ !

Vücut Dilinizi İyi Kullanın

Duruş, bir vücut dili olarak fotoğrafta çok önemlidir. Fotoğrafa nasıl olduğunuz değil nasıl durduğunuz yansır. Dik durulan, göğüs önde karın içeride fotoğraflar fiziğinizi daha iyi gösterecektir. Yanlız dik duralım derken kendinizi çok da kasmamaya çalışın.

Sakin Olmaya İhtiyacınız Var

Rahatlık, sakinlik fotoğraf çekimi için çok önemlidir. Stres, heycan ve gerginlik yüzümüze olduğu kadar vücudumuza da yansır. Gülümseyin; gülümsemek yüzünüzü ve vücudunuzu rahatlatıcı etkilere sahiptir. Bir çok fotoğrafçı, peynir, üç yüz otuz üç gibi sözcükler söyleterek sizleri gülümsetmeye çabalar. Bu durum çoğu zaman işe yaramış gibi görünse de samimi olmayan bir gülümseme yaratır. Güzel fotoğrafınız olsun derken sahte gülümsemeli fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bunun bir çözümü olarak zihninizden keyifli şeyler geçirin, sizi güldüren anları aklınıza getirmeye çalışın. Profesyonel bir çekim yaptıracaksanız, aynanın önünde gülümseme çalışması yapabilirsiniz. Bir süre sonra kendiliğinizden size en çok yakışan gülümsemeyi bulacaksınız ve fotoğraf çektirirken bu gülümsemeyi rahatlıkla yüzünüze oturtabileceksiniz.

Rahatlamak İçin Yapabilecekleriniz

Stresle başa çıkmak için verilen birtakım eğitimler ve özellikle de yoga nefes almanın öneminden bahseder. Derin nefes almak kalp ritminizi yavaşlatacağı gibi stresinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Ben genellikle düğün mekanına seçtikleri müzikle giriş yapacak çiftlere derin nefes almalarını ve bununla ilgili birkaç egzersizi öneriyorum.

Daha İyi Bir Fotoğrafçı Seçin

İyi fotoğrafçı seçerken mutlaka onların portfolyolarına göz atın. Dijital fotoğraf makinelerinin ucuzlaması ve yaygınlaşmasıyla çevremizde onlarca fotoğraf çeken tanıdığımız oldu. Önemli bir organizasyonumuzu bu tarz arkadaşlara emanet etmektense, profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşmanız çok daha iyi olacaktır. Kendini ispatlamış profesyonel fotoğrafçılar modellerinin güzelliğini nasıl vurgulayacaklarını bilmekte ve çoğu zaman müşterilerini memnun etmektedir.

3Renk Fotoğraf’dan daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Sıradaki Makaleler

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçısı Firmaları

Düğün Fotoğrafçısı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

İ

irfan

14/10/2014

fotoğraf öenmli tabii


A

ayşegül

14/10/2014

faydalı bir yazı olmuş. dikkat edeceğim