Evlilik Sürecinde Aile İçi Anlaşmazlıklar Nasıl Aşılır?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:55 dakika

29.06.2020

Evlilik süreci boyunca yaşanan duygusal yoğunluktan dolayı hem kendi ailenizle, hem de yeni yeni tanımaya başladığınız eşinizin ailesiyle sorunlar yaşamanız çok doğal.

Gündelik hayatımızda bile jenerasyon farkından dolayı sürtüşmeler yaşadığımız ailelerimizle, bu duygusal dönemde daha çok anlaşmazlık yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin, bu stresli süreci nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenerek sorunların önüne geçebilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyeler sayesinde aile ilişkilerinizi daha bilinçli bir şekilde yönetebileceksiniz.

Eğitim ve Kültürel Farklılıklar

Ailelerimizle aynı eğitim ve kültürel şartlara sahip olmadığımız bir gerçek. Eskiden üniversite okumak bile nadir bulunan bir şeyken şimdi lisanslar, doktoralar, sertifikalı kurslar bile bize yetmez oldu. Bundan da önemlisi, internet çağına doğmuş genç çiftler olarak, tüm dünyayla iletişime geçip kendimizi her alanda geliştirme fırsatı bulduk. Ailelerinizle anlaşmazlıklar yaşarsanız; aranızdaki jenerasyon farkının bilincinde olun; olgun bir tavır sergilemesi gereken tarafın siz olduğunuzu unutmayın.

İletişim Sorunlarını Aşın

Kimi zaman sorun neyin söylendiğinde değil nasıl söylendiğinde olabilir. Yeni tanışan aile bireyleri, stresli bir hazırlık süreci, finansal baskılar derken ilişkiler istemeden de olsa gerilebilir. Böyle durumlarda önemli olan sınırları korumak; sert çatışmalardan kaçınmaktır. Unutmayın ki problemler çözülür, ancak kırgınlıklar kalıcı olabilir. Kırıcı davranışlardan kaçınırsanız sizin de çevrede daha çok saygıgördüğünüzü farkedeceksiniz.

Sorunları Büyütmeyin

İşten izin alamadığınız için detaylarla istediğiniz gibi ilgilenemiyorsanız... Her şeyin kusursuz olmasını isterken sürekli problemlerle karşılaşıyorsanız... Stresli olduğunuz için sevgilinizle tartışma yaşıyorsanız...Ve buna benzer daha bir çok cümleyle hayıflanıyorsanız... Sakinleşin. Sadece sakinleşin ve bilin ki bu, her gelinin yaşadığı ve aşması gereken büyütücü ve eğitici bir süreç. Siz ne kadar olgun ve sağlam bir duruş sergilerseniz sorunlar da o kadar az tesir edecektir. Askiliklerin ve kusurların çoğu ise düğün gecesinin mutluluğunda eriyip gidecektir.

Düğün hazırlıkları sırasında yaşanabilecek aile içi sorunların çözümü için şu yazımıza göz atmanızda fayda var: Düğün Öncesi Aileler Arasında Yaşanabilecek Sorunlar Nasıl Çözülür?

İsteklerinizi Öteleyin

Evet, bu sizin en özel gününüz, evet, kusursuz olmasını istiyorsunuz. Ve evet, biraz şımarmaya da hakkınız var. Yine de sağduyuyu elden bırakmamakta fayda var. Konu düğün olunca isteklerinize hakim olmakta zorlanabilirsiniz ama düğününüzden geriye pahalı ürünler değil, keyif dolu anların karelendiği fotoğraflar kalacak. Hayat düğünden sonra da devam edecek ve sizin için gerçek hayat başladığında düğün bütçenizden artan paraya ihtiyacınız olacak.

Uzmandan Yardım Alın

Evet sevgili gelinler, biliyoruz ki sağduyu ve ego çok iyi arkadaş değiller. Özellikle de düğüne hazırlık sürecindeyken, sağduyunuz ayaklarınızı yere sağlam basmanızı fısıldarken egonuz şımarık bir çocuk gibi ayağını yere vurarak "istiyorum!" diye bağırabilir. Duygularınıza ve tepkilerinize hakim olmakta sorun yaşıyorsanız; size verebileceğimiz en iyi tavsiye bir uzman psikoloğun kapısını çalmak olacaktır. İsterseniz yalnız, isterseniz eşinizle gidebileceğiniz bu uzman, tüm sorularınızın cevabını bulmanızı sağlayabilir.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

5 yorum

CA

ceyda aldemir

13/10/2014

herşey olur. sonuçta iki kişilik yeni bir yaşam bu. çok yerinde ve güzel tavsiyeler herkese tavsiye edeceğim teşekkürler


didem özcan

13/10/2014

ekstradan söylenecek birşey varsa ben kesınlıkle hıc takmayın derım. siz eşinizin ailesiyle değil eşinizle evlendiniz bunu aklınızdan çıkarmamanız yeterlı olacaktır.

IHG

Ibrahim Halil Gökçe
İnsanlar evlenince ailelerde evlenmiş olur. Aileyi dışarıda bırakmak karşı tarafa ve ailesine haksızlık olur. Sadece eş değildir evlilik. Ailesi, arkadaşları, dostları, akrabaları ve değer verdiği herkestir.


MY

mustafa yiğit

20/03/2016

yeniyim


INA

Irem Nur Alcı

15/09/2017

Annem ve kayınvalidem arasında konuşamama sorunu var. Benim annem biraz duygularını dışa yansıtır ve samimi ictenlik ister fakat kayınvalidem çok konuşan duygularını dışa vuran birisi değildir. Genelde benim ailemle muhattap olan sadece nişanlım. Ve iki anne arasındaki bağı biraz yumuşatmak istiyorum ve arada kalmaktan tedirgin oluyorum. Bu konuda desteğinizi rica ederim.


NS

Nezih Savcı

19/02/2018

boş boş şeyler burada anlatılanlar, realite öyle değildir.evlendikten sonra geriye dönüş, kurtuluş ve mutluluk asla yoktur.