Sorunsuz Bir Balayı İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:30 dakika

18.12.2020

Balayı tatiline çıkmadan önce almanız gereken önlemlerin tamamını sizin için listeledik! Balayını planlama aşamaları, resmi belgeler, yolculuk ve konaklama... İşte en sık rastlanan sorunlardan kaçınmanız için gerekenler:

 • Gitmek istediğiniz yer ister yakın ister uzak olsun, programınızı en az 6 ay önceden planlamaya başlayın.

 • Seyahat gününüz belli olur olmaz sizin adınıza dilediğiniz programı hazırlayabilecek bir tur şirketi ile anlaşın. Tur firmalarıyla anlaşırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tespit ederek sizin için en doğru firmayı aramaya başlayın.

 • Tur firmanıza nasıl bir tatil istediğinizi net bir biçimde bildirin. Sizin için önemli olan deniz mi, kültür mü, eğlence mi? Modern bir şehir mi görmek istersiniz yoksa etnik mi?

 • Konaklama beklentilerinizi tur şirketinize mutlaka belirtin. Her bölgede oteller farklı özelliklere sahiptir. Örneğin Uzakdoğu’da otel odaları konforlu ve genişken Avrupa otellerinin odaları genellikle eski ve küçüktür. Kalacağınız otelin modern mi yoksa geleneksel tipte bir tarzı olması mı istediğinizi mutlaka belirtin.

sorunsuz bir balayı i̇çin bilmeniz gereken her şey

 • Kalınacak otel, kullanılacak hava yolu belli olduktan sonra tur firmanız ile satın almakta olduğunuz servisleri bir kere daha kontrol edin ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için bunu yazılı hale getirin. Tur firmanız ile karşılıklı yapacağınız sözleşmeyi mutlaka dikkatle okuyun.

 • Gideceğiniz yerlerde görülecek yerler, haritalar, müze/saray açılış ve kapanış saatleri, restoran- cafe adresleri, acil durumlarda kullanılacak telefon numaraları gibi bilgileri öğrenin. Tur firmanız, internet ve seyahat kitapları bu konuda yardımınıza yetişecektir.

 • Seyahatten bir hafta önce uçak bileti, otel giriş belgeleri, gerekli telefon numaraları, pasaport, vize, seyahat sigortası gibi tüm dökümanları son kez kontrol edin.

sorunsuz bir balayı i̇çin bilmeniz gereken her şey

 • Vizenizde şu maddeleri bir kez de kendiniz kontrol edin: Vizede yer alan ismin doğruluğu, vizede yer alan tarihlerin doğruluğu, eğer vizeniz Schengen vizesi ise ve seyahatiniz birden fazla Avrupa ülkesini içeriyorsa Type of Visa kısmında “çok girişli” anlamına gelen C harfinin yer alıp almadığını.

 • Seyahat öncesinde pasaport giriş sayfasının, hemen arkasındaki Hüviyet ve Eşgali sayfasının, resminizin bulunduğu sayfanın, en son geçerlilik yaptırdığınız sayfanın ve son sayfada yer alan nüfus cüzdanı örneğinin birer fotokopilerini alarak pasaportunuzdan farklı bir yerde hırsızlık ya da kayıp olaylarına karşı bir önlem olarak saklayın.

 • Uçak biletlerinizi aldıktan sonra uçakta koltuk rezervasyonlarınızı yaptırmak için tur şirketinizle iletişim kurun.

 • Kullanacağınız hava yoluna maksimum bagaj ağırlığı hakkınızı sorun. Genellikle kişi başı bagaj sınırlandırması 20 kg.'dır. Bagajınızı hazırlarken buna dikkat edin, aksi halde havaalanında yüklü miktarda ilave bagaj ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 • Tur şirketinizden seyahat sigortanızın neleri içerdiği (bagaj kaybı, sağlık vb.) konusunda bilgi alın. Sigortanızı kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda, irtibata geçmeniz gereken telefon numaraları mutlaka kayıt edin.

 • Balayında yanınızda olması gereken ilaçları unutmayın!

 • Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında bilgi edinin.

 • Gideceğiniz ülke ile Türkiye arasındaki saat farkını öğrenin.

sorunsuz bir balayı i̇çin bilmeniz gereken her şey

 • Bagajınıza; üzerinde isimlerinizin ve telefon numaralarınızın bulunduğu bir etiket olmalı. Etikette kendi telefon numaranız ve seyahate katılmayan ancak size ulaşabilecek birinin telefon numarasını yazın. Telefon numaralarının ülke kodu olan "00 90xxx" ile başlamasına dikkat edin.

 • Balayından harika fotoğraflarla dönebilmek için öncelikle valizinizi hazırlarken fotoğraf makinanızı, kameranızı, şarj aletlerinizi, yedek memory cardlarınızı unutmamanızı öneririz. Bazı ülkelerde kullanılan elektrik priz sistemleri ülkemizdeki ile uyuşmamakta olup, gerekli olan adaptörü otel resepsiyonundan temin edebilirsiniz.

 • Bagajınız kaybolursa havaalanından çıkmadan önce, mutlaka, havayoluna rapor tutturun ve bir kopyasını kendiniz alın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, takip etmesi için tur firmanıza da bilgi verin.

 • Otele varır varmaz, otel kasasına pasaportunuzu ve değerli eşyalarınızı koyun. Gezileriniz sırasında pasaportlarınızın asıllarına ihtiyacınız olmayacak.

Balayı Turları

Kusursuz bir balayı için en güvenilir firmalar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Balayı firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Balayı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Balayı Firmaları

Balayı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!