Pırlantayı Bir de Uzmanından Dinleyin!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:58 dakika

25.08.2020

Türkiye’nin kıymetli taş bilimcilerinden Aykut Özkocaer, 20 yılı aşkın süredir mücevher ve pırlanta sektöründe, ulusal ve uluslararası alanda toptancı olarak sürdürdüğü faaliyetlerine, Topaz Pırlanta.com e-ticaret mağazalarını da dahil etmiş ve pırlanta, elmas, zümrüt, yakut, safir gibi diğer değerli taşları da alışıla gelmişin dışında yorumlayıp, sektördeki yeniliklerin öncüsü olarak hizmet vermeye başlamış. Pırlanta hakkında bilinmesi gereken her şeyi Özkocaer’e siz Düğün.com çiftleri için sorduk.

topazmakale

Pırlanta nedir, sizin için neyi temsil ediyor?

Pırlanta, elmas madeninin en bilinen işleme tarzının adıdır. Pırlanta hükmedilemez anlamına geldiğinden ve dünya üzerindeki en sert, kırılmaz madde olduğundan evliliklerde simge olarak takılan yüzüklerde kullanılır. Pırlanta, tarihe parıltısıyla ışık tutmuş, nice sevginin dile gelmiş simgesidir. Günümüzde pırlanta doğal ve eşsiz oluşuyla her zamankinden çok el üstünde tutulduğu için bu taşı armağan etmenin ve size armağan edilmesinin hazzı da çoğalmıştır. Pırlanta sonsuzluğu simgelediği için, sevdiğinizle birlikte hem bugünde hem de yarında var olmanız anlamına gelecektir.

topazzz--pirlanta

Pırlanta seçimi neye göre yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

Pırlantayı sezgilerinizi ve kalbinizin sesini dinleyerek de seçebilirsiniz. Ancak sezgilerinizin yanında (cut) kesim, (clarity) berraklık, (color) renk, (carat) karat ağırlığından oluşan pırlantanın 4C özelliğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Cut: Pırlanta kesimi, hayal gücü, sabır ve beceri gerektiren bir sanattır. Yuvarlak kesim pırlanta, hem dünyada hem de Türkiye'de en çok tercih edilen pırlanta biçimidir. 100 yıldan beri, pırlanta kesimcileri, çeşitli formüller ve ışık teorileri kullanarak pırlantanın yansıttığı ışıltı ve kıvılcımı arttırmak için çalışmalar yapmışlardır. Değerli taşların yaklaşık 10 farklı kesimi vardır. En popüleri yuvarlak, oval ve markiz kesimdir. Pırlanta piyasasının %75'ini yuvarlak taş kapsar. Fakat pırlantanın prenses, zümrüt, kare, radyant, armut, kalp ve minder gibi birçok çeşidi vardır. Pırlantalar (özellikle yuvarlak, doğal renkli, beyaz veya beyaza yakın) açık arayla en çok tercih edilen değerli taştır. En çok tutulan ve hakkında en çok araştırma yapılan kesim biçimi olmasının yanı sıra, yuvarlak kesim bir pırlantayı seçmek, size neredeyse sınırsız renk, berraklık ve kesim kalitesi opsiyonu sunarak tam istediğiniz ışıltıyı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Clarity: Pırlantanın 4 C özelliklerinden biri olan berraklık pırlantanın değerini belirleyen en önemli özelliklerden biridir. Tabiattaki hiçbir elmasın içinde bir diğerinde bulunan ize rastlanmaz. Doğanın izleri bir pırlantada ne kadar az olursa pırlanta o kadar fazla değer kazanır. Üzerinde hiç iz taşımayan pırlanta bulmak çok zor olduğundan, içinde en az iz barındıranlar kusursuza yakın sayılır.

Color: Pırlantanın kalitesini belirleyen özelliklerden birisi de renktir. Pırlanta, gökkuşağının 7 renginde görülür, bu renklerin bileşkesi olan beyaz, en çok tercih edilenidir. Bu renkteki pırlantalar beyazın tonuna göre alfabetik sırayla D-Z arasında sıralanır. Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükmesine rağmen aslında aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz (beyaz) ise o kadar değerlidir. Aynı berraklık ve karata sahip iki pırlanta, renklerine bağlı olarak farklı fiyatlara sahip olabilir.

Carat: Bakıldığında birbirinin aynı gibi görünse de gerçekte hiçbir pırlanta diğerinin aynı değildir. Pırlanta'nın 4 C sinden biri olan Carat değerli taşların değerini belirlemekte standart ölçü olarak kullanılır. Karat sözü Afrika’daki bir ağacın tohumu olan 'kuara'dan gelmektedir. Bu tohumlar bütün nitelikleri bakımından (büyüklük, ağırlık, miktar, değer) birbirinin aynıdır (yaklaşık 0.97 gram).

Pırlanta bakımı ve saklaması nasıl yapılmalıdır?

Pırlantalar, zamanla toz, yağ, kir, parfüm, saç spreyi gibi parlaklığı ve rengi değiştirebilen etkilere maruz kalır. Pırlantanızın zamanla kirlendiğini ve parlaklığının azaldığını görebilirsiniz. Bu son derece doğaldır. Tüm metaller ve değerli taşlar çamaşır suyundan ve kimyasallardan uzak tutulmalıdır. Değerli taşların yerleştirildiği bölüm (tırnaklar) sert çarpmalardan korunmalıdır. Pırlantanızı düzenli olarak kuyumcunuza götürüp temizlemesini istemek parlaklığını ve ışıltısını korumanıza yardımcı olacaktır. Pırlantalı mücevherler özel kutularda veya keselerde tek tek saklanmalıdır. Çünkü pırlantanın hammaddesi elmas en sert doğal madde olduğu için tüm değerli taşları, inciyi ve metalleri çizebilir. Pırlantanızı ve tüm mücevherlerinizi saklarken birbirlerine değip çizmemeleri için ayrı ayrı saklamakta yarar vardır.

En çok hangi modelleriniz tercih ediliyor?

En çok pırlanta tektaş ve sırataş yüzükler ve elmas, zümrüt, pırlanta kolye küpe setlerimiz tercih ediliyor.

Pırlanta fiyatları neye göre değişiyor?

Pırlanta fiyatı, taşın karatına, berraklığına, rengine göre değişiklik gösterir. Takıda kullanılan pırlantanın ayarı ve ağırlığı da fiyatını etkiler.

Topaz Pırlanta & Alyans’tan daha fazla bilgi ve fiyat teklifi almak için tıklayın.

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Selen Özleyen

Düğün Tarihi: 21.10.2014


iyi güzel yazmışsınız da ben kuyumcuya gittiğimde bunu nasıl anlayacagım? Kuyumcu bana karşı dürüst olacak mı? belgesine mi bakmam gerek mutlaka?