Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:00 dakika

25.10.2023

Gelin adaylarının en çok zorlandığı konulardan biri de gelinlik seçimi. Bu durum, çevredeki insanlardan gelen kafa karıştırıcı yorumlarla daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak gelinlik alırken nelere dikkat etmen gerektiğini bilir ve ona göre ilerlersen inan işin çok kolaylaşacak.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Kural 1: Vücut Tipi

Çok güzel bir gelin olman için inan bana kusursuz vücut ölçülerine sahip olmana gerek yok. Gelinlik modelini seçerken vücut tipine göre seçim yap yeter. Bunu yapmak ise çok kolay. Çünkü toplamda zaten 5 ana vücut tipi var. Seninkinin hangisi olduğunu öğrenip, ona uygun modellerden birini seçtikten sonra gelinliğinin yakışmaması için hiçbir sebep yok!

Vücut tiplerine göre gelinlik modellerinden biraz bahsedelim.

Vücut Tipleri

Kum Saati Vücut Tipi: İnce belliysen ve göğüs ölçünle kalça ölçün neredeyse aynıysa sen kum saati vücut tipine sahipsin demektir. Eğer kum saatine benzeyen bu vücut tipindeysen sana hemen hemen tüm modeller yakışır, ama mükemmel fiziğini gözler önüne sermek istersen en uygun gelinlik modeli balık olacaktır.

Armut Vücut Tipi: Kalça kısmının vücudun üst bölümüne göre daha geniş olduğu vücut tipidir. Armut vücut tipine sahip gelin adaylarında A kesim gelinlikler çok hoş durur.

Elma Vücut Tipi: Kalın bel ve düz bir kalçaya sahipsen bu başlık seni ilgilendiriyor demektir. Elma vücut tipine sahip gelin adayları dekolteli modeller ile dikkatleri bacaklarına veya göğüslerine kaydırabilir. Sanılanın aksine V yaka dekolteli gelinlikler, bu vücut tipine çok yakışır.

Dikdörtgen Vücut Tipi: Geniş omuzlar, dar kalça ve büyük olmayan göğüslere sahipsen senin vücut tipin dikdörtgendir. Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için en ideal gelinlik modeli düz kesim gelinlikler ve omuzlarının güzelliğini ortaya çıkaracak straplez ya da halter yaka modellerdir.

Ters Üçgen Vücut Tipi: Ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Bu vücuda göre gelinlik seçerken önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. A ya da prenses kesim, halter ya da straplez yakalı gelinliklerle üst ve alt vücudun arasında orantı yaratabilirsin. Dikkatleri omuzlarına çekmek istemiyorsan, derin U ve V yakalarla göğüslerini öne çıkarabilirsin. Asimetrik, yırtmaçlı tasarımlarla da bacaklarını vurgulayabilirsin.

Vücut tiplerine ilişkin daha detaylı bilgi istersen “Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?” yazımızı okumanı öneriyorum.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Kural 2: Hazır Model mi, Özel Dikim mi?

Bu seçimi yaparken düğününe ne kadar zaman kaldığına dikkat etmelisin. Kısa bir süre varsa hazır dikim gelinlik tercih etmen zaman açısından daha mantıklı olacaktır. Vücuduna uygun hazır model gelinlik bulamadıysan ve diktirmek için yeteri kadar zamanın varsa, o zaman gelinliğini özel olarak diktirebilirsin. Ancak bunun biraz daha maliyetli bir yöntem olduğunu da unutma.

“Gelinliği Hazır Almak mı Diktirmek mi Daha Doğru?” başlıklı yazımızda bu maddenin üzerinde detaylı bir şekilde durduk, dilersen bir göz at.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Kural 3: Düğün Mekanına Göre Gelinlik

Düğün mekanı, gelinlik seçiminde en çok dikkat etmen gereken etkenlerden biri. Mesela düz kesim bohem bir gelinliği otel düğününde giyersen istediğin etkiyi yakalayamayabilirsin.

Böyle bir düğün için sana önerim fiziğin müsaitse tamamı dantelden oluşan balık gelinlik modelleri. Eğer vücut hatlarına güvenmiyorsan, ışıltılı taşlarla süslenmiş, kuyruklu gösterişli A ya da prenses kesim gelinlik giyebilirsin. Kır düğünü için şifon kumaştan tasarlanmış uçuş uçuş etekleri olan gelinlik modellerinden seçmeni tavsiye edeceğim.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayrıca "Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?" yazımızdan da düğün yapacağın mekana göre nasıl bir gelinlik giymen gerektiğini öğrenebilirsin.

Kural 4: Düğün Konseptine Göre Gelinlik

Konsept düğünlerini tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için her detayın bir bütün içerisinde olması gerekir. Süslemesinden pastasına, gelinliğinden damatlığına...

Mesela vintage konseptte bir düğün yapacaksan 20’lerin ruhunu yansıtacak, etek kısmında püskülleri olan zarif bir model tercih edebilirsin. Tabii eldiven, kafes duvak, saç bandı gibi aksesuarlarla da konsepti daha iyi yansıtabilirsin.

Sultanlara yakışır gösterişli bir düğün yapacaksan prenses kesim gelinlik giymeni öneririm.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Kural 5: Mevsime Göre Gelinlik

Düğününü yapacağın mevsim nasıl bir gelinlik giymen gerektiği konusunda sana fikir verecektir. Tabii doğanın büründüğü renklerle uyumlu bir model seçmelisin.

Baharda düğün yapacaksan; daha uçuş uçuş etekleri, çiçekli güpürleri olan ince kumaşlı bir gelinlik modeli seçebilirsin. Yaz mevsiminde düğün yapacaksan; tüllerin daha yoğun kullanıldığı, dekolteli gelinliklerden yana kullanabilirsin tercihini.

Sonbahar gelinleri için; ağırlıklı olarak dantel detaylara yer verilen, kırık beyaz tonlarında gelinlikler idealdir. Kışın düğün yapmayı düşünüyorsan da; saten kumaşın kullanıldığı, daha gösterişli ve taşlarla süslenmiş modeller gayet hoş duracaktır.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

Gelinlikle ilgili kimseye soramadığın sorular varsa şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Kural 6: Damat ile Uyumlu Gelinlik

Nişanlının fiziği ve boyu gelinlik seçimini etkileyecek bir faktör. Şöyle ki; damat adayının boyu sana göre daha kısaysa, sen de boyunu uzun gösterecek bir model seçmemelisin.

Eğer müstakbel eşin zayıfsa, yanında çok da iri durmaman gerekir. Bu nedenle prenses gelinlik modellerinden kaçınmalısın. Düz kesim gelinlikleri veya üstüne oturan balık modelleri tercih edebilirsin.

Ayrıca gelinlik ve damatlık birbiri ile uyumlu olmalı. Yani sen gösterişli, taşlı prenses kesim bir gelinlik tercih ettiysen, damatlık seçimi de buna uygun yapılmalı ve aynı ağırlığı yansıtmalı. Mesela siyah smokin iyi bir tercih olacaktır.

gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli?

İstanbul'da gelinlik firmalarını araştırırken, firmalardan daha önce hizmet alan gelinlerin yorumlarına da dikkat etmelisin: Biz senin için şu yazımızda gelin adaylarının memnun kaldığı firmaları derledik: İstanbul’da Gelinlerin Favorisi Gelinlikçiler

Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri senin için listeledik. Eğer bu maddeleri es geçmezsen istediğin gibi bir model bulacağını düşünüyorum. Şehrinde sana en uygun gelinliği bulabilmek için gelinlik firmalarından da detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Yeliz Yilmazlar

Düğün Tarihi: 02.11.2018


Rahat Hareket edebileceğiniz eteği hafif bir gelinlik alın.Ne olursa olsun rahat hareket edemiyorsanız tüm gece çok rahatsız olursunuz.Bilginize.


eda

Düğün Tarihi: 17.10.2014


düğün mekanı beli olunca harekete geçilmesi önemli bi nokta. kararlar çok değişken olabiliyor


narin elmasyan

Düğün Tarihi: 17.10.2014


aklınız karışıksa muhakkak galerilere bi göz atmalı. sağlıklı fikirlerle iletişime geçmek hem zamandan hem maliyetten tasarruf demek gerçekten.