Nedir Bu Gelin Duvağı Dediğimiz?

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:20 dakika

30.05.2022

Duvaklar hoş bir görüntü yaratmak için kullanılan sıradan gelin aksesuarları değildir. İşin aslı duvakların bir gelinliği tamamlamaktan çok daha önemli görevleri var. Hatta bana kalırsa, duvağın hikayesi de en az kendisi kadar güzel. Haydi gel duvağın tarihini, duvakla ilgili gelenekleri birlikte inceleyelim.

Duvak Ne Demektir?

Gelin duvağı hakkındaki detaylara girmeden önce duvak ne anlama geliyor onu açıklayarak başlayalım. Pek çok dilde örtü anlamına gelen duvak, Eski Türkçe’de taş ve topraktan yapılmış örtü, kapak anlamında kullanılan çuğ kelimesinden gelmektedir. Şimdi ise akıllara duvak dendiğinde tek bir anlam geliyor o da gelinliğin tamamlayıcısı olan gelin duvağı.

Kırmızı Duvaktan Beyaza: Gelin Duvağının Tarihi

Duvağın ilk kullanımı bundan yıllar yıllar öncesine, antik yunan dönemine kadar dayanıyor. Antik yunanda gelinler şeytani ruhlardan korunmak için ateş kırmızısı bir duvak takarlardı. İnanışa göre bu kırmızı duvak gelin hareket ettikçe alev gibi görerek kötü ruhları korkutup kaçırırdı. Milattan önce 2000’li yıllarda Asurlularda ise nikahın resmiyet kazanması için gelinin şahitler huzurunda duvak ile yer alması gerekiyordu. Yani anlayacağın günümüzde gelinlik aksesuarı olarak kullanılan duvak aslında gelinlikten çok daha eski bir gelenek. Ancak şimdilerde kırmızı duvak modellerinin kına gecelerinde kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim.

kırmızı duvak

Gelinler Neden Duvak Takar?

Gelin duvağı, tarihçede anlattığımız sebeplerle yıllar öncesinden takılmaya başlanmış olabilir ancak günümüzde takılma sebeplerinin bunlar olduğunu söyleyemeyiz. Şimdilerde duvak genellikle gelinliklere gösterişli bir hava kattığı için aksesuar olarak kullanılıyor. Gelin adayları duvak seçimi yaparken gelinliğiyle uyumlu uzun-kısa, işlemeli-dantelli gibi farklı stillere bakıyor.

Gelin Duvağı ile İlgili Gelenekler

Duvak kullanımı günümüzde estetik amaçlı kullanılıyor olabilir ama bu durum çeşitli geleneklerin olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Hem ülkemizde hem de dünya çapında duvakla ilgili farklı gelenekler bulunuyor.

Avrupa’da duvak boyu, ailenin saray eşrafına yakınlığını simgeliyordu. Yani gelinin duvağı ne kadar uzunsa, ailenin o kadar asil olduğu anlamına geliyordu. Kate Middeleton’ın duvağının neden o kadar uzun ve görkemli olduğunun cevabı bu gelenek olabilir mi ne dersiniz?

nedir bu gelin duvağı dediğimiz?

Anadolu’da ise duvak, damadın gelini ilk defa göreceği anı sembolize ediyor. Düğünden sonra, gelin ve damat evlerine çekildiklerinde damadın duvağı açmak için geline bedel olarak “yüz görümlüğü” adında bir hediye vermesi gerekiyor. Bir yüzük, bilezik veya da içinden ne gelirse... Önemli olan gelinin bu hediyeyi beğenmesi. Eskisi kadar çok gerçekleştirilen bir adet olmasa da duvak açma adeti hala bazı yörelerde yapılmaya devam ediyor.

Bir diğer geleneğe göre duvak, gelinin baba evinden ayrıldığı için yaşadığı duygusallığı gizleme amaçlı kullanıyor. Bu amaç için çoğunlukla kırmızı ya da yeşil duvaklar tercih ediliyor. Kırmızı duvak “sevinç”, yeşil duvak ise “muradına erme” anlamına geliyor.

nedir bu gelin duvağı dediğimiz?

Telli Duvaklı Gelin Ne Demek?

Hep duyduğumuz “telli duvaklı gelin olmak” deyimi, çok eski zamanlarda gelinlerin başlarından bellerine kadar inen simli, gümüş renkli sırmalar yani gelin teli takmalarından geliyor. Adete göre bekar kızlar bu gelin telinden bir parça koparıp saklarlardı. Kopardıkları parça ne kadar kısaysa bu o kadar çabuk evlenecekleri anlamına geliyordu. Gelin teli neden takılır derseniz eğer cevabı gelin ayakkabısının altına isim yazmak ya da söz kurdelesinden bir parça alıp saklamakla aynı, o da bekar kızlara şans getirmesi ve kısmetlerinin açılması için. Ne yazık ki gelin teli, duvağın aksine geçmişteki önemini kaybetti, artık sadece yöresel düğünlerde kullanılıyor. Ünlü model Azra Akın düğününde gelin teli kullanan tek ünlü. Kim bilir ünlü model sayesinde belki bu gelenek geri gelir.

Peki Ya Duvak Merasimi?

Duvak merasimi de ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizden bir tanesi. Bu geleneğe göre; düğün gününün ertesi günü damadın ailesinin evinde yalnız kadınlar arasında bir eğlence düzenleniyor. Gelin bu eğlenceye duvağı ile katılıyor. Ailenin kadınları gelini ortaya alıyor, duvağını açıyor, hediyelerini veriyor ve sorular sorarak onu yakından tanımaya çalışıyorlar. Ardından yakındaki bir çeşmenin etrafına bir bıçak bir de tarak saklanıyor, gelinden araması isteniyor. Eğer gelin ilk bıçağı bulursa çocuklarının erkek, tarağı bulursa kız olacağına inanılıyor. Ayrıca gelin çeşmeden su taşıyor, taşıdığı suyu yavaş yavaş dökerek eve dönüyor. İnanca göre bu su yeni kurulan aileye bolluk, bereket getiriyor. Günümüzde duvak merasimi artık sadece çok küçük bir kesim tarafından yapılmaya devam ediliyor. Bunun sebebi artık görücü usulü evliliklerin yok olmaya başlaması ve ailelerin zaten gelin adaylarını tanıyor olmasıdır. Ayrıca artık duvak merasimi yerine çiftler evlendikten sonra balayına gitmeyi tercih ediyor.

Gelin duvağının tarihini, neden kullanıldığını ve ne gibi gelenekleri olduğunu birlikte inceledik. Gelinliğine ihtişam katmak ya da gelenekleri yerine getirmek için bir duvak takmayı düşünüyorsan şimdi sıra duvağını seçmeye geldi. Gelinliğine uygun duvak modelini bulmak konusunda Duvak Şekilleri makalemiz sana yardımcı olacaktır.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

İlayda sarar

Düğün Tarihi: 24.10.2014


Ben fotoğrafları incelemekten yazıyı en son okuyabildim ama çok yararlı oldu teşekkürler ,:)


Tülin Şanlı

Düğün Tarihi: 24.10.2014


Muhteşem duvaklar ellerinize sağlık :))