Gelin Kuşağı Çeşitleri

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:24 dakika

29.06.2020

Gelin kuşağı denildiğinde aklına demode bir gelin aksesuarı geldiğini biliyorum ama bu modelleri görünce tüm fikrin değişecek. İşte karşında gelenekselden moderne en güzel gelin kuşağı çeşitleri!

Gelin kuşağı, gelinliğini hareketlendirmek ve incecik belini ortaya çıkarmak için kullanabileceğin en güzel aksesuarlardan biri. Seni temin ederim ki gelin kuşakları arasında her gelin adayının tarzına uygun bir model var. Haydi gel, farklı gelin kuşağı modellerini incelemeye başlayalım, sonrasında ise gelin aksesuarları firmalarıdan tarzına uygun modeli seçebilirsin.

gelin kuşağı çeşitleri

Gelin Bel Kuşağı

Gelin kuşağı diğer adıyla gelin beli kurdelesi, genellikle bir kurdele ya da kumaş parçası ile yapılır. Kemerden en büyük farklı kullanılış biçimidir. Kemer takılarak, kuşak ise bağlanarak kullanır. Gelin bel kuşağı modelleri arasında en bilinen ve klasik olanı tahmin edeceğin gibi kalın kurdelelilerdir. Genellikle saten kullanılsa da kadife, ipek ya da şifon gibi farklı kumaşlarla yapılan modellerin de çok hoş olduğunu söylemeliyim. Minimal tarzı olan gelin adayları, gelinliklerine zarafet katmak için saten bir gelin beli kurdelesini gönül rahatlığıyla kullanabilir.

gelin kuşağı çeşitleri

Gelin beli kurdelesinin düz modellerinin yanı sıra taşlı, renkli ve harf işlenerek yapılan isimli bel kuşağı gibi birbirinden farklı modelleri de var. Şimdi seninle gelin kuşağının bu stillerine bir göz atalım.

Renkli Gelin Kuşakları

Gelinliğine hareket katmak için renkli kuşakların gücüne güvenebilirsin. Yeşil, mavi, bordo, pembe, kırmızı, siyah ve aklına gelen tüm renklerde kuşak bulma şansın var. Bana sorarsan siyah ya da pembe gelin kuşağı denemeni tavsiye ederim. Özelikle pembe renkli kuşaklar, dantel gelinliklerle birleşince oldukça romantik duruyor. Kuşağın ile uyumlu renkli gelin ayakkabıları giyinirsen hoş bir uyum yakalayabilirsin. Örneğin bordo gelin kuşağı ile aynı renk bir topuklu ayakkabı çok şık duracaktır.

gelin kuşağı çeşitleri

Kırmızı Gelin Kuşağı

Gelin kuşağı renkleri arasında popüler olan kırmızı kurdele en geleneksel kuşak çeşididir. Kendine has bir ritüeli vardır. Genellikle gelin evden çıkarken abisi ya da babası kuşak bağlama ritüelini gerçekleştirir. Kırmızı gelin kuşağının işlemeli ve örgülü gibi farklı modelleri de bulunur.

gelin kuşağı çeşitleri

Çiçekli Gelin Kuşağı

Çiçek işlemeli olan gelin kuşaklarını romantik ruhlu gelin adaylarına öneriyorum. Çiçekli gelin kuşakları, boncuk işleme detaylarıyla da hareketlendirilebiliyor. Bana sorarsan küçük çiçek detaylarının olduğu kuşaklar daha hoş duruyor ancak çok sade gelinliğin varsa büyük çiçekli bir model, tasarımına hareket katmak için iyi bir seçim olabilir.

gelin kuşağı çeşitleri

Taşlı Gelin Kuşağı

Taşlı gelin kuşağı, ışıltıdan hoşlanan gelin adaylarının favorisi olacak. Kristal boncuklar, swarovski taşlar ve daha pek çok ışıltılı işleme kullanılan bu kuşaklar en sade gelinliği bile görkemli hale getirebilir. Tabii kuşağın kalınlığı ve taş işlemelerinin sıklığının bu görkemi sağladığını belirtmeliyim. Bu demek oluyor ki gelinliğine hafif bir ışıltı katmak istiyorsan ince bir kurdele üzerine zarif kristallerin işlendiği bir kuşak ile abartıya kaçmadan çok şık ve sade bir gelin olabilirsin.

gelin kuşağı çeşitleri

Gelin Kuşağı Yapımı

Gelin kuşağını hazır alabileceğin gibi kendin de kolaylıkla yapabilirsin. Nasıl mı? Çok basit! Sadece bir kurdeleye, yapıştırıcı ya da iğne ipliğe ve nasıl bir süsleme istiyorsan o şekildeki aksesuarlara ihtiyacın var. Hobi malzemeleri satan bir dükkandan bu ihtiyaçlarını çok rahat temin edebilirsin. “Gelin kuşağı süslemesi nasıl yapılır?” sana kısaca anlatayım. Merak etme yapman 15 dakika bile sürmeyecek.

Öncelikle kurdeleni belini saracak şekilde ölç ve kuşağının ne kadar sarkmasını istiyorsan onu hesap ederek kes. Daha sonra kuşağı ortala ve süslemenin nerede durması gerektiğini kurşun kalemle işaretle. Böylece kuşağının işlemelerini yaparken hata yapma riskin olmaz. Daha sonra bu belirlediğin alanı istediğin gibi çiçek motifleri ve boncuklarla işle. Ayrıca annenden ya da büyükannenden kalan iğne oyaları varsa süsleme malzemesi olarak onları kullanıp iğne oyası gelin kuşağı da yapabilirsin. Bu şekildeki bir kuşağın manevi değerinin çok yüksek olacağına eminim. İğne iplikle uğraşmak istemiyorsan silikon ya da güçlü bir yapıştırıcıyla da süslemelerini kuşağa monte edebilirsin.

gelin kuşağı çeşitleri

Gelin Kemeri Modelleri

Özellikle son yıllarda gittikçe popülerleşen gelin kemeri, zarif belini vurgulamak ve gelinliğinde farklılık yaratmak için harika bir aksesuar. İnci, boncuk ve taş işlemeli farklı modelleri olan kemerler genellikle ya gelinliğin kumaşından ya da metal materyalden tasarlanıyor. “Gelin kemerini kimler kullanmalı?” diye düşünüyorsan sana hemen cevap vereyim: İsteyen her gelin adayı, gelin kemeri kullanabilir. Özellikle dikdörtgen vücut tipine sahipsen mutlaka kullanmanı tavsiye ederim. Kemer, bir illüzyon yaratarak belini olduğundan daha ince gösterir. Vücut tipin konusunda kafanda soru işaretleri varsa seni Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı makalemize alalım.

gelin kuşağı çeşitleri

Gelin kuşağı çeşitlerinin hepsini anlattım. Peki sen gelinliğini hareketlendirmek ve ince belini ortaya çıkarmak için bu aksesuarı kullanmayı düşünüyor musun? Taşlı, çiçekli ya da diğer gelin kurdelesi modelleri hakkındaki fikirlerini yorum yazarak bizimle paylaşabilirsin.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

açelya

Düğün Tarihi: 14.10.2014


korse çok farklı bi hava katıyor gerçekten tavsiye ederim