Duvak Seçiminin 9 Püf Noktası

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:20 dakika

24.10.2022

Havanı değiştirecek, gelinliğine gizem katacak en önemli gelin aksesuarı olan duvağını kesinlikle hafife almamalısın! Kuş kafesi duvaktan dirsek hizasında duvağa, Juliet başlığından şapel tipi duvağa kadar birçok duvak tipi arasından en doğru seçimi yapmanı sağlayacak altın ipuçları bir araya topladık!

duvak secimi

1-Yüz Şekline Göre Duvak Seçmeye Dikkat

Duvak seçiminde yüz şeklin en önemli kriterlerden biri. Sana uygun duvağa doğru karar için, yüz şeklini mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

  • Yuvarlak yüzler için yüzün yanlarına doğru dökülen bir duvak, yüzü olduğundan ince ve uzun gösterir. Patlayan duvaklar gibi tepeden duvak modelleriyle de yüz hatlarını ovale yaklaştırabilirsin.

  • Dikdörtgen yüzler için ise ince ve uzun olan bu yüz tipinin geometrisini dengelemek için başın iki yanında, enine hacim verecek, kabarık gelin başı ve duvak modelleri uygun seçim olur.

  • Eğer kalp yüz şekline sahipsen de saçlarını ortadan ayrılarak ya da geriye yapıştırılarak sıkı bir gelin topuzu yaptırmanı; duvağını da topuzunun üstünden veya altından tutturarak boynunun arkasında kabarık bir görüntü yaratmanı öneriyoruz.

  • Oval yüz şekli, en ideal şekil olarak kabul edilir. Arzu ettiğin her duvağı takabilirsin. Çiçeklerden veya taşlardan yapılmış kocaman bir taç takabilir ya da birçok gelinin kullanmaktan çekindiği kuş kafesi duvakları gönül rahatlığıyla seçebilirsin.

duvak seçiminin 9 püf noktası

Yüz şekline göre duvak seçimine ilişkin detaylı ipuçlarına şu yazımızdan da ulaşabilirsin: Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

2-Gelin Saçı ile Duvak Uyumu

Gelelim saç modeline… Duvağını seçmeden önce saç modeline karar vermende fayda var. Açık saçlar ile başın tam üstünden yanlara doğru acılan duvak modellerini tercih edebilirsin. Peki ya toplu modellere uygun duvak seçimi nasıl yapılmalı? Hemen anlatalım:

  • Eğer topuz yaptırmayı planlıyorsan; katedral ve şapel gibi uzun duvaklardan takabilirsin.

  • Saçlarını yarım toplayacaksan, dirsek hizasında ya da parmak ucu duvak gibi orta uzunluktaki duvaklara yönelebilirsin.

duvak seçiminin 9 püf noktası

  • Kısa saçlı bir gelinsen sana tavsiyemiz tercihini kısa duvaklardan yana kullanman yönünde.

Saç provalarına duvağını götürmeyi unutmamalısın. Ayrıca, gecenin ilerleyen saatlerinde duvağını çıkartmak isteyeceksen kuaförüne bu konuda bilgi vererek kolay çıkarabileceğin bir şekilde tutturmasını rica etmen gerekiyor.

Duvaklı saç modellerinin birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: Duvaklı Gelin Saçı Modelleri

3-Hangi Gelinlikle Hangi Duvak?

Duvağın gelinliğe göre seçimi; duvağın gelinliğini tamamlaması fakat asla onunla yarışmaması anlamına gelir. Eğer gelinliğin sade bir modelse, süslü bir duvak takmaktan hiç çekinmene gerek yok. Hatta göz alıcı bir duvak gelinliğini tamamlayacaktır. İstediğin dokuyu, deseni, danteli, taşı kullanmaktan çekinme!

Ancak gelinliğin işlemeli bir model ise; inci, taş veya dantelleri yoğunsa duvak seçimini sade modellerden yana yapmalısın. Ayrıca gelinliğinin sırt dekoltesi varsa, şapel veya katedral tipinde, tek katlı uzun bir duvak veya omuz hizalarında bir duvak takmanı tavsiye ediyoruz. Böylece duvağın, dekolteni hiç olmadık bir yerden bölmeyecektir.

4-Duvak Modelleri Düğün Mekanıyla da Uyum Sağlamalı

Duvak seçerken düğün mekanını da göz ardı etmemelisin. Çünkü ihtişamlı mekanda yapılacak bir düğünde takacağın duvak ile sade bir organizasyon için seçeceğin model birbirinden farklı olacaktır. Örneğin; kafes duvak modelleri, vintage bir hava yarattığından tarihi düğün mekanları ile uyum sağlar. Omuz hizasında, dirsek hizasında ve parmak ucu duvak şekilleri daha hafif modeller olduğundan bunu otel ve tarihi mekan dışındaki tüm mekanlarda yapılacak düğünler için önerdiğimizi söyleyelim.

Eğer şık ve resmi bir düğün planlıyorsan seçimini vals, şapel ya da katedral tipi duvaklardan yana yapmalısın. Yüzü örten ve kabarık duvak modelleri modern şehir düğünleri için idealken, hale duvak modeli, Juliet başlığı ve gelin bandı kır düğünleri için favorilerimizden.

juliet duvak

5-Duvak Boyu Nasıl Belirlenir?

Duvak modelini seçerken en sık sorulan sorulardan bir tanesi “Duvak boyu nasıl olmalı” sorusudur. Bu noktada gelin adaylarının boyunun önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Duvak ölçüleri konusunda kuş kafesi ve omuz hizasındaki kısa duvakların yanı sıra, katedral tipi gibi kuyruklu uzun duvakların hem kısa hem uzun gelin adayları için güvenli birer seçenektir. Ancak kısa boylu bir gelin adayıysan dirsek hizası, parmak ucu ve vals tipi duvaklardan uzak durmalısın. Bu modeller boyunu olduğundan daha kısa gösterecektir.

6-Şıklık Kadar Rahatlık da Önemli

Duvak seçiminde görünümün kadar rahatlığına da önem vermelisin. Eğer uzun ve kuyruklu bir duvak seçeceksen, bu duvakla dans ederken zorlanabilirsin. Bu durumda yanında ya ekstra bir saç aksesuarı bulundurmanda fayda var. Çok katlı bir duvak takıp dans etmeden önce uzun katı çıkartmak da alternatiflerin arasında.

Yüzünüzü örten bir duvak modeli kullanmak istiyorsan duvağının dudağına yapışmasına neden olacak parlatıcı kullanmamaya dikkat etmelisin. Tercihini mat rujlardan yana yapmanda fayda var. Bir de kuaförüne duvağının yüzünü örten kısmının biraz ileride durması gerektiğini hatırlatman ve provalarda bunu denemek de avantaj sağlar.

7-Açık Hava Düğünlerinde Duvaklara Dikkat!

Eğer düğününü açık havada yapacaksan doğru duvak boyunu tutturman çok önemli. Rüzgarın duvağını sağa sola uçurarak seni rahatsız edebileceğini göz önünde bulundurman gerekiyor. Bu durumda biraz ağırlığı olan, uzunca bir duvak seçmen faydalı olabilir. Ama abartma, çünkü çok uzun bir duvak seçersen de duvağın bahçedeki toprağı veya sahildeki kumları süpürerek lekelenebilir ve istemediğin görüntüler ortaya çıkabilir.

8-Diğer Aksesuarlarla Dengeli Bir Görünüm Şart

Duvak seçimini yaparken kullanacağın diğer gelin aksesuarlarını da göz önünde bulundurmalısın. Örneğin; hem gelin tacı kullanıp hem de duvak takacaksan bu iki aksesuarın birbiriyle uyumlu olması gerekir. Gösterişli kristal taşları olan prenses gelin tacı modelleriyle inci işlemeli duvak takmak yerine sade tül bir model kullanmak daha doğru olacaktır.

taçlı duvak modeli

9-Trendlerden de İlham Alabilirsin

Gelinliğin en önemli tamamlayıcılarından olan duvak seçiminde en yeni trendlerden ilham alabilirsin. Örneğin; en yeni duvak modelleri arasında inci, swarovski gibi taşlı tasarımların yanı sıra tamamı ya da işlemeleri renkli olan duvaklar yer alıyor. Sen de bu modeller arasından tarzına ve düğün konseptine uygun olan bir seçim yapabilirsin.

trend duvak modeli

Duvak seçiminde sana yardımcı olacak ipuçlarını paylaştık. Peki sana uygun duvak modelini nerede bulabileceğini biliyor musun? Şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının birbirinden şık tasarımlarını inceleyebilir, sana en uygun model için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

aysel

Düğün Tarihi: 22.10.2014


gelinlik üzerinizdeyken deneyin bence en net sonuç o zaman görülüyor

M

Melo
bi tez bu kadar basit çürütülür?

  Cevapla