Duvak Seçiminin 9 Püf Noktası

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:02 DK

07.01.2015

Havanı değiştirecek, gelinliğine gizem katacak en önemli düğün aksesuarı olan duvağını kesinlikle hafife almamalısın! Duvak modeline nasıl karar vereceğini biliyor musun? Kuş kafesi duvaktan dirsek hizasında duvağa, Juliet başlığından Şapel tipi duvağa kadar birçok duvak şekli arasından en doğru seçimi yapmanı sağlayacak altın ipuçları bir araya topladım.

Fiziksel Özelliklerini Hesaba Kat

Düğün planlamasının her adımında olduğu gibi duvak seçiminde de kendini tanıyor olmak çok önemli. Zira, duvağının sana çok yakışması, kusurlarını örtmesi, güzelliğine güzellik katması buna bağlı.

 • Farklı yüz tiplerine uygun farklı duvak şekilleri mevcut. Sana uygun duvağa doğru karar için, yüz şeklini mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Yüz tipine göre duvak modellerini incelerek işe başlayabilirsin.

 • Duvak modelini seçerken en sık sorulan sorulardan bir tanesi “duvak boyu nasıl olmalı?”dır. Bu seçimde senin boyunun bile rol oynadığını biliyor muydun? Duvak ölçüleri konusunda kuş kafesi ve omuz hizasındaki kısa duvakların yanı sıra, katedral tipi gibi kuyruklu uzun duvaklar hem kısa hem uzun gelin adayları için güvenli bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Ancak kısa boylu bir gelin adayıysan dirsek hizası, parmak ucu ve vals tipi duvaklardan kesinlikle uzak durmalısın!

duvak seçiminin 9 püf noktası

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları İndirimleri

Peştemal Bornoz Ve Gelin Sabahlığı
%32 İNDİRİM
31 1
Peştemal Bornoz Ve Gelin Sabahlığı

Gelin Sabahlığı İsme Özel Fiyatı %32 İndirim!...

Bütünlüğü Sağlamak Şart

Duvağının fiziksel özelliklerine yakışması kadar; gelinliğini tamamlaması, gelin saçı modeline uyum sağlaması ve düğün mekanınla aynı tonda olması da önemlidir.

 • Duvağın gelinliğe göre seçimi; duvağın gelinliğini tamamlaması fakat asla onunla yarışmaması anlamına gelir. Eğer gelinliğin sade bir modelse, süslü bir duvak takmaktan hiç çekinmene gerek yok. Hatta göz alıcı bir duvak gelinliğini tamamlayacaktır. İstediğin dokuyu, deseni, danteli, taşı kullanmaktan çekinme. Ancak gelinliğin işlemeli bir model ise; inci, taş veya dantelleri yoğunsa duvak seçimini sade modellerden yana yapmalısın. Ayrıca gelinliğinin sırt dekoltesi varsa, şapel veya katedral tipinde, tek katlı uzun bir duvak veya omuz hizalarında bir duvak takmanı tavsiye ederim. Böylece duvağın dekolteni hiç olmadık bir yerden bölmeyecektir.

 • Sen de bunun önemini unutan birçok gelin gibi duvak seçerken düğün mekanını göz ardı etmeyi düşünmüyordun değil mi? Kafes duvak modelleri vintage bir hava yarattığından tarihi düğün mekanları ile sağladığı uyuma bayılıyorum. Omuz hizasında, dirsek hizasında ve parmak ucu duvak şekilleri daha hafif modeller olduğundan otel düğünleri için pek uygun bulmuyorum fakat bu modelleri diğer tüm mekanlarda çekinmeden kullanabilirsin. Eğer şık ve resmi bir düğün planlıyorsan seçimini vals, şapel ya da katedral tipi duvaklardan yana yapmalısın. Hale duvak modeli, Juliet başlığı ve gelin bandı kır düğünleri için idealken; yüzü örten ve kabarık duvak modelleri modern şehir düğünlerindeki favorilerim.

 • Gelelim saç modeline… Duvağını seçmeden önce saç modeline karar vermende fayda var. Eğer topuz yaptırmayı planlıyorsan; katedral ve şapel gibi uzun duvakları tercih edebilirsin. Saçlarını yarım toplayacaksan, dirsek hizasında ya da parmak ucu duvak gibi orta uzunluktaki duvaklar sana çok yakışır. Kısa saçlı bir gelinsen sana tavsiyem tercihini kısa duvaklardan yana kullanman yönünde. Yine de en doğrusu, saçını; gelişi güzel de olsa düğünde yapacağın modele benzettikten sonra duvağını denemen olur.

 • duvak seçiminin 9 püf noktası

  Sakın ama sakın unutma

  Her yerde kolay kolay bulamayacağın Bu tavsiyeleri okuduktan sonra, içinden bana çok teşekkür edeceğinden hiç şüphem yok!

  • Uzun ve kuyruklu bir duvak seçeceksen, bu duvakla dans edemeyeceğini hatırlatmak istiyorum. Bu durumda yanında ya ekstra bir saç aksesuarı götürmen gerekecek ya da çok katlı bir duvak takıp dans etmeden önce uzun katı çıkartacaksın. Karar senin!

  • Saç provalarına duvağını götürmeyi unutmamalısın. Ayrıca, gecenin ilerleyen saatlerinde duvağını çıkartmak isteyeceksen kuaförüne bu konuda bilgi vererek kolay çıkarabileceğin bir şekilde tutturmasını rica etmen gerekiyor.

  • Eğer düğününü açık havada yapacaksan doğru duvak boyunu tutturman çok önemli. Rüzgarın duvağını sağa sola uçurarak seni rahatsız edebileceğini göz önünde bulundurman gerekiyor. Bu durumda biraz ağırlığı olan, uzunca bir duvak seçmen faydalı olabilir. Ama abartma, çünkü çok uzun bir duvak seçersen de duvağın bahçedeki toprağı veya sahildeki kumları süpürerek lekelenebilir ve istemediğin görüntüler ortaya çıkabilir.

  • Yüzünüzü örten bir duvak modeli kullanmak istiyorsan bu sözlerime mutlaka kulak vermelisin. Öncelikle duvağının dudağına yapışmasına neden olacak parlatıcıyı kesinlikle sürmemelisin. Tercihini mat rujlardan yana yapmanı öneririm. Bir de kuaförüne duvağının yüzünü örten kısmının biraz ileride durması gerektiğini hatırlatmalı ve provalarda bunu denemelisin.

  • Eğer senin de aklına gelen farklı ipuçları varsa, benimle ve diğer gelin adayları ile paylaşmaya ne dersin?

Şehrindeki En İyi Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

AYAKKABI VE AKSESUAR FİRMALARI

Vitrindeki Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

A

Aysel

22/10/2014

gelinlik üzerinizdeyken deneyin bence en net sonuç o zaman görülüyor

M

Melo
bi tez bu kadar basit çürütülür?