Duvak Modeline Nasıl Karar Verilir?

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

6:00 dakika

24.08.2020

Hayalindeki gelinliğe kavuştun ve artık sıra duvak seçimine geldi. Öncelikle duvağın en az gelinlik kadar önemli bir gelin aksesuarı olduğunu bilmen gerek! Kimi kültürlerde gelini kötü ruhlardan koruduğuna inanılan duvak, kimi kültürlerde de gelinin saflığının ve temizliğinin simgesi olarak görülüyor. Peki, duvak nasıl seçilmeli? Senin için bu konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırladım. İşte duvak seçimi hakkında tüyolar…

Duvak gelinlik için önemli bir aksesuardır ve doğru şekilde seçilmesi gerekir. Dengeli ve göz alıcı görünmenin yolu duvağını, gelinliğine, yüz tipine ve düğün yapacağın mekana göre seçmekten geçer. Şimdi sana sırasıyla bunlardan bahsedeceğim. Dilersen sonrasında gelin aksesuarları firmaları ile iletişime geçerek istediğin duvak modeline hemen kavuşabilirsin. İşte gelinliğine, yüz tipine ve mekana göre duvak seçimi:

Gelinliğe Göre Duvak Modelleri

Öncelikle unutmaman gereken bir şeyden bahsetmek istiyorum; duvak gelinliğini tamamlamalı ama asla gelinliğini gölgede bırakmamalı! Yani düğünün başrolünü her zaman gelinliğin üstlenmelidir. Bu nedenle seçtiğin duvak ilk olarak gelinliğini vurgulamalı. Unutmaman gereken bir diğer şey de takacağın duvağın kesinlikle gelinliğinle aynı renkte olması gerektiği! Örneğin, krem rengi bir gelinliğe bembeyaz bir duvak takmak çok da hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Şimdi gelelim gelinliğin özelliğine göre duvak seçimine. Gelinliğinin modeli, işlemesi, tarzı ya da etek boyunun duvak seçimini doğrudan etkilediğini sakın unutma! Haydi, bu konuyu biraz daha açalım:

duvak modeline nasıl karar verilir?

Sade Gelinlik Modelleri İçin Duvak Önerisi

Sade gelinlik modelleri minimal görüntü yakalamak isteyen gelin adaylarının ilk tercihi olmuştur her zaman. Sen de o gelin adaylarından biriysen, duvak seçiminde de aynı sadelikten yararlanabilirsin. İşlemesi olmayan ve topuzun altından tutturulan tül duvak tercih edebileceğin gibi ipek, saten ya da şifon kumaştan yapılmış duvak modellerine de göz atabilirsin. Uyumu yakalamak için duvağının gelinlikle aynı kumaşa sahip olmasını öneriyorum. Ayrıca bir diğer tavsiyem duvağını tek parça olarak değil, biri uzun diğeri kısa olmak üzere iki parça şeklinde saçına tutturman. Böylece gelinliğindeki sadeliği duvağındaki hareketlilikle dengeleyebilirsin. Gelinliğinin sadeliğini dengede tutacak bir diğer önerim de ışıl ışıl bir duvak takman yönünde. Örneğin, taş işlemeli ya da çiçek aplikeli duvak modeli harika bir seçim olabilir.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Taşlı Gelinlik Modelleri İçin Duvak Önerisi

İşlemeli gelinlikler hem dikkat çekici hem de çoğu gelinin tercih ettiği modellerdir. Eğer tamamı işlemeli bir gelinliğe sahipsen sana tavsiyem biraz daha sade bir duvak tercihinde bulunman. İstersen kenarlarından ince bir şerit dantel geçilmiş ya da az işlemeli bir duvak da seçebilirsin ama seni daha dengeli gösterecek işlemesiz tül duvaklar tercih etmeni öneririm. Eğer işlemeler gelinliğin yalnızca üst kısmında yer alıyorsa, gelinlikle dengeli duracak, hareketli bir duvak tercihinde de bulunabilirsin. Bunun için tavsiyem gelinliği gölgede bırakmayacak kadar işlenmiş bir duvak tercih etmen. İşlemelerin gelinliğinde kullanılan taşlarla birebir aynı ya da benzer olmasına özen göstermeyi sakın ihmal etme!

duvak modeline nasıl karar verilir?

Duvaklarla çok hoş görünen gelin saçı modellerine de göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Duvaklı Gelin Saçı Modelleri

Dantelli Gelinlik Modelleri İçin Duvak Önerisi

Dantel, gelinlerin en çok tercih ettiği gelinlik kumaşları arasında yer alıyor. Oldukça şık ve dikkat çekici olan dantel elbette gelinliklerde de sıkça tercih ediliyor. Eğer sen de dantel detaylı gelinlik tercih ettiysen sade ya da gelinliğinle aynı dantele sahip bir duvak seçerek yine sade ve minimal bir görüntü yakalayabilirsin ya da işlemeli bir duvak modeli ile gelinliğinin sadeliğini birazcık dengede tutmayı tercih edebilirsin. Bu konuda seçim tamamen senin! Dantel, gelinliğin tamamında kullanılıyorsa detayı olmayan bir duvak modeli kullanabilirsin.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Gelinliğin Etek Boyuna Göre Duvak Önerisi

Duvak seçimi için gelinlikte önemli olan bir diğer etken gelinliğin etek boyudur. Uzun gelinlik için istediğin duvak modelini tercih edebilirsin ama ayağına kadar inen uzun duvak kullanıyorsan da kesinlikle duvağının etek boyunu geçmesine özen göstermelisin. Diz üstü yani mini gelinlik modellerinde uzun duvağı, gelinliğini tamamen gizleyeceği için önermediğimi bilmelisin. Bu nedenle, duvak şekilleri arasından dirsekte biten ya da omuzlarına düşen duvak modellerini tercih edebilirsin. Midi boy gelinlikler içinse, yine dirsek ve omuz hizasında biten duvak kullanabileceğin gibi bel hizasına kadar inen vals tipi duvakları da takabilirsin.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Duvak seçiminde sana yardımcı olacak ipuçlarını şu yazımızda da bulabilirsin: Duvak Seçiminin 9 Püf Noktası

Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

Yüz şekli duvak kullanımı için oldukça önemlidir. “Duvak saça nasıl tutturulmalı?”, “Hangi saç aksesuarlarıyla desteklenmeli?”, “Uzun ya da kısa duvak modelleri arasından hangileri senin için uygun?” bu konuda bilmek istediğin ne varsa her şeyi anlatıyorum. İşte yüz tipleri ve bu yüz tipleri için uygun duvak modelleri:

Oval Yüz Tipi İçin Duvak Önerisi

Oval yüz şeklinin en belirgin özelliği ince çene yapısı ve hafif çıkık olan elmacık kemikleridir. Ayrıca bu yüz tipine sahip olan gelin adaylarının en şanslı grubu oluşturduğunu da belirtmeliyim. Çünkü istedikleri duvak modelini kullanmakta özgürler. Eğer sen de böyle bir yüz tipine sahipsen, gelinliğini ve düğün mekanını göz önünde bulundurarak dilediğin duvak modelini seçebilirsin. İşte sana yardımcı olabilmesi için farklı birkaç duvak modeli…

duvak modeline nasıl karar verilir?

Kare Yüz Tipi İçin Duvak Önerisi

Kare yüz tipindeki gelin adayları belirgin çene kemiğinin yanı sıra, en ve boy ölçülerinin birbirine çok yakın olduğu bir yüz şekline sahiptir. Yani bu yüz şekli tam anlamıyla kare! Bu nedenle yapman gereken yüzünü daha uzun gösterecek saç ve duvak modellerine yönelmen. Örneğin, rahibe duvak modelleri senin için uygun olacaktır. Eğer gelinliğin için uyumluysa saçlarını da açık bırakarak yüzünün keskin hatlarını örtmeni öneriyorum. Ayrıca patlayan duvaklarla yüksek bir gelin saçı yaptırabilir yüz hatlarını ovale daha da yaklaştırabilirsin

duvak modeline nasıl karar verilir?

Yuvarlak Yüz Tipi İçin Duvak Önerisi

Yuvarlak yüz tipine sahipsen, yüzünün yanlarından dökülen şapel, katedral ya da dirsekte biten duvak modellerinden birini seçerek oval bir görünüm elde edebilirsin. Yalnız, duvağının kat kat ve kabarık olmamasına lütfen dikkat et! Zaten yuvarlak bir yüze sahip olduğun için bu tarz modeller seni olduğundan daha kilolu gösterecektir. Yüzünü uzun ve ovale yakın gösterebilmek için saçlarını açık bırakarak duvak takabilirsin. İşte senin için önerdiğim duvak modeli:

duvak modeline nasıl karar verilir?

Dikdörtgen Yüz Tipi İçin Duvak Önerisi

Geniş bir alın ve belirgin çene kemikleri dikdörtgen yüz tipinin en belirgin özelliğidir. Bu yüz tipi için en uygun duvaklar kabarık duvak modelleridir. Yalnız bu kabarıklığın tepeden değil yanlardan olmasına özen göstermende fayda var. Aksi halde yaratmak istediğimiz oval etkinin tam tersi bir sonuç alabilirsin. Kabarık duvak haricinde bir diğer seçeneğin, yüzünü kapatmayacak şekilde arkadan saça tutturulduğu duvaklardır. Örneğin, balerin topuzunun altından tutturulan ince bir duvak modeli tercih edebilirsin.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Kalp Yüz İçin Duvak Önerisi

Alnın çeneden daha geniş olduğu bu yüz tipi için en uygun duvak modeli, topuza alttan tutturulmuş kabarık modellerdir. Bu şekilde kullanacağın kabarık duvak modeli yüz tipini oldukça dengeli gösterecektir. Kabarık duvağın yanı sıra, sana en çok yakıştıracağım bir diğer duvak modeli kafes şeklinde olan duvaklardır.

Yüz şekline göre seçeceğin duvak modelleri hakkında daha detaylı bilgi almak istersen “Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri” makalemize mutlaka göz atmalısın!

duvak modeline nasıl karar verilir?

Mekana Göre Duvak Modelleri

Düğün mekanın duvak seçimin için oldukça önemlidir. Eğer mekanla uyumlu olmayan bir duvak kullanmayı tercih edersen rahat hareket etmekte sıkıntı yaşayacağını bilmelisin. Peki, hangi düğün mekanı için nasıl duvak seçilmeli? İlk olarak yaz düğünlerinin vazgeçilmezi olan kır bahçesi düğünlerinden bahsedebilirim. Kır düğünü için seçeceğin duvağın çok uzun olmamasına özen göstermelisin. Bütün gece yerlerde sürünecek bir duvakla hareket edemeyeceğini bilmen gerek. Sana tavsiyem dirsek ya da omuz hizasında duvak modellerinden birini seçmen.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Havuzlu ve dans pistinin dar olduğu mekanlarda da kısa duvak modeli tercihinde bulunmanı tavsiye ediyorum. Bütün gece ayağına dolanmayacak bir duvak modelini kullanmanı öneririm. Eğer şapel tarzı duvak kullanmak istiyorsan elbette bu durum sana mani olmamalı. Sonuçta gün senin günün! İstersen bu konuda sana şöyle bir öneri sunabilirim; iki duvak kullanmaya ne dersin? Gelin damat çıkışı esnasında uzun duvak takabilir, düğünün hareketli zamanlarında da kısa duvak modeline geçiş yapabilirsin.

duvak modeline nasıl karar verilir?

Tarihi mekan düğünleri için şapel ve mekanın büyüklüğüne göre katedral tipi duvak tercih edebilirsin. Özellikle otel ve saray düğünü için bu duvak modeli harika görünecektir. Tarihi mekanlara en çok yakışan duvak modelleri arasında kafes duvakları saymadan elbette yazıyı bitirmeyeceğim.

duvak modeline nasıl karar verilir?

İşte duvak seçimine dair her şeyi tüm detaylarıyla anlattım. Eğer senin de paylaşmak istediğin bilgiler ya da aklına takılan sorular varsa hemen yorumlara yazabilirsin.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap