Duvak, düğünün en sembolik parçasıdır. Kimi kültürlerde gelini kötü ruhlardan koruduğuna inanılan duvak, kimi kültürlerde gelinin saflığının, temizliğinin simgesidir... Sözün özü, duvak sadece saçına tutturacağın bir aksesuar değil, gelinliğinin de bir parçası olacak ve en az gelinliğin kadar önem verilmeyi hak ediyor. Peki bu kadar önemli olan duvak seçiminde nelere dikkat etmek gerekli biliyor musun?

En doğru duvak seçimini yapman için; duvağının uzunluğuna ve modeline, rengine, gelinlik ile kurduğu dengeye ve kumaşına doğru karar vermen gerekiyor. Neye göre karar vereceğini bilmiyorsan doğru yerdesin!

Duvağın uzunluğu

Birbirinden farklı uzunluklarda duvak şekilleri olduğunu mutlaka biliyorsundur.

Burada öncelikle dikkat etmen gereken mevzu duvağın uzunluğunun senin havanı etkileyeceğidir. Kafes duvak modeli gibi kısa duvak modelleri gelinliğine ve sana kişilik katacak ve retro bir hava verecektir. Şapel veya katedral tipi gibi uzun duvak modellerini seçmek ise ihtişamını tamamlamanın muhteşem bir yoludur. Bu önemli kararı verirken, düğünün konseptini ve düğün mekanını mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

duvakmodel1 - duvak modeline nasıl karar verilir?

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları İndirimleri

Seçimi uzun duvaklardan yana yapacaksan, düğün dansından önce duvağını çıkartman gerekeceğini unutma! Bu durumdaki gelinler için benden küçük bir tüyo: Duvağını hoş bir saç aksesuarı yardımı ile tutturursan, çıkarırken saçın bozulmaz.

Ayrıca omuz boyu ve daha kısa duvakların her boydaki gelinler için çok güvenli bir seçim olduğunu ve uzun duvakların uzun boylu gelinlere daha çok yakışacağını unutmamalısın. Eğer kısa boylu bir gelinsen parmak ucu duvak ya da dirsek hizasındaki duvak gibi yarı boylardaki bir duvağı almayı aklından bile geçirme!

Duvağın Modeli

Belki bana detaycı diyebilirsin ama gelin saçını yüz şekline göre yaptırdığın gibi duvağını takarken de yüz şeklini mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Yüz tipine göre duvak modellerini de inceleyerek sana en çok yakışacak ve güzelliğini ön plana çıkaracak duvağı kolayca bulabilirsin.

Duvağın Rengi

Duvağının renginin gelinliğinin rengiyle aynı olması, aynı olamıyorsa mümkün olduğu kadar yakın olması prensesleri andıracak görüntünü aşağı çekmemek adına son derece önemlidir. Bunun için duvak seçimini yaparken gelinlik kumaşının bir parçasını yanında bulundurmanda fayda var. Gri neyse de, beyazın bile kaç farklı tonu olduğuna inanamayacaksın!

Duvağın Dengesi

Eğer gelinliğinin deseni, işlemeleri ya da süslemesi yoğunsa duvak seçimi konusunda daha sade bir model düşünmelisin. Aynı şekilde eğer tercihin sade bir gelinlikten yanaysa göz alıcı bir duvak çeşitleri ile taçlandırmaktan çekinmemeli, dokular ve desenler ile oynamakta kendini serbest hissetmelisin... Bu durumda dantelli kısa bir duvak ya da kabarık bir duvak modeli şahane olacaktır. Ayrıca gelinlikte kullanılan dantel, saten, inci ya da taşlardan duvağına eklersen duvak ile gelinlik arasında güzel bir bütünlük sağlamış olursun.

Duvağın Kumaşı

Her ne kadar duvak için ipek, saten, dantel gibi opsiyonların olsa da en güvenli ve en ekonomik tercih tül olacaktır. Ayrıca tül şeklini daha iyi korur. Bu yüzden özellikle kabarık duvak modelleri ilgini çekiyorsa, tercihini tülden yana yapmalısın. Tülün bir diğer avantajı hafif olduğundan ötürü en önemli gecende hareketlerini sınırlamayacak olmasıdır.

Eğer sırtında vurgusu olan veya sırtı dekolteli bir gelinlik giyeceksen ince ve 1-2 kattan fazla olmayan bir duvak tercih edebilirsin. Böylece gelinliğinin güzelliğini gölgede bırakmamış olursun.

Yeri gelmişken son bir uyarı... Duvak seçimini yapmadan önce mutlaka gelinlik seçimini tamamlamış olman gerekiyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için ünlü modacı Tanju Babacan’ın fikirlerine kulak verebilirsin.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.