Şimdi Sıra Pastada!

Anıl Balkan tarafından yazılmıştır.

2:11 dakika

29.06.2020

Düğün pastanızı ve firmanızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?Düğün pastası modelleri ararken doğru pastacıyı bulmak o özel günde hayal kırıklığına uğramamak açısından çok önemli. Tam olarak nasıl bir pasta istediğinizi bilmeniz gerek ki pastacınızı doğru yönlendirebilesiniz. Düğün pastası modellerini inceleyerek, önce nasıl bir pasta istediğinize karar verin. Sonrasında ise pastacınıza soracağınız soruları not edin ve randevunuza gidin.

Referanslarını Sorun, Mümkünse Portfolyo İsteyin

Pastacınıza mutlaka referanslarını sorun ve daha önceki çiftler için yaptıkları pastaların resimlerini görmek isteyin. Böylece o pastacının stilini beğenip beğenmediğinize çok daha kolay karar verebilirsiniz. Bu tür tasarıma dayalı işler yapan firmaların zengin katalogları bulunması beklenir.

Pasta Tadımı Randevusu Alın

Görselliğin ön planda olduğu bir pastada görselliğin korunması için şeker hamuru kullanılması önerilir ve el işçiliği çok daha fazladır. Bunun yanında işçiliği daha az olan ama saf çikolatanın ve mevsim meyvelerinin damağınızda bıraktığı enfes tatla akılda kalan bir pasta da seçebilirsiniz. İstediğiniz pasta modeli ve kullanılacak malzeme tercihiniz ne olursa olsun düğün günü bir sürprizle karşılaşmamak için mutlaka önceden bir tadım yapmayı talep edin. Bu tadım hem olası aksiliklerin önüne geçmenizi hem de damadınızla birlikte eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca hem görsellikten hem lezzetten vazgeçemem diyenlerdenseniz pasta bütçenize ekleme yapmanız gerekebileceğini unutmayın.

Size Özel Tasarımlar Hakkında Bilgi Edinin

Pastacınıza, size özel ne gibi dizaynlar yapabileceklerini ve bunun maliyetini sorun. Mesela eşinizin ve sizin resminizden bir pasta yapabilirler mi, gelinliğinizle bir örnek pasta hazırlayabilirler mi veya belirlediğiniz düğün konseptine uygun nasıl bir pasta yapmayı öneriyorlar öğrenin.

Hazırlık Sürecini Sorun

Pastanızın ne zaman hazır olacağını mutlaka öğrenin. Unutmayın ki işçiliği zor olan ve çok katlı pastaların yapımı çok daha uzun sürecektir. Özellikle size özel tasarım yapan ve ünlü bir pastacıyla anlaşmayı düşünüyorsanız düğünden bir iki ay önce randevu almanız gerekecektir.

Teslimat ve Pasta Kurulumu

Pastacınızla sadece pasta teslimatı için mi yoksa kurulum için de mi anlaştığınızı mutlaka sorun. Genellikle pastacılar sadece teslimatı yapar ve eğer bir organizasyon firmasıyla anlaşmışsanız pastanın kurulumunu onlar üstlenirler. Fakat talebiniz doğrultusunda pastacınız da kurulumu yapmayı kabul edebilir. Bu detayı atlamamaya özen gösterin.

Ek masraflar

Pastanızda kullanabileceğiniz süsleme çeşitleri sınırsız. Mevsim çiçeklerinden midye kabuklarına, inci boncuklardan gelin ve damat figürlerine, kelebeklerden fiyonklara, uğur böceklerinden nazar boncuklarına kadar istediğiniz her şeyle süsletme şansınız var. İstediğiniz her ekleme düğün pastası fiyatlarına ek bir ücret olarak yansıyacaktır, bu nedenle pastacınızla ek masraflar konusunu mutlaka görüşün. Mesela, özellikle sıcak yaz günlerinin başladığı günlerde sergilemek üzere maket pasta kullanabilirsiniz böylece gerçek pasta soğuk bir yerde taze saklanır. Bunun nasıl bir ek masraf getireceğini öğrenin.

Pasta Süsleri

Düğün pastası süslerinin fiyatlandırılması ayrıca yapılıyor olabilir. Eğer öyleyse, fiyatlandırma genellikle dilim üzerinden yapılır. Pastanızdan kaç dilim pasta çıkıyorsa pasta üstü süslerinin fiyatı da onunla orantılı olarak artacaktır. Eğer anlaşmanızı bu şekilde yapacaksanız, fiyat kadar dilimlerin büyüklüğünü de inceleyin.

şimdi sıra pastada!

Saklama Koşulları, Ekipmanlar

Tüketileceği ana kadar pasta ne şekilde saklanmalı mutlaka öğrenin. Özellikle yaz düğünü düşünenler için bu ayrıntı oldukça önemli olacaktır. Maket düğün pastası kullanıp gerçek pastayı mutfakta tutmak isteyebilirsiniz. Tezgah, tepsi ve bıçak gibi pasta ekipmanlarını sağlayıp sağlamadıklarını öğrenin. Bu, sıklıkla sorulması atlanan bir sorudur fakat bu gibi ufak detaylar son dakikalarda paniğe yol açabilir.

Düğün Pastası Firmaları

En şık ve lezzetli düğün pastaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün pastanı seç

Vitrindeki Düğün Pastası Firmaları

Düğün Pastası kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

Ayşe Özkan

20/10/2014

bende ek msraflarınızı görüşmenizi öneririm. sonra başınıza patlayablir..


SU

Sena Uçan

20/10/2014

kesinlikle önceden tadın pastanızı. görünüşleri yanıltabiliyor bazen malesef. sırf şeker yemek istemezsiniz