İlkbahar Gelinleri İçin A'dan Z'ye Düğün Rehberi

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

6:49 dakika

08.02.2021

Doğa yaza hazırlık yaparken sen de en anlamlı gününe yani düğününe hazırlık yapıyorsun. Bu nedenle şimdi sana muhteşem bir ilkbahar gelini olmanın sırlarını anlatacağım. Eminim düğün heyecanı doğanın uyanışıyla beraber daha da artacak! Peki, ilkbahar düğünleri nasıl planlanmalı? Nasıl bir gelinlik giyilmeli, nasıl makyaj yapılmalı ve düğün mekanı nasıl olmalı? İşte ilkbahar gelinlerinin A’dan Z’ye bilmesi gereken her şey!

ilkbahar gelinleri

Bahar Düğünleri İçin Mekan Seçimi

Çoğu gelin ve damat adayının evlilik için bahar aylarını tercih ettiğini bilmeni istiyorum. Bu nedenle düğün mekanı arayışına ne kadar erken başlarsan, istediğin mekanı bulma ihtimalin de o kadar artar. Çünkü düğün tarihin yaklaştıkça boş mekan bulmak gerçekten de zorlaşabiliyor.

Şimdi gelelim bahar düğünleri için en uygun düğün mekanlarının hangileri olabileceği konusuna. Öncelikle kapalı ya da açık hava düğün mekanları tercih edebilirsin ama sana bu konudaki tavsiyem, bu iki seçeneği bir arada bulabileceğin bir mekanla anlaşma sağlaman. Özellikle de açık alan için ani bastırabilecek bahar yağmurlarına hazırlıklı olman gerektiğini unutma! Bu nedenle bahçe düğünü yapabileceğin, aynı zamanda tedbir amaçlı kapalı mekanını hazır edebilecek kır düğünü mekanları, restoranlar ya da oteller senin için harika bir seçenek olabilir.

Kapalı alanda düğün yapmaya karar verdiysen de tamamen camekanlı olan düğün mekanlarını tercih etmeni önerebilirim. Böylece doğayla iç içe olarak harika bir düğün atmosferi yaratabilirsin. İstanbul’da ilkbahar düğünü yapabileceğin düğün mekanları listesine buradan ulaşabilirsin.

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Kır düğünü yapma konusunda tereddütlerin varsa şu yazımıza da göz atabilirsin: Kır Düğünü Yapmak İçin 7 Neden

Düğün Konsepti Nasıl Olmalı?

İlkbaharın habercisi olan çiçekleri düğün konseptinden ayrı düşünmek tabii ki imkansız! Eğer bir kır düğünü yapılacaksan harika tavsiyelerim olduğunu bilmelisin. Örneğin; kır düğünlerinin vazgeçilmezi olan çiçekli gelin yolu ve gelin takı, masa süslemeleri için kullanılacak büyük ferforje çiçekler, gelin damat çıkışında volkanlarla beraber patlatılacak çiçek konfetileri, beyaz masalar ve sandalyelerle çiçek figürlü masa numaraları, pudra, pembe ya da eflatun rengindeki süslemeler ve elbette bütün gece masalarda yanacak olan mumlar! Tam bir bahar romantizmi! Bu konuda yapman gereken yalnızca isteklerini organizasyon firmaları ile paylaşarak muhteşem bir bahar düğünü düzenlemek!

Masa süslemeleri için çiçek önerisi istersen de nergis, lale, gül ve sümbül seçeneğini değerlendirebilirsin. Kapalı alanda yapılacak düğünler için renkleri biraz daha canlı tutarak, baharı içeriye taşıyabilirsin. Bu nedenle masa sandalye süslemelerinde tek renk yerine çift renk tercih etmeni öneriyorum. Örneğin turuncu ile yeşil ya da mavi ile de sarı renk bir arada kullanılabilir. Bu arada ilkbahar renklerinin yeşil, pembe, turuncu, mavi, fuşya, açık sarı ve mor olduğunu da unutma!

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

İlkbahar Gelinleri İçin Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

İlkbahar denilince elbette aklımıza mis gibi kokmaya başlayan çiçekler, ısınmaya başlayan hava ve renklenmeye başlayan bahçeler geliyor. Sen de harika bir ilkbahar gelini olmaya hazırlandığına göre ilk olarak gelinlik seçimine değinerek konumuza başlayabiliriz. “İlkbahar gelinleri için gelinlik seçimi nasıl olmalı?” Öncelikle bahar gelinlerine kesinlikle abartıya kaçmamalarını öneriyorum. Bu nedenle saten, şifon ya da tül gibi kumaşlarla hazırlanmış sade gelinlik modellerini bahar aylarında evlenecek olan gelin adaylarına çok yakıştırdığımı bilmelisin.

Düz ve A kesim gelinlikler senin için ideal olabilir. Eğer gösterişli bir gelin olmak istiyorsan üç boyutlu çiçekli gelinlik modellerini de tercih edebileceğini unutma! Özellikle A etek kesimli tül gelinlik modelleri ile yakıştırdığım bu aplikelerle ilkbahar havasını üzerinde taşımak eminim sana kendini harika hissettirecek! Ayrıca uçuş uçuş gelinlik modelleri de bahar gelinleri için hoş bir seçenek olabilir. Bunun için de düz kesim şifon gelinlik modellerini incelemeni tavsiye ediyorum. Unutmadan gelinlik firmalarını incelemeyi de ihmal etme!

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Şu galerimizdeki modeller de sana ilham verebilir: Beyaz Şifon Elbise Modelleri

İlkbahar Gelinlerine Özel Gelin Saçı Önerileri

Gelin olmanın en güzel zamanlarının ilkbahar ayları olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu konuda oldukça şanslı bir gelin olduğunu vurgulamak istiyorum. Peki, baharın enerjisini içinde hissetmek için çiçekli gelin saçı yaptırma fikrine ne dersin? Özellikle uzun saçlı gelin adayları saçlarını açık dalgalı gelin saçı yaptırarak, tomurcuklu çiçeklerden yapılmış yapraklı gelin tacı ile tamamlayabilirler. Dantelli bir gelinlik giymeyi tercih ettiysen de saçlarını dağınık bir şekilde toplatarak sade bir duvak kullanabilirsin. Bu konuda tercih tamamen senin!

Şimdi gelelim bahar aylarına en çok yakıştırdığım bir diğer saç modeline: Örgülü gelin saçı… Özellikle V yaka sırt dekolteli gelinlik modellerinden birini tercih ettiysen, sana tavsiyem saçlarını dağınık bir şekilde ördürerek, aralarına küçük çiçekler takman. Yakası kapalı bir gelinlik modeliyle de örgülü gelin topuzu yaptırabilirsin. Kısa saçlı gelinlere de saçlarını çiçekli saç aksesuarı ile yandan toplatmalarını öneriyorum. Bu konuda gelin saçını yaptıracağın kuaför ve saç tasarım firmaları da sana yardımcı olacak ve fikirler verecektir.

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Bahar Düğünlerinde Nasıl Gelin Makyajı Yapılmalı?

Bahar aylarında evlenecek gelinlere ten ve saç renkleriyle uyumlu olan pastel tonlarında sade gelin makyajı yaptırmalarını öneriyorum. Gelin göz makyajı için hafif pırıltılı uçuk tonlarda farlar, yanaklar için pembe tonlarda allık ve dudaklar için de nude ya da pembe renklerde ruj senin için oldukça ideal olacaktır. Baharın tazeliğini doğallıkla harmanlayarak canlı bir gelin makyajı yaptırmak hem sana kendini daha iyi hissettirecek hem de tam bir bahar gelini olmayanı sağlayacak.

Eğer biraz daha vurgulu bir makyaj yapmak istersen tavsiyem gözlerini değil, yanaklarını ya da dudaklarını ön plana çıkarman. Bronz tonlarda allık ve renkli rujlarla istediğin görüntüyü yakalayabilirsin.

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Bahar Kokulu Gelin Çiçeği

İşte geldik gelinlerin en önemli aksesuarı olan gelin buketine! Öncelikle yapay gelin çiçeği tercih etmemeni önerdiğimi bilmelisin. Eğer bir bahar gelini olmak istiyorsan elbette ellerinde mis gibi kokan taze çiçekler olmalı! Özellikle nergis, şakayık, zambak, frezya, sümbül veya erguvan ilkbahar gelin buketi için harika bir seçenek olabilir. Ayrıca renkli lalelerin de gelin çiçeğine çeşitlilik katacağını söylemeliyim. Gelin çiçeği için tek tür çiçek kullanmak istiyorsan papatya, sümbül, mimoza ve inci çiçeklerini göz ardı etmemeni öneriyorum. İşte senin için seçtiğim biri tek çeşit ve diğeri rengarenk olan iki ilkbahar gelin buketi örneği:

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Hangi Gelin Ayakkabısı Senin İçin Uygun?

İlkbaharın en güzel yanı ılık havasıdır diyebilirim. Ne bunaltıcı bir sıcak ne de dondurucu bir soğuk! Bu nedenle bahar gelinleri önü açık gelin ayakkabısı modelleri tercih edebilirler. Tabii gecenin biraz serin olabileceğini ya da ani yağmur bastırabileceğini de göz önünde bulundurarak yanında yedek bir gelin ayakkabısı bulundurmanı tavsiye ediyorum.

Saten ya da keten kumaşlı gelin ayakkabılarını bahar aylarında rahatlıkla tercih edebilirsin. Elbette rugan gelin ayakkabısını da unutmamalı. Yalnız rugan ayakkabılar için sana küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer ayakkabıyı denediğinde ayağını sıkıyorsa, “Nasılsa yürüdükçe açılır” anlayışıyla hareket etmemelisin! Ruganlar sert bir forma sahiptirler ve sıkı oldukları zaman kesinlikle ayağını vurarak topuğunda zedelenmeye yol açarlar.

Bahar gelinlerine bir diğer önerim: Renkli gelin ayakkabıları! Özellikle pudra ve mavi tonlardaki ayakkabıların tül gelinliklerle harika göründüğünü söylemek istiyorum. İşte sana harika gelin ayakkabısı örnekleri:

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Baharlık Düğün Davetiyesi Önerileri

Çiçekli davetiyeye ne dersin? Özellikle yeşilin, pudranın ve pembenin bir arada olduğu çiçekli davetiye modelleri misafirlere düğüne katılmadan onları nelerin beklediği konusunda ipuçları verecek!

İlkbahar demişken, kelebeklerden bahsetmeden geçilmemeli! Rengarenk kelebekleri görmeye başladığımız zaman biliriz ki artık bahar gelmiştir. Bu nedenle düğün davetiyesini kelebekli davetiyeler arasından beğenebilirsin. Renk olarak tavsiyem, pembe, sarı ve yeşil tonları…

Bu arada davetiye ile düğün temasını aynı renk tercih etmek çok hoş bir görüntü ortaya çıkmasını sağlayacak. Bahar renklerini içinde barından geometrik davetiyeleri, sezonun trendleri arasında yer aldığı için tercih edebilirsin.

İlkbahar düğün davetiyeleri için bir diğer örneğim, tohumlu düğün davetiyesi! Doğasever çiftler için önerebileceğim bu düğün davetiyesi ile misafirlere kartlarla beraber birer tohum da göndererek doğaya bir iyilikte bulunabilirsin. Ayrıca unutmadan, renkli düğün davetiyeleri de bahar düğünleri için oldukça ideal olabilir! İşte sana bu konuda harika iki örnek ve daha fazlasını bulabileceğin davetiye firmaları:

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Bahar Düğünlerinin Vazgeçilmez Düğün Pastası Modelleri

Sıra geldi düğünün en tatlı anına! Düğün pastası tıpkı gelin ve damat çıkışı kadar önemli bir andır. Çünkü bütün objektifler ve bütün gözler sen ve müstakbel eşine çevrili olur. Durum böyle olunca da düğün pastasının damağa kadar göze hitap etmesi de büyük önem kazanır.

“Peki, bahar düğünleri için nasıl bir düğün pastası seçilmeli?” Bahar temasıyla uyumlu bir pastanın olmazsa olmazı elbette renkler! Bunun yanı sıra dallar, tomurcuklar, çiçekler, kelebekler ve kuşlar da elbette düğün pastası için harika detaylar olacaktır. Düğün pastası trendlerini de göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsin. Çiçekli düğün pastası ya da üzeri çiçeklerle süslenmiş ve yarı kaplanmış bir pasta özellikle kır düğünlerinde oldukça hoş bir seçim olabilir. İşte senin için en güzel ilkbahar düğün pastası örnekleri:

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Nikah Şekeri İçin En Tatlı Öneriler

Tıpkı tohumlu düğün davetiyeleri gibi misafirlerin için tohumlu nikah şekeri de hazırlatabilirsin. Şık bir kutu içerisinde sunabileceğin bu düğün hediyesi, eminim birçok konuğunun oldukça hoşuna gidecek. Nikah şekeri adetini bozmayıp şekerleme vermek istersen de kutunun içerisine küçük bir şekerleme poşeti koyabilirsin.

Kelebekli davetiye modeli tercih ettiysen bu kez nikah şekeri için kelebek motifli kutular tercih etmeni öneririm. Bunların yanı sıra bisiklet nikah şekeri, lavanta şişeleri, minik saksılarda sukulentler ve minik çiçek sepetleri harika bir ilkbahar nikah şekeri hediyesi olacaktır. İşte bu konuda sana yardımcı olacak birbirinden tatlı nikah şekeri örnekleri:

i̇lkbahar gelinleri i̇çin a'dan z'ye düğün rehberi

Bahar düğünleri için nasıl hazırlık yapılması gerektiğiyle ilgili tüm bilgileri paylaştım. Merak ettiklerini bize sorabilirsin!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Organizasyon Firmaları

Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

0 yorum