İlkbahar Gelinleri İçin A'dan Z'ye Düğün Rehberi

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

5:44 dakika

05.09.2023

Doğa yaza hazırlık yaparken sen de en anlamlı gününe yani düğününe hazırlık yapıyorsun. Bu nedenle şimdi sana düğün mekanından gelinliğine, gelin saçından buketine kadar muhteşem bir ilkbahar gelini olmanın ipuçlarını vereceğiz! İşte A’dan Z’ye bilmen gereken her şey!

ilkbahar gelinleri

1- İlkbahar Düğünleri İçin Mekan Seçimi

Kapalı veya açık hava düğün mekanları tercih edebilirsin ama bizim önerimiz, ikisini bir arada bulabileceğin bir mekanla anlaşma sağlaman yönünde olacak. Özellikle de açık alan için ani bastırabilecek bahar yağmurlarının söz konusu olabileceğini unutma! Bu nedenle bahçe düğünü yapabileceğin, aynı zamanda tedbir amaçlı kapalı mekanını hazır edebilecek mekanlar, harika bir seçenek olabilir.

Kapalı alanda düğün yapmaya karar verdiysen de tamamen camekanlı olan düğün mekanlarını tercih etmeni önerebiliriz. Böylece doğayla iç içe olarak harika bir düğün atmosferi yaratabilirsin. İstanbul’da ilkbahar düğünü yapabileceğin düğün mekanları listesine buradan ulaşabilirsin.

ilkbahar gelinleri

Bu arada çoğu çiftin evlilik için bahar aylarını tercih ettiğini, bu nedenle düğün mekanı arayışına erkenden başlaman gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim. Çünkü düğün tarihin yaklaştıkça boş mekan bulmak gerçekten de zorlaşabiliyor.

Kır düğünü yapma konusunda tereddütlerin varsa şu yazımıza da göz atabilirsin: Kır Düğünü Yapmak İçin 7 Neden

2- İlkbahar Düğün Konsepti Nasıl Olmalı?

İlkbaharın habercisi olan çiçekleri düğün konseptinden ayrı düşünmek tabii ki imkansız! Eğer bir kır düğünü yapacaksan senin için harika tavsiyelerimiz var! Örneğin;

  • Kır düğünlerinin vazgeçilmezi çiçekli gelin yolu ve gelin takları
  • Masa süslemeleri için kullanılacak büyük ferforje çiçekler
  • Gelin-damat çıkışında volkanlarla beraber patlatılacak çiçek konfetileri
  • Beyaz masalar ve sandalyelerle çiçek figürlü masa numaraları
  • Pudra, pembe ya da eflatun rengindeki süslemeler
  • Elbette bütün gece masalarda yanacak olan mumlar...

Tam bir bahar romantizmi! Bu konuda yapman gereken yalnızca isteklerini organizasyon firmaları ile paylaşarak muhteşem bir bahar düğünü düzenlemek!

Masa süslemeleri için çiçek önerisi istersen de nergis, lale, gül ve sümbül seçeneğini değerlendirebilirsin. Bu nedenle masa sandalye süslemelerinde tek renk yerine çift renk tercih etmeni öneriyoruz. Örneğin turuncu ile yeşil ya da mavi ile de sarı renk bir arada kullanılabilir. Bu arada ilkbahar renklerinin yeşil, pembe, turuncu, mavi, fuşya, açık sarı ve mor olduğunu da unutma!

ilkbahar gelinleri

3- İlkbahar Gelinlik Modelleri

“İlkbahar gelinleri için gelinlik seçimi nasıl olmalı?” diye araştırmaya başladıysan sana vereceğimiz ilk ipucu kesinlikle abartıya kaçmamak olacak!

Saten, şifon ya da tül gibi kumaşlarla hazırlanmış sade gelinlik modellerini bahar aylarında evlenecek olan gelin adaylarına çok yakıştırdığımızı söyleyelim.

Düz ve A kesim gelinlikler senin için ideal olabilir. Eğer gösterişli bir gelin olmak istiyorsan üç boyutlu çiçekli gelinlik modellerini de tercih edebileceğini unutma! Özellikle A etek kesimli tül gelinlik modelleri ile yakıştırdığımız bu aplikelerle ilkbahar havasını üzerinde taşımak eminiz sana kendini harika hissettirecek!

►Ayrıca uçuş uçuş gelinlik modelleri de bahar gelinleri için hoş bir seçenek olabilir. Bunun için de düz kesim şifon gelinlik modellerini incelemeni tavsiye ediyoruz.

ilkbahar gelinleri

4- İlkbahar Gelinlerine Özel Gelin Saçı Modelleri

Baharın enerjisini içinde hissetmek için çiçekli gelin saçı yaptırma fikrine ne dersin? Özellikle uzun saçlı gelin adayları saçlarını açık dalgalı gelin saçı yaptırarak, tomurcuklu çiçeklerden yapılmış yapraklı gelin tacı ile tamamlayabilirler.

Bahar aylarına en çok yakıştırdığımız bir diğer model de örgülü gelin saçı… Özellikle sırt dekolteli gelinlik modellerinden birini tercih ettiysen, sana tavsiyemiz saçlarını dağınık bir şekilde ördürerek, aralarına küçük çiçekler takman. Kısa saçlı gelinlere de saçlarını çiçekli saç aksesuarı ile yandan toplatmalarını öneriyoruz.

ilkbahar gelinleri

Saç modelin konusunda kuaför ve saç tasarım firmaları da sana yardımcı olacak ve fikirler verecektir.

5- Bahar Düğünlerinde Uygun Gelin Makyajı Yapılmalı?

Bahar aylarında evlenecek gelinlere ten ve saç renkleriyle uyumlu olan pastel tonlarında sade gelin makyajı yaptırmalarını öneriyoruz.

  • Gelin göz makyajı için hafif pırıltılı uçuk tonlarda farlar,
  • Yanaklar için pembe tonlarda allık ve
  • Dudaklar için de nude ya da pembe renklerde ruj oldukça ideal.

Baharın tazeliğini doğallıkla harmanlayarak canlı bir gelin makyajı yaptırmak hem sana kendini daha iyi hissettirecek hem de tam bir bahar gelini olmayanı sağlayacak.

Eğer biraz daha vurgulu bir makyaj yapmak istersen tavsiyemiz gözlerini değil, yanaklarını ya da dudaklarını ön plana çıkarman. Bronz tonlarda allık ve renkli rujlarla istediğin görüntüyü yakalayabilirsin.

ilkbahar gelinleri

6- İlkbahar Gelin Çiçeği Modelleri

Sıra geldi ilkbahar gelin buketi önerilerimize... Eğer bir bahar gelini olmak istiyorsan elbette ellerinde mis gibi kokan taze çiçekler olmalı! Özellikle nergis, şakayık, zambak, frezya, sümbül veya erguvan ilkbahar gelin buketi için harika bir seçenek olabilir.

Ayrıca renkli lalelerin de gelin çiçeğine çeşitlilik katacağını söylemeliyiz. Gelin çiçeği için tek tür çiçek kullanmak istiyorsan papatya, sümbül, mimoza ve inci çiçeklerini göz ardı etmemeni öneriyoruz. İşte senin için seçtiğimiz biri tek çeşit ve diğeri rengarenk olan iki ilkbahar gelin buketi örneği:

ilkbahar gelinleri

7- İlkbahar Gelinlerine Uygun Gelin Ayakkabısı Modelleri

İlkbaharın en güzel yanı ılık havasıdır diyebiliriz. Ne bunaltıcı bir sıcak ne de dondurucu bir soğuk! Bu nedenle bahar gelinleri önü açık gelin ayakkabısı modelleri tercih edebilirler. Saten ya da keten kumaşlı gelin ayakkabılarını bahar aylarında rahatlıkla tercih edebilirsin.

Elbette rugan gelin ayakkabısını da unutmamalı. Yalnız rugan ayakkabılar için küçük bir uyarı da yapalım: Eğer ayakkabıyı denediğinde ayağını sıkıyorsa, “Nasılsa yürüdükçe açılır” anlayışıyla hareket etmemelisin! Ruganlar sert bir forma sahiptirler ve sıkı oldukları zaman kesinlikle ayağını vurarak topuğunda zedelenmeye yol açarlar.

Bahar gelinlerine bir diğer önerimiz: Renkli gelin ayakkabıları! Özellikle pudra ve mavi tonlardaki ayakkabıların tül gelinliklerle harika göründüğünü söyleyelim.

Tabii gecenin biraz serin olabileceğini ya da ani yağmur bastırabileceğini de göz önünde bulundurarak yanında yedek bir gelin ayakkabısı bulundurmanı önermeden de geçmeyelim.

ilkbahar gelinleri

8- Baharlık Düğün Davetiyesi Önerileri

Baharı düğününe davetiyelerinle de taşıyabilirsin. Bunun için de birbirinden tatlı önerilerimiz var:

►Çiçekli davetiyeye ne dersin? Özellikle yeşilin, pudranın ve pembenin bir arada olduğu çiçekli davetiye modelleri misafirlere düğüne katılmadan onları nelerin beklediği konusunda ipuçları verecek!

►İlkbahar demişken, kelebeklerden bahsetmeden geçilmemeli! Rengarenk kelebekleri görmeye başladığımız zaman biliriz ki artık bahar gelmiştir. Bu nedenle düğün davetiyeni kelebekli davetiyeler arasından beğenebilirsin. Renk olarak tavsiyem, pembe, sarı ve yeşil tonları…

►İlkbahar düğün davetiyeleri için bir diğer örneğimiz, tohumlu düğün davetiyesi! Doğasever çiftler için önerebileceğimiz bu düğün davetiyesi ile misafirlere kartlarla beraber birer tohum da göndererek doğaya bir iyilikte bulunabilirsin. Ayrıca unutmadan, renkli düğün davetiyeleri de bahar düğünleri için oldukça ideal olabilir! Bu şık davetiyeler için şehrindeki davetiye firmalarını incelemeyi unutma!

ilkbahar gelinleri

9- Bahar Düğünlerine Uygun Düğün Pastası Modelleri

Sıra geldi düğünün en tatlı anına: Düğün pastası! Düğün pastasının damağa kadar göze hitap etmesi de büyük önem kazanır. “Peki, bahar düğünleri için nasıl bir düğün pastası seçilmeli?” Bahar temasıyla uyumlu bir pastanın olmazsa olmazı elbette renkler! Bunun yanı sıra dallar, tomurcuklar, çiçekler, kelebekler ve kuşlar da elbette düğün pastası için harika detaylar olacaktır.

Düğün pastası trendlerini de göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsin. Çiçekli düğün pastası ya da üzeri çiçeklerle süslenmiş ve yarı kaplanmış bir pasta özellikle kır düğünlerinde oldukça hoş bir seçim olabilir.

ilkbahar gelinleri

10- Baharlık Nikah Şekeri İçin En Tatlı Öneriler

Tıpkı tohumlu düğün davetiyeleri gibi misafirlerin için tohumlu nikah şekeri de hazırlatabilirsin. Şık bir kutu içerisinde sunabileceğin bu düğün hediyesi, eminim birçok konuğunun oldukça hoşuna gidecek. Nikah şekeri adetini bozmayıp şekerleme vermek istersen de kutunun içerisine küçük bir şekerleme poşeti koyabilirsin.

Kelebekli davetiye modeli tercih ettiysen bu kez nikah şekeri için kelebek motifli kutular tercih etmeni öneririz. Bunların yanı sıra bisiklet nikah şekeri, lavanta şişeleri, minik saksılarda sukulentler ve minik çiçek sepetleri harika bir ilkbahar nikah şekeri hediyesi olacaktır.

ilkbahar gelinleri

Bahar düğünleri için nasıl hazırlık yapılması gerektiğiyle ilgili tüm bilgileri paylaştık. Senin de aklında fikirler varsa bizimle paylaşmayı, merak ettiklerin olursa da yorum bırakarak bize sormayı unutma!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap