Düğün Hazırlıklarında Öncelik Sıralaması

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

3:17 dakika

29.06.2020

Düğün hazırlıklarına başladığınızda düğün tedarikçilerinizi belli bir sıralamaya koymanız gerektiğini fark edeceksiniz. Mekan, gelinlik, çiçekçi, fotoğrafçı, müzik, pasta derken o kadar çok kalemle ilgilenmeniz gerekecek ki, eğer doğru bir sıralama yapmazsanız bir yerlerde tıkanıp kalma ihtimaliniz yüksek. Düğün.com'la en iyi firma listelemeleri, geniş galeri seçenekleri ve bilgilendirici makaleler sayesinde doğru sıralamayı takip ederek elemelerinizi yapmaya başlayabileceksiniz.

dugun_hazirliklarinda_oncelik_siralamasi

Wedding Planner

Eğer bir düğün asistanıyla çalışma kararı aldıysanız, ilk önce kimle çalışacağınızı bulun. Zaten O, size mekanlar ve diğer düğün yardımcılarıyla ilgili yardımcı olacaktır.

Mekan

Mekanlar, sayılı hafta sonu olması sebebiyle rezervasyonlarını bir sene öncesinden almaya başlarlar. Çok beğendiğiniz bir mekanın sizin istediğiniz tarihte dolu olmasına karşın elinizi çabuk tutun ve ilk iş olarak düğün mekanınızın rezervasyonunu yaptırın.

Organizasyon ve yemek

Bu firmalar bir hafta içinde kısıtlı sayıda müşteriye hizmet verebildikleri için ve verdikleri hizmet uzun bir süreçte hazırlanabildiği için organizasyon firmalarını öne almanız daha uygun olacaktır.Ayrıca, düğün bütçenizin en büyük kısmını bu 3 kalem oluşturacağı için bunları önden hallettiğinizde bütçenizin büyük bir kısmı da ortaya çıkmış olacak.

Alyans ve Takı

Ömür boyu parmağınızda taşıyacağınız bağlılık simgeniz alyansınızı seçmek sizi biraz zorlayabilir. Sadece bir gün için değil de aksine tüm ömür kullanmak için alacağınız bir aksesuarın seçiminde titiz davranmanız çok doğal. Siz vaktiniz oldukça internetten ve dergilerden alyans modellerine bakmaya başlayın ve beğendiklerinizi bir kenara ayırmayı unutmayın.

Gelinlik

Ne giyeceğini çok da önemsemeyen bir gelin adayı da olsanız, gelinlik bakmaya başladığında o kadar çok ve güzel model göreceksiniz ki, kanınız kaynamaya başlayacak. Emin olun kendinizi deliler gibi gelinlik denerken bulacaksınız. Hem en güzel hem de en uygun fiyatlı gelinliği bulabilmek için kendinize yeterli bir süre tanımalısınız. Vakti daha rahat olan gelin adaylarına daha uzun bir süre de önerilebilir ama siz siz olun, en az altı ay önceden ufak ufak gelinlikçileri dolaşmaya başlayın. İndirim zamanlarını da sormayı unutmayın.

Davetiye / Nikah Şekeri

Çoğu davetiye ve nikah şekeri firması iki aylık bir sürenin yeterli olduğunu söylese de özellikle size özel bir tasarım yaptıracaksanız dört ay önceden görüşmelerinize başlamanız yerinde olur.

Fotoğraf ve Video

Fotoğrafçıların programları genelde yoğun olur. Bir günü tek bir kişiye rezerve ettikleri için günlerinin dolu olma ihtimali yüksektir. Hele bir de düğün gününden önce dışarıda bir çekim istiyorsanız biraz daha erken davranmanız gerekecek.

Müzik

Düğününüzde çalacak DJ veya orkestraya da öncelikli olarak karar vermelisiniz. Çünkü müzisyenlerin programları çok dolu olur ve müzik listenize beraber karar vereceksiniz ve onların da bu repertuvara çalışmak için zamana ihtiyaçları olacak.

Çiçekçi

Büyük bir çiçekçiyle çalışacaksınız onlardan randevu almak daha kolay olacaktır fakat daha küçük çapta bir çiçekçiyle anlaşmayı düşünüyorsanız 5 ay öncesinden çiçekçinizle randevulaşın. Fakat çiçekçinizle görüşürken düğün konseptinizi belirlemiş olmalısınız çünkü el buketinizin ve süslemede kullanılacak çiçeklerin düğün temanızla uyumlu olmasını isteyeceksiniz.

Pastacı

Eğer özel yapım bir pasta istiyor ve en iyi pastacılarla çalışmayı düşünüyorsanız randevunuzu çok sonraya bırakmayın. En iyi pastacılar bir hafta içinde yapacakları pasta sayısına bir limit koyarlar ve o limiti aşmazlar. O yüzden sıralamalarına girmek için geç kalmayın.

Damatlık

Erkeklerin çoğu damatlığı için bir mağazaya girip iki dakikada bir takım elbise alıp çıkar. Ama artık yavaş yavaş herkes öğreniyor ki, damatlık smokin demektir ve üzerinize en iyi oturacak smokini de işinin ehli bir terzi yapabilir. O yüzden düğünden bir - iki ay önce bir terziyle randevulaşmanızı tavsiye ederim.

Kuaför

Düğün gününüzde saçınızı riske atmak istemeyeceğiniz için en profesyonel kuaförlerle çalışmayı isteyeceksiniz. Bilin ki onlardan da randevu almak o kadar kolay değil. Çoğu sadece sizin saçınızı değil annenizin, kayınvalidenizin, en yakın arkadaşlarınızın saçlarını da yaparlar. Bu nedenle, yine çoğu kuaför bir güne ancak bir gelin randevusu alabilir.

Ulaşım

Gelin arabanızın – özellikle limuzin veya eski tarz bir araba istiyorsanız- temin edilebilirliği araç sayısına ve şehre göre değişir ama siz yine çok sonlara bırakmadan arabanızı düğün tarihinize ayarlayın. Sonra siz bir Cadillac veya Dodge isterken, o arabaların çoktan kiralanmış olduğunu görebilirsiniz.

Balayı

Turizm firmalarının hepsi belli dönemlerde harika kampanyalarla inanılmaz fiyatlara balayı paketleri hazırlar. İnternet sitelerinde de paketlerinin içerikleri hakkında detaylı bilgiler verirler. Eğer kafanızda net olarak karar verdiğiniz bir yer varsa firmalarla görüşüp yakın dönemde o yer için düzenleyecekleri kampanyaların olup olmadığını sorabilirsiniz. Fakat nereye gideceğinize karar veremiyorsanız araştırmalarınızı biraz daha öne çekin ve geceleri yatmadan nasıl bir balayı hayal ettiğinizin üzerine sohbet etmeye başlayın.

Dans Dersi

Dans dersiniz için bir aylık bir süreç yeterli olacaktır ama yine de en iyi dans hocalarının da ajandalarının dolu olabileceğini hesaba katarak randevunuzu iki - üç ay önceden almaya çalışın.

Artık düğününüzü planlarken hangi sıralamayla gitmenizin işlerinizi kolaylaştıracağını biliyorsunuz. O halde zaman kaybetmeden hemen başlayın!

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Nazan

Düğün Tarihi: 22.10.2014


planlama güzelde yetişmesi çok zor gibi sıkışık bir program olacak