Balayında Yanınızda Olması Gereken İlaçlar

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:21 dakika

29.06.2020

Balayına çıkarken yanımıza aldığımız kıyafetlerden iç çamaşırlarına, ayakkabılardan takılara ve makyaj malzemelerine kadar her detaya önem veririz. Sağlık ve kişisel bakımınıza özen göstererek sorunsuz bir balayı geçirmek için yanınıza almanız gereken ilaçları da unutmayın!

Balayında-yanınızda-olması-gereken-ilaçlar

Antibiyotikler

Herhangi bir mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen her türlü maddeye antibiyotik denir. Antibiyotikler genel olarak en son çare olarak başvurulması gereken ilaç grupları olup, kesinlikle doktor tavsiyesiyle kullanımına başlanması gereken ilaç türleridir. Balayınıza giderken garantici davranıp en kötü ihtimali dahi düşünerek yanınıza alabileceğiniz bu ilaçların daha önce başınıza gelmiş, kronikleşmiş veya sık tekrarlanan sendromlarda doktorunuzun önerdiklerinden biri olduğuna emin olmalısınız.

Ateş Düşürücü – Ağrı Kesiciler

Balayı tatilinizde en çok ihtiyaç duyabileceğiniz ilaç grubu olan ağrı kesici ve ateş düşürücüler aslında bugüne kadarki deneyimlerinizle sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar verdiğiniz ilaç türleridir. Zaten evinizde ilaç dolabınızda birçoğu hazır bulunmaktadır. Tatilde başınıza gelebilecek tatsız soğuk algınlıkları, üşütmeler, baş ve vücut ağrıları, ateş vakaları gibi acil durumlarda eczane ve doktor aramadan ilk elden kullanıp öncül müdahaleyi yapabileceğiniz ilaçları çantanızda hazır bulundurmakta fayda var.

Alerji İlaçları

Alerjiler; burun akıntısı, kaşıntı, gözlerde yaşarma ve akıntı, hapşırık gibi alerjik reaksiyonlar günlük yaşantımızı son derece sekteye uğratan, yaşam kalitemizi düşüren semptomlardır. Eğer test yapılarak tespit edilmiş ya da sizin deneyimleriniz sonucu fark ettiğiniz bir şeye alerjiniz varsa balayınızın kabusa dönüşmemesi için önleminizi mutlaka almalısınız. Güneşe, toza, polene, çiçeğe hatta hava değişimine bile alerjiniz olabilir ki gıda alerjilerini hiç saymıyoruz. Alerji ilaçları bünyedeki stabil hali sürekli kullanıldıklarında sağlayabildikleri için tatile çıkmadan önce kullanmaya başlamanızı ve ilaçlarınızı / spreylerinizi / nefes açıcınızı yanınıza almanızı öneririz.

Sindirim İlaçları

Günlük hayatımızı sıkıntıya sokan ve bizi kıvrım kıvrım kıvrandırarak yatağa bağlayan mide ve bağırsak sendromları için acil müdahalelerde kullanılabilecek ilaçları yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere üstelik de yurtdışına gidiyorsanız orada yiyeceğiniz yemeklerden, içeceğiniz sulardan hatta soluduğunuz havadan bile etkilenebilirsiniz. Üstelik yolculuk stresi diye bir şey olduğunu ve bunun mide bulantısına ya da diareye yol açtığını düşünürsek sindirim sistemi ilaçlarının elinizin altında bulunması şart gibi görünüyor.

Yanık İlaçları

Hiç başınıza gelmesini istemediğimiz ama kazara olursa da hazırlıklı olun istediğimiz başka bir konu da yanık vakaları! Birinci derece/yüzeysel yanık: Derinin üst katı yanmıştır. Deri kızarır ve kabarcıklar oluşur. İkinci derece/kısmi yanıklar: Derinin üst katları yanmıştır, deri kızarır ve kabarcıklar oluşur. Genellikle bu yanık ağrılıdır. Üçüncü derece/tam yanıklar: Alt tabakalarla (yağ, kas, kemik, ve sinirler) birlikte tüm deri tabakası yanmıştır. Bu tür yanıklar oldukça ağrılı olabileceği gibi, sinirlerin ölmesinden dolayı ağrısız da olabilir.

Birinci ve ikinci derece yanıkların ilk yardımında yanınıza alacağınız yanık ilaçları sizi bir hayli kurtaracaktır. Doku yenileyici, ağrı ve zonklamayı giderici uyuşturucu nitelik taşıyan, nemlendirici özellik taşıyan kremleri acil durum çantanıza koymanızda fayda var. Eczanede bu ilaçları karıştırıp kompleks bir merhem oluşturabilirsiniz. Üçüncü derece yanık vakalarında ise mutlaka acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Doğum Kontrol İlaçları

Eğer korunma yöntemi olarak ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzun size önerdiği ve halihazırda kullandığınız bir doğum kontrol ilacınız varsa emin olduğunuz ürünü yanınıza almanızda fayda var. Özellikle yurt dışına çıkacaksanız kendi kullandığınız ilacı temin etmekte zorlanabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamak için ilaç çantanıza doğum kontrol haplarınızı aldığınızdan emin olun.

Balayı Turları

Kusursuz bir balayı için en güvenilir firmalar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Balayı firmalarını incele

Vitrindeki Balayı Firmaları

Balayı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

SERPİL CAG

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Ben ilaç almamıştım bir baş ağrısı için kocam bütün hoteli dolaşmıştı arı kesici için.. teşekkürler yararlı yazılarınız için


Hatice Altun

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Kimse balayını hasta geçirmek istemez DİKKATT