Maldivler Balayı Tatili İçin Öneriler

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

6:00 dakika

29.04.2020

Romantik bir balayı tatili planlayanlar için Maldivler muhteşem bir seçenek. Sakinliği, bembeyaz plajları ve hayalleri süsleyen manzarası…Maldivler’e nasıl gidilir, balayı için hangi dönemde gitmelisiniz, hangi çiftler Maldivler'i tercih etmeli ve diğer merak ettiğin tüm soruların cevabı bu yazıda!

Maldivler; bembeyaz kumsalları, sonu görünmeyen masmavi suları ve bungalov evleri ile yeni evlenen çiftlerin sıklıkla tercih ettiği balayı destinasyonlarından biri.

Hint okyanusunda yer alan Maldivler; sessiz, eşinle baş başa romantik bir balayı geçirebileceğin, düğün süreci yorgunluğundan uzaklaşabileceğin bir takımada ülkesi. Ülkede gelirin büyük bir kısmı turizmden sağlandığından dolayı gelen turistlere çok misafirperver davranıyor ve özellikle tesislerde balayı çiftlerine güzel jestler yapıyorlar.

Ayrıca ülkenin resmi dillerinden biri İngilizce olduğu için de iletişim konusunda problem yaşamayacağını düşünüyorum.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Hangi Çiftler Balayı İçin Maldivler’i Tercih Edebilir?

Deniz, kum ve güneş üçlüsünden keyif alan çiftlere Maldivler balayı için uygun bir yer. Bu balayı rotasını tarihi yerler gezmeyi seven, kalabalık şehir hayatından hoşlanan çiftler için çok önermiyorum.

Düşün ki, önünde uçsuz bucaksız bir okyanus var. Sabahları uyanıp camdan dışarı baktığında bu manzarayla karşılaşıyorsun. Bir tarafta ise tropikal ağaçların beyaz kumsallarla birleştiği bir manzara mevcut.

Böyle bir adada geçireceğin her anda huzurla dolabilir ve eşinle bol bol sohbet etme, baş başa keyifli vakit geçirme fırsatı bulabilirsin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Diğer romantik balayı şehirleri de burada: En Romantik 10 Balayı Şehri

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivler’e İstanbul üzerinden direkt olarak uçabileceğin gibi, Qatar ve Emirates gibi havayollarının aktarmalı uçuşlarıyla da gidebilirsin. Türk Hava Yolları’nın düzenlediği direkt uçuşla gitmeyi tercih edersen 8 saatlik bir yolculuğun sonunda adaya ulaşabilirsin. Tabi aktarmalı uçuşlarda bekleme süreleriyle birlikte bu saatler biraz daha artıyor.

Başkent Male’deki havalimanında indikten sonra da seçtiğin otele ulaşmak için bir yolculuk daha yapman gerekecek. Başkente uzak noktadaki bir lokasyona gideceksen deniz uçağı kullanman gerekebilir. Ancak deniz uçağı ulaşımının biraz pahalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Eğer daha yakın bir lokasyona gideceksen sürat tekneleri ile de keyifli bir yolculuk yapabilirsin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Maldivler’de balayı tatili yapmanın en avantajlı noktalarından biri şu ki;, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmiyor. Böylelikle vize işlemlerine ayıracağın vakti kumsalda güneşlenerek geçirebilirsin.

Nerede Kalınır?

Maldivler’de konaklama konusuna karar vermeden önce kendine şu soruyu sormalısın: “Balayı tatilimizde ada üzerindeki tesislerde mi konaklamak istiyoruz, yoksa okyanusun üzerindeki tesislerde mi?”. Eğer ada üzerinde kalmak sana daha mantıklı geldiyse Maldivler otel açısından oldukça zengin. Bunlardan dilediğini seçebilirsin.

Ancak Maldivler’e gitmişken okyanusun üzerinde bulunan bungalovlarda konaklamadan dönmemeni öneririm. Pencerenden veya balkonundan göreceğin masmavi bir sonsuzluktan bahsediyorum ve de uyandığında ciğerlerine çekeceğin tertemiz okyanus havasından…

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Elbette otellerin manzaraları ve imkanları nedeniyle aralarında büyük fiyat farkları olduğunu görebilirsin. O nedenle balayını planladığın tarih için önceden rezervasyon yaptırmak ve kampanyaları takip etmek avantajlı olacaktır. Yakalayabileceğin fırsatlar sayesinde sandığından çok daha düşük bir bütçe ayırabilirsin.

Ne Yenir / İçilir?

Maldivler Güney Asya’da yer aldığından ve tropikal bir iklime sahip olduğundan dolayı sana yemek konusunda biraz sınırlandırılmış gibi gelebilir. Yani deniz ürünü seviyorsanız yemek kültürü sana ve eşine çok uyacak. Özellikle de ton balığını denemenizi öneririm. Okyanusun ortasında balayı tatili yapıp balığın bin bir türlü halini denemeden dönülmez, değil mi?

Deniz ürünleriyle aran yoksa adada dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlar da bulunuyor. Yani her ne kadar bölgenin yöresel yemekleri olmasa da farklı et ve sebze çeşitlerini buralarda bulabilirsin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Maldivler, içecek ve meyve konusunda ise oldukça zengin durumda. Belki de ismini bile daha önce duymadığın birçok tropikal meyveyi deneme imkanı bulabilirsin. Bu meyvelerden yapılan içecekler ise güneşlenirken serinlemek için çok işine yarayacak.

Alkol konusuna gelirsek; adada alkol kullanılmıyor. Ancak gideceğin tesislerde turistlere özel alkol bulundurabiliyorlar. Bu önemsediğin bir konuysa gitmeden önce oteline sormanda fayda var.

Maldivler’de Ne Yapılır?

Ada ülkesi diye aktivitelerin o kadar da sınırlı olacağını düşünme. Yani sandığından daha fazla keyif alacağın aktivite bulabilirsin. İşte onlardan en popüler olanları şöyle:

 • Dalış: Maldivler, dünyanın en popüler dalış bölgelerinden biri. Özellikle dalış yapma gibi bir planın olmasa bile denemeni öneriyorum. Ayrıca balayı fotoğraflarına sualtında çekilmiş kareler de eklenmeli ki, ileride o güzel anları keyifle hatırlayabilesin. Daha önce deneyimlemiş olmasan da eğitmenler sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Turkuaz suların derinliklerine indiğinde belki de hayatında ilk defa gördüğün balıklarla tanışma imkanı bulacaksın. Sualtı dünyasının kendine hayran bırakan bir görüntüsü mevcut. Bunu o dünyaya girdiğinde daha da iyi fark edeceksin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler
 • Private Dinner: Balayı çifti olarak en özel anlarınızdan birini bu etkinlik esnasında yaşayacağınızı söyleyebilirim. Hava karardığında kumsalda hazırlanacak olan size özel bir yemek masası, mumlar ve romantizm! E tabi çekilecek güzel fotoğraf karelerini unutmamak lazım.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler
 • Tekne Turu: Maldivler yaklaşık olarak 1000’den fazla adadan oluşuyor ve 86 ada turizme açık durumda. Bu kadar çok adadan oluşan bir ülkeye gidip tek bir bölgeyi görmek olmaz.

Düzenlenen tekne turları ile diğer adaları da ziyaret etme fırsatı bulabilirsin. Bu tekne turları sayesinde; birçok farklı plajda denize girme imkanı bulabilir, kimsenin yaşamadığı ıssız adaları bile keşfedebilirsin. O nedenle bir gününü tekne turuna ayırmanı öneririm.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler
 • Spa:Bu kadar huzur dolu bir balayı geçirirken bedenen de rahatlaman şart. Maldivler’deki otellerin çoğunda spa hizmeti bulunuyor. Rahatlatıcı masajlar ve su ile gerçekleştirilen terapiler sayesinde seni uzun süre idare edecek bir huzura kavuşman mümkün.

Eşinle beraber gideceğin için spa merkezlerinde çiftlere özel sunulan kampanyalardan da faydalanabilirsin. O nedenle gittiğinizde balayı çifti olduğunuzu belirtmende fayda var.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler
 • Şehir Turu: Başkent Male’de kalacağınız otele gitmeden önce şehir turu yapabilirsiniz. Male’de gezilebilecek müzeler, ibadethaneler, galeriler ve parklar bulunur. Böylelikle ülkenin kültürü hakkında da ön bilgiye sahip olursun.

Maldivler Müslümanların yaşadığı ve muhafazakar bir ülke. Bu nedenle Male’yi gezerken dikkatli olman, çok açık kıyafetler giymemen gerekebilir. Ancak endişelenme, tatil merkezlerinde böyle bir durum yok. Orada balayının keyfini istediğin gibi çıkarabilirsin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler
 • Gece Balık Tutma: Maldivler’de bulunan otellerin çoğu balık tutma etkinliği düzenliyor. Adalardan oluşan ve sualtı dünyası konusunda oldukça zengin olan bu ülkede balık tutmak farklı bir deneyim olabilir.
  Gündüz düzenlenen etkinlikler olduğu gibi, geceleri de tekneyle açılarak balık tutma imkanı yakalayabilirsin.

 • Gündoğumu / Günbatımı Seyretme: Maldivler’de güneşin doğuşu ve batışını mutlaka izlemelisin. Okyanusun gökyüzü ile birleştiği noktada güneşin ortaya çıkardığı renkleri seyretmek en keyifli aktivitelerinden biri haline gelebilir.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Tropikal bir iklime sahip olan Maldivler’de hava sıcaklığı yılın her dönemi yüksektir. Bu nedenle her sezon gidilebilir. Hatta kış aylarında deniz tatili yapmak isteyenler için iyi bir seçenektir. Yani aralık ayında da Maldivler’de güneşin keyfini çıkarabilirsin.


Ancak tam anlamıyla bir Maldivler balayı tatili yapmak istiyorsanız nisan ve mayıs aylarını tercih etmenizi öneririm. Bu aylarda; ne sıcaklıklar sizi bunaltır, ne de yağışlar eğlencenizi engeller.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Maldivler’de Bunlara Dikkat Et

 • Ülkeye girişte içeriye alkol ve domuz eti sokmak yasak. Male’de de alkol satışı yapan bir yer bulamazsın. Ancak gideceğin otelde ve turizm noktalarında bulman mümkün. Gitmeden önce otele sormanda fayda var.

 • Mahremiyete önem verdiklerinden, odalar size özel ve diğer tatilcilerle iletişim kurmayacağınız şekilde tasarlanmış. Böylelikle sadece size ait bir alanda balayınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Şehir merkezinde giymek için yanına uzun kollu kıyafetler almanı öneririm. Tatil merkezinde buna dikkat etmen gerekmeyecektir, ancak merkezi noktalarda gerekebilir.

 • Dalış yaptığında karşılaşacağın söylenen köpekbalıkları seni korkutmasın. Maldivler’de göreceğin köpekbalıkları insanlara zarar vermeyenlerden. Yani şu ana kadar da herhangi bir problem yaşanmamış.

 • Güneş kremini yanından sakın ayırma. Hava sıcaklıkları yüksek olduğundan, balayını güneş yanığı acısıyla geçirmek istemezsin.

 • Uçaktan indiğinde havalimanında ve çevresinde tatilde ihtiyacın olan hemen her şeyi bulabilirsin. Yani yanına almayı unuttuğun kıyafetler ve diğer gereçler için endişelenmene gerek yok.

 • Gerçek bir Maldivler balayı hikayesi okumak istersen de “Gonca ve Oktay Anlatıyor: Maldivler'de Balayı!” yazısına göz atıp, çiftimizin tecrübelerinden faydalanabilirsin.

maldivler balayı tatili i̇çin öneriler

Balayı rotası olarak Maldivleri tercih edeceklere özel önerilerde bulundum. Ama sen hala nereye gitmek istediğin konusunda kararsız olabilirsin. Maldivler dışındaki balayı önerilerine ve Yurt dışı balayı rotalarına göz atmak istersen diğer seçenekleri de inceleyebilirsin.

Balayı Turları

Kusursuz bir balayı için en güvenilir firmalar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Balayı firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Balayı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Balayı Firmaları

Balayı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap