Nokta Steak House

E-posta Gönder

Nokta Steak House Hakkında

“Nokta Steak House” Et Lokantası olarak, siz değerli müşterilerimize Balıkesir ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilmiş hayvanlardan özenle seçilen kuzu, düve ve dana etlerini kullanmaktayız.

Etlerimizin kesimi, depolanması ve lojistik sevkiyatı kalite standartlarına uygun olarak, çevre, hijyen ve insan sağlığı kuralları gözetilerek yapılmaktadır.
Etlerimiz Nokta Steak House'a ulaşmasından itibaren 4 hafta süreyle DRY AGET dolaplarımızda dinlenmeye bırakılır. Bu süre zarfında etlerimizin lezzeti de artar.

Etlerimizi pişirdiğimiz ızgaralarımızda sağlığa zararı bulunmayan, kaliteli ve kalori değeri yüksek mangal kömürü kullanmaktayız.

Özenle seçilmiş etlerimizin her çeşidini sizlere sunuyoruz.

Restoranımızda, et tercihlerinizi bizzat kendiniz görerek menünüzü belirliyorsunuz.
Daha sonrasında deneyimli kasap ve aşçılarımız özenle pişirip, sizlere servis ediyor.

Restoranımızda bir çok lezzetli et seçeneğimiz bulunmakta olup, ayrıca kasap hizmeti verilerek, seçtiğiniz etler çiğ olarak da satılmaktadır. Dolaplarımızda dinlendirilen etler New York, T-Bone Steak gibi çeşitlerden oluşan steakler, özel üretim salam, sucuk, sosisler, füme etler, kavurmalar ve deneyimli ustalarımız tarafından hazırlanan özel soslarımız ile birlikte Nokta lezzetlerini sofralarınıza taşıyor.

Etin pişme süresi, hazırlanması, servis edilmesi, müşteri memnuniyeti açısından firmamız için önemli konulardır. Konusunda ihtisas sahibi mesleki yeterlilik belgeleri olan uzmanlaşmış personellerle çalışıyoruz.

Kalitesinden ödün vermeden doğru ürünü, doğru hizmet anlayışını, güler yüzlü personellerimizle konuklarına sunmayı amaçlayarak, çıktığımız bu yolda sizlerden gelen olumlu görüşler ile doğru yolda olduğumuzu görmenin gururunu yaşıyoruz.

Sizleri de Şekerpınar'a, Nokta Steak House'un ağzınıza layık lezzetlerini tatmaya bekliyoruz...

İletişim Bilgileri

Yorumunu çok merak ediyoruz 😍

Bu firma ile ilgili tecrübelerini yazarak
evlenecek çiftlerin karar sürecine yardımcı olabilirsin.