Konsepte Göre Düğün Pastası Nasıl Seçilir?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

4:51 dakika

28.05.2021

Düğün pastası, pasta kesme töreninde konuklarının gözlerini alamayacağı, lezzeti ile de düğün yemeğine son noktayı koyacak olan, gecenin en tatlı kısmıdır. Peki düğününe ilişkin en akılda kalıcı detaylardan biri olan pastanı, düğünün ile uyumlu olacak şekilde nasıl seçeceksin? Bu yazıda farklı düğün konseptlerine uygun düğün pastalarını örneklerle anlattım. Gerisi sana kalıyor. Düğün pastası firmanı seç, konseptini en iyi şekilde yansıtacak şık, bir o kadar da lezzetli düğün pastasına sahip ol. Hazırsan, pastaların lezzetli dünyasına giriyoruz.

Düğün Konsepti ile Düğün Pastası Uyumu Nasıl Olmalı?

İyi organize edilmiş, detaylarla zenginleşen bir düğünde, pasta seçimin de rastgele olmamalı elbette. Düğününü yapacağın mevsime, düğün mekanına, konsepte, gelinlik ve damatlık seçimine göre düğün pastası modelleri arasından kendine uygun olanı seçebilirsin. Düğün konseptini belirlerken, düğününü yaptığın mevsimden ya da sevdiğin renklerden yola çıkabilirsin. Mesela sonbaharda evleneceksen, sarı, turuncu ve kahverengi gibi sonbahar renklerini düğününün konsept renkleri olarak belirleyebilir, düğün pastanda da bu renklere yer verebilirsin. Ya da lavanta tarlalarının arasında mor konseptli bir kır düğünü yaparak, lavanta dalları ile süslü bir makaron pasta tercih edebilirsin.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Düğün mekanından bahsetmişken, restoran, sosyal tesis gibi küçük ve samimi mekanlarda evlenecek çiftler için bir hatırlatmada bulunayım: Böyle mekanlarda gösterişli, örneğin 7 katlı düğün pastası sipariş etmek yerine, altın sarısı ile renklendirilmiş bir-iki katlı şık bir pasta tercih edebilirsin. Eğer düğünün, havuz başı ya da kır bahçesi gibi açık havada ve büyük bir mekanda olacaksa, pastanın kalabalık içerisinde kendini belli edebilmesi için, büyük yayvan pastalar yerine, katlı pastalar çok daha uygun olacaktır. Bu arada yeni evlenecek çiftlerin, son dönemlerde gerek düğün gerek nişan pastası olarak, çok katlı pastalar yerine, butik pastanelere yaptırdıkları, az katlı ama özel tasarımlı modelleri tercih ettiklerini görüyoruz. Eğer küçük pastaların, fotoğraflarda yeteri kadar görkemli durmayacağını düşünüyorsan, pasta kesme töreninde maket düğün pastası kullanarak, bu sorunu çözebilirsin. Elbette pasta seçimini, davetli sayına göre yapmayı da ihmal etmemelisin.

Düğün pastası modellerini incelerken, karşına en çok yuvarlak düğün pastaları çıkacak. Yuvarlak pastaların, hemen hemen bütün konseptlerle uyumlu pek çok farklı modeli bulunuyor. Özellikle üzeri taze çiçekler ya da mevsim meyveleri ile süslü düğün pastası çeşitleri favorilerim arasında.

Temaya Uygun Düğün Pastası Modelleri

En güzel düğün pastaları arasından birini seçerek, düğününü kusursuz kılmak istediğini biliyorum. Bu nedenle düğün konseptine uygun o muhteşem pastayı bulman için sana çok şık seçenekler sunacağım. Pastanın rengine, şekline ve üzerinde kullanılacak süslere karar verirken, bu yılın pasta trendlerini de takip etmeyi ihmal etme. Böylece, tarzınla da konuklarını kendine hayran bırakabilirsin.

Vintage Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Tarihi düğün mekanında evlenecek ya da vintage temalı bir düğün organize edecek olan çiftler, retro görünümlü pastaları tercih edebilir. Bu tarz pastalara pembe, yeşil, sarı gibi pastel renkler çok yakışıyor. Vintage temalı düğününde çok katlı, üzeri romantik çiçeklerle bezeli bembeyaz bir pasta seçebileceğin gibi, bir iki katlı, puantiye ya da dantel desenli modelleri de değerlendirebilirsin. Kurdeleler, şeker hamuru ile hazırlanmış çiçekler, inci tanesi görünümlü düğün pastası süsleri ile tasarlanmış pastan, düğün konseptinle uyum içinde olacak.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Rustik Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Kendine has bohem bir havası olan rustik düğünler için pasta tercihinde bulunurken, mümkün olduğunca, doğal, az süslemeli ve abartıya kaçılmamış modelleri seçmek gerekir. Böylece düğününün tamamında hakim olan o natürel etkiyi pastana da yansıtmış olursun. Düğün atmosferin ile uyumlu bir sunum için pastayı, kenarlarına incir ve orman meyvelerinin yanı sıra taze çiçeklerin serpiştirildiği kütük dilimi şeklindeki bir tepsi üzerinde servis edebilirsin.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Bu modelleri de incele: Düğün Pastası Trendleri

Kış Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Kış konseptli düğünlere, en çok kar rengi beyaz düğün pastası yakışıyor. Beyazın yanı sıra krem rengi de sıkça tercih ediliyor. Dışı beyaz, içi çikolatalı düğün pastası tercih edebileceğin gibi, bordo tonlarında koyu renk bir pasta da sipariş verebilirsin. Sana önerim beyaz üzerine, orman meyveleri, kozalak ve çam ağacı dallarıyla süslenmiş, sade modellere yönelmen. Dilersen, pastanın üzerinde kullanmak üzere, plastik materyal ya da şeker hamurundan kar kristali şeklinde süslemeler de tercih edebilirsin. Eğer düğünün aralık ayında olacaksa, yeni yıl konseptli bir pasta da hoş bir seçenek olabilir.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Deniz Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Yazın, deniz temalı düğün organize edeceksen, çikolata ve bol kremalı, yoğun bir pasta yerine meyveli veya dondurmalı düğün pastası konuklarının içini serinleterek, onları daha çok mutlu edecektir. Pastanda deniz renkleri olan, mavi ve turkuaza yer verebilir, plaj sandalyesi, balık, çapa, yelkenli gibi deniz ve kumsalı çağrıştıran ve şeker hamuru ile hazırlanmış figürleri süsleme malzemesi olarak kullanabilirsin. Maharetli bir pastacının elinde, mavi renkli pasta kremasıyla dalga efekti yaratılarak hazırlanmış bir düğün pastası, deniz temalı düğünün için mükemmel bir seçenek olacaktır.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

İstanbul'dan Ankara'ya pastacılarda fiyatlar nasıl? Yazıya göz at: Şehir Şehir Nişan ve Düğün Pastası Fiyatları

Bisiklet Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Bisiklet tutkunu bir çiftseniz, dağ bayır bisiklet sürmeyi seviyorsanız, bu tema tam size göre. Yazın kır düğünlerine çok yakışan bu konsept sadece düğün pastasına değil, mekanın dekorasyonundan, nikah şekerine kadar düğün ile ilişkili pek çok alana yansıtılabilir. Usta bir pastacı ile anlaşırsan, şeker hamuru ile istediğin bisiklet figürünü hazırlatabilirsin. Dilersen, plastik pasta dekor malzemelerinin kullanıldığı bir pasta da sipariş verebilirsin. Aynı figürlerden hazırlanan nikah şekerleri ile düğünün tam bir bütünlük içerisinde olacak. Büyük bir kır bahçesinde evleneceksen, mekanı önü çiçeklerle dolu bisikletler ile süslemeyi de unutma.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Karnaval Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Hayatın hep eğlenceli yanını görmeyi bilen çiftlerdenseniz, eminim düğün temanız da eğlence odaklı olacak. Ne de olsa bu sizin gününüz, gönlünüzce eğlenmek hakkınız. Böyle bir güne de karnaval tadında bir pasta yakışırdı değil mi? Öncelikle belirtmeliyim ki, karnaval temalı düğünlerde genellikle en az 3 katlı pastalar kullanılıyor. Dışı renkli kaplamalarla hazırlanan pastayı, zevkine ve mevsime göre meyveli, çikolatalı, krokanlı seçebilirsin. Pastanı dönme dolap ya da sirk çadırı şeklinde hazırlatabileceğin gibi, beyaz pasta kreması üzerine rengarenk bayrak, balon süslemeleri ile de dekore ettirebilirsin.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Gezi Temalı Düğünler İçin Pasta Modelleri

Gezmek senin için bir tutkuysa, bu gezi temalı düğün pastalarına bayılacağına eminim. Dünya haritası şeklinde hazırlanan pastaların yanı sıra, üzerinde sevdiğin şehirlerin simgelerini taşıyan pastalar da mevcut. Ayrıca valiz, uçak, tren şeklindeki pastalar uçak bileti, pasaport figürlü pasta süsleri ile de zenginleştirilebiliyor. Dilersen kişiye özel hazırlanan etrafı dünya haritası şeklindeki kağıtlarla kaplı cupcake düğün pastası da tercih edebilirsin. Emin ol her bir konuğun için ayrı ayrı ikram edeceğin bu cupcakeler ile misafirlerin kendilerini çok özel hissedecekler.

konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir?

Pastaların renkli dünyasında seni hoş bir yolculuğa çıkardığımı düşünüyorum. Vintage, deniz, karnaval, bisiklet, hepsi birbirinden hoş pastalar öyle değil mi? Peki sen en çok hangi pastayı beğendin? Yorumlar kısmında düğününde nasıl bir pasta hayal ettiğini anlatabilir, alternatif fikirlerin varsa bizimle de paylaşabilirsin.

Düğün Pastası Firmaları

En şık ve lezzetli düğün pastaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün pastanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Pastası kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Pastası Firmaları

Düğün Pastası kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap