Düğün Anı Defteri Fikirleri

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

5:36 dakika

23.02.2015

Düğünün için anı defteri arıyorsun ama klasik modeller ilgini çekmiyor mu? Öyleyse senin için bir araya getirdiğim farklı anı defterini inceleyerek ilham alabilirsin.

Düğün Anı Defteri Nedir?

Her şeyden önce “Düğün anı defteri nedir?” onunla başlamalıyız. Diğer adıyla düğün hatıra defteri, davetlilerinizin düğüne girmeden önce ya da çıkarken size notlar bıraktığı bir defterdir. Genellikle düğün mekanın girişine yüksek bir masanın üzerinde bulunur. Bu defterler düğününüze katılan sevdiklerinizin sizin için dilediği güzel dilekleri görmek için harika bir fırsattır. Üzerinden yıllar geçse bile bu notlara bakarak gülümseyebilir ya da duygulanabilirsiniz. Düğün hatıra defterinin misafirlerin dikkatinden kaçmaması için masaya dikkat çekici “Anı Defteri” yazan bir tabela koymanı tavsiye ederim. “Düğün anı defteri nereden alınır” diye düşünüyorsan davetiye firmalarına, düğün aksesuarları satan yerlere ve özel tasarım ürünler yapan dükkanlara bakabilirsin. Nereden alacağına karar verirken istediğin anı defterinin tarzına göre seçim yapmalısın. Örneğin klasik bir model istemiyorsan özel tasarım yapan bir firmada anı defterini yaptırmalısın.

düğün anı defteri fikirleri

Düğün Anı Defteri Fikirleri

Düğün dekorasyonuyla uyumlu hazırlanan klasik anı defterleri artık yerini farklı materyallerin kullanıldığı modellere bırakıyor. Senin için ilham alabileceğin birkaç alternatif derledim.

Resimli Düğün Hatıra Defteri

Klasiklerden fazla uzaklaşmadan düğün hatıra defterini farklılaştırabilirsin. Müstakbel eşinle birlikte fotoğraflarınızın yer aldığı bir albüm bastırıp bunu evlilik anı defterinize çevirebilirsin. Anı defteriniz için bir fotoğrafçı ile anlaşıp özel çekim fotoğraflar çektirirsen ortaya büyüleyici sonuçlar çıkacağına dair seni temin ediyorum.

düğün anı defteri fikirleri

Ahşap Objelerden Düğün Hatıra Defteri

Anı defteri olarak düğününden sonra da kullanabileceğin ahşap objeler yaptırmaya ne dersin? Misafirlerin bu ahşap süslemelerin üzerine imza atabilir. Sen de daha sonra bu süslemeleri evine asabilir ya da bir kahve sehpasına çevirebilirsin. Deniz temalı bir düğün yapmayı düşünüyorsan çapa şeklinde ahşap bir hatıra defteri düğününün konseptiyle harika uyum sağlayacaktır.

düğün anı defteri fikirleri

Masallardan Gelen Düğün Defteri

Masallardan, filmlerden ilham aldığın bir düğün dekorasyonun varsa bunu düğün defterine de yansıtabilirsin. Örneğin “Güzel ve Çirkin” temalı altın renklerin ağırlıkta olduğu düğüne; dore yaldızların kullanıldığı eskitme tasarımlı, üzerinde de masala gönderme yapan bir söz bulunan düğün anı defteri çok yakışacaktır.

düğün anı defteri fikirleri

Kalp Kumbarası Şeklinde Düğün Hatıra Defteri

Farklı tasarımlardan hoşlanan biriysen kalp şeklinde pullarla dolu bir çerçeve kumbarayı düğün hatıra defteri haline getirebilirsin. Misafirler kalp şeklindeki pullara sizin için olan dileklerini yazar ve kumbaraya atar. Ortaya çok estetik bir sonuç çıkacağından, sonrasında bu hatıra defterini evinin dekorasyonunda kullanabilirsin.

düğün anı defteri fikirleri

Plak Tablosu Şeklinde Düğün Anı Defteri

Müzik tutkunu bir çiftseniz bu anı defteri tam size göre! Üzerinde ilk dans şarkınız ve düğün tarihiniz olan bir plak resmi yaptırıp bunu anı defteri olarak kullanabilirsin. Misafirler resmin çevresindeki boşluklara imza atabilir ya da notlar bırakabilir. Sonrasında bu resmi çerçeveletip evinde müzik sisteminin üzerine asabilirsin. Hem düğününden hatıra hem de şık bir dekorasyon ürünü. Daha ne olsun?

düğün anı defteri fikirleri

Anı Defteri Hazırlama Önerileri

Düğününde kendi yaptığın bir şeyin olmasını istiyorsan anı defteri bunun için harika bir fırsat! Oldukça kolay olan düğün anı defteri yapımı için ihtiyacın olan tek şey hobi malzemeleri satan mağazalara giderek gerekli ekipmanları temin etmek. Sana ilham vermesi için birkaç tane kendin yapabileceğin anı defteri modellerini bir araya getirdim.

Şişede Mesaj Şeklinde Anı Defteri

Tekne düğünü ya da seyahat temalı bir düğün planlıyorsan misafirlerin notları içine atabileceği bir şişe ile mesaj şişesi şeklinde anı defteri yapabilirsin. Hazırlanması oldukça kolay olan bu anı defteri için ihtiyacın olan malzemeler:

 • Cam şişe
 • Hasır ip
 • Not kağıtları

Öncelikle hasır iplerle cam şişeyi süsle. Şişenin üzerine “Bana mesaj bırak!” şeklinde bir not yazabilirsin. Daha sonra not kağıtlarını hasır iplerle rulo yapıp bağla. Sadece hafifçe bağlaman yeterli sonuçta davetlilerin açıp içerisine not yazacak. Kimsenin uğraşmasını istemezsin değil mi? Bu hazırladığın boş mesaj kağıtlarını da şişenin önüne koy. İşte bu kadar!

düğün anı defteri fikirleri

Parmak Baskılı Düğün Hatıra Defteri

Misafirlerinin anı defterinde gerçekten iz bırakmasına ne dersin? Cevabın “Evet” ise parmak izleriyle bir tablo yapabileceği bir anı defteri hazırlayabilirsin. İhtiyacın olan malzemeler:

 • Tuval
 • Parmak Boyası

Tuvalin üzerine bir bisiklet ve balon ipleri bastır. Eğer resim yeteneğin varsa kendin de çizebilirsin. Bisiklet yerine “Yukarı Bak” filmindeki balonlu evi de resmedebilirsin. Daha sonra misafirlerine yol göstermesi için alt kısımlara birkaç parmak izi yapmanı öneriyorum.

düğün anı defteri fikirleri

Taşlardan Düğün Anı Defteri

Bir sahil düğünü yapmayı planlıyorsan sana önerim taşlarla yapacağın bir anı defteri olacak. Hem farklı hem de sonrasında ev dekorasyonunda kullanabileceğin bir öneri. Bunun için ihtiyacın olan malzemeler şunlar:

 • Taş
 • Cam fanus

Düğünden önce bol taşlıklı bir sahile gidip orta irilikte üzerine yazı yazılabilecek taşlar topla. Bu şekildeki taşları internetten de satın alabilirsin. Sonrasında bu taşları güzelce yıka. Hepsini cam fanusun çevresine diz ve fanusun üzerine “Bana not bırak” yaz.

düğün anı defteri fikirleri

Polaroid Resimli Düğün Anı Defteri

Misafirlerinin o güne ait resimlerinin ve senin için yazdığı notların bulunduğu bir Polaroid fotoğraflı anı defteri düğününü hatırlamak için harika bir yöntem olacaktır. İhtiyacın olan malzemeler:

 • Polaroid Kamera
 • Kalın kağıtlı defter ya da anı defteri
 • Renkli bantlar

Misafirlerinize yol göstermesi için kalın kağıtlı defterin ilk sayfasına Polaroid bir fotoğraf çekip yapıştırın. Fotoğrafınızın altına da "Bir fotoğraf çekin ve bize not bırakın! Sizi Seviyoruz!" yazın. Misafirleriniz de sizin fotoğrafınızı görerek kendileri bir fotoğraf çekip anı defterinize bırakacaktır. Fotoğraf kağıtlarının bitme riskini göz önünde bulundurarak fazladan kağıt almayı unutmayın.

düğün anı defteri fikirleri

Jenga'dan Düğün Anı Defteri

Arkadaşlarınızla bir araya gelip kutu oyunu oynamayı seven bir çiftseniz anı defteri olarak bir Jenga kullanabilirsin. Bu şekilde bir araya geldiğinizde bu Jenga ile oynayıp üzerinde yazanları okuyarak düğün gününü yad edebilirsin. Böyle bir anı defteri için ihtiyacın olan tek şey Jenga. Keçeli kalemler ve Jenga'yı düğün mekanının girişine koyup üzerine bir not yazman misafirlerin dikkatini çekmek için yeterli olacaktır.

düğün anı defteri fikirleri

Kavanoz Kumbara Anı Defteri

Yukarıda anlattığım kalp kumbarası şeklinde düğün hatıra kumbarasının bir benzerini kendin de yapabilirsin. İhtiyacın olan malzemeler:

 • Kavanoz
 • Sprey boya
 • Ahşap pullar ya da karton not kağıtları

Kavanozun kapağında pul ya da not kağıtlarını atacak kadar bir delik aç. Sonrasın kapağı sprey boyayla istediğin renge boya. Altın ya da gümüş gibi metalik boyalar daha gösterişli durduğundan onları kullanmanı öneririm. Kumbaranın kapağına "Mutlu çift için bir not bırakın!" tarzında bir not yazabilirsin.

düğün anı defteri fikirleri

Düğün Anı Defteri Yazıları

Sadece senin anı defterine notlar yazılmayacak. Zamanı geldiğinde senin de davetli olarak katıldığın düğünlerde hatıra defterlerine bir şeyler karalaman gerekecek. Bu defterlerlere genellikle misafirler tebrik, güzel dilekler ve evlilikle ilgili tavsiyeler bırakır. Tabii bazı konuklar ne yazacağını bilemeyip sadece imza atmakla da yetinebiliyor. Sen o konuklardan olma. Öncesinde hazırlık yaparak düğün anı defterine akılda kalıcı bir not bırakabilirsin. İşte sana iham verebilecek birkaç öneri:

 • “Sonsuza kadar yıkılmayacak bir kaledir aşk. Fırtınalara göğüs geren asla yıkılmayan.” demiş Shakespeare. Sizin de aşkınız evliliğinizle birlikte her geçen gün daha da güçlensin. Sonsuzluğa kadar mutlu olun!
 • Her geçen gün birbirinizi daha çok sevin!
 • Hayat bir kadehse, aşk da bu kadehi dolduran şaraptır. Kadehinizin hiç şarapsız kalmaması dileğiyle, hayat boyu mutluluklar.
 • Elleriniz ve kalbiniz birbirinizden hiç uzaklaşmasın.
 • Hamburger ve patates kızartması gibi birbirinizden hiç ayrılmayın!
 • Hayat bazen size ekşi limonlar sunabilir, aşkınızı içine katarak tatlı bir limonata yapabileceğinizi asla unutmayın!
 • Aşk her zaman kapıyı çalmaz. Neyse ki siz çağrıyı kaçırmadınız. Ömür boyu mutluluklar!”
 • “Eğer dünyanın en şanslı insanıysan, aşık olduğun kişi de seni sever” demişler. O zaman dünyanın en şanslı insanlarına ömür boyu mutluluklar!
düğün anı defteri fikirleri

Evet, senin için bir araya getirdiğim bu anı defteri önerilerinden ilham alarak artık sen de kendi düğün hatıra defterini belirleyebilirsin. Haydi, düğününde nasıl bir anı defteri kullanacağını ya da kullandığını yorum yazarak bizimle paylaş.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

Betül Hümeyra Akça

Düğün Tarihi: 08.06.2016


Beğendigim model daktilo modeli fiyatini ogrenebilir miyim


Aysegul Y.

Düğün Tarihi: 29.09.2015


biz de düğünümüzde özgecan ve tayfun gibi anı posteri yaptırdık, çok hoş oldu, insanlar ilk kez böyle birşeyle karşılaştıkları için şaşırdılar, düğünün sonunda imzalı posterimizi çerçeveletip evimizin duvarına astık :) teşekkürler bu fikir için :)

GB

Gamze Bir
Merhaba tabloyu nerden aldınız acaba?

  Cevapla

ÖŞ

Öznur Şahin
Nasıl bir köşe yaptınız acaba düğün salonunda poster için

  Cevapla

doğa apak

Düğün Tarihi: 14.10.2014


Ben arşivcilerden olucam galiba çok hoşuma gitti


burçin ariç

Düğün Tarihi: 14.10.2014


şarap mantarları çok hoşuma gitti sanırım biraz fazla şarap içmeliyiz düğününe kadar :)