Hikaye Fotoğrafçılığı Nedir?

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

1:38 dakika

11.03.2022

Hikaye fotoğrafçılığı nedir, ne değildir? Düğün hikayesi fotoğrafçısı ne yapar? Gelin aklınızdaki soru işaretlerini birlikte noktalayalım!

Oldum olası fotoğraf çektirmekten pek hoşlanmam. Hele düğünlerdeki birbirinin aynısı karelerde yer almamak için köşe bucak kaçarım fotoğrafçılardan. Ama ne yalan söyleyeyim, son zamanlarda düğün hikayelerinde ortaya çıkan kareleri gördükçe fikrim değişir gibi oluyor. Sizin de düğün fotoğrafı denilince aklınıza, tüm gelin ve damatları birbirinin aynı hale getiren klişe düğün pozları geliyorsa orada bir durun. Düğün hikayesi fotoğrafları bir başka!

Sihir gibi, çok tatlı bir şey!

Fotoğrafçıların çalışma prensiplerine göre değişen bir saat aralığı belirleniyor. Kimi fotoğrafçılar bunu 9 saat ile sınırlandırıyor, kimileri bir sınırı yok diyor. Bazısı gözünüzü açtığınız andan başlıyor düğün gününüzü ölümsüzleştirmeye, bazısı hazırlıklara başladığınız andan. Gün içinde neler yaşıyorsanız, neye gülüyor, neye hüzünleniyorsanız her şeyi fotoğraflıyor. Hani çok mutlu olduğumuz anlar elimizden balık gibi kayıp gider ya, göz açıp kapayıncaya kadar. İşte sizin için biricik olan o günü bitmez kılıyorlar. Yani bu hikaye fotoğrafçılığı sihir gibi, çok tatlı bir şey.

Düğün hazırlıkları sırasında gelin ve
damat pozları©İki Hayat Bir Kare

“Poz verdirmeyi sevmiyorum!”

Bakın mesela ne diyor düğün hikaye fotoğrafçısı Tan Karakoç: “Aslında ben, düğün gününde, herhangi bir mekanda, sadece çifte özel bir çekim yapılmasından ziyade, tüm günün hikaye tadında ve tüm doğallığıyla fotoğraflanması taraftarıyım. Edindiğim tecrübeler, pozlu çekimlerden daha çok, doğal olarak yakalanan an çekimlerinin daha kalıcı olduğu ve çiftleri daha mutlu ettiği yönünde.”

Bana kalırsa da katalog çekimleri ne kadar profesyonel olursa olsun, habersiz çekilen bir kare, hem düğün gününü daha anlamlı kılıyor hem de manevi tatmini daha uzun vadeli oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, evden çıkarken annesine sarılarak, gözyaşlarına mani olamayan bir gelin portresi, herhangi bir parkta yere yatmış bir gelin portresinden çok daha etkileyici ve kalıcı.

Aman dikkat!

Sırası gelmişken sizi bir konuda daha aydınlatayım… Hikaye fotoğrafçıları ve düğün mekanınızın anlaşmalı fotoğrafçıları farklı olacaktır. Hikaye fotoğrafçılarının çoğu çekimlere ilk dansınıza kadar devam ediyor, düğünün geri kalanını kapsamıyor. Düğün mekanlarının bazıları ise, anlaşmalı oldukları fotoğrafçılarla çalışmanızı şart koşuyor ve sizin anlaşmanız olan hikaye fotoğrafçınızın düğün mekanına girmesine sıcak bakmayabiliyor. Bu konuda sorun yaşayan çiftler tanıdığım için, önceden hem fotoğrafçınızla hem de düğün mekanınızla konuyu netleştirmenizi öneririm. Evet aradığımız şey tam da düğün hikayesi fotoğrafçısıymış meğer diyorsanız, sizi böyle alayım. Beğendiğiniz fotoğrafçılardan fiyat teklifi isteyebileceğinizi unutmayın!

Düğün hazırlıkları sırasında doğal
halleri ile gelin ve damat©İki Hayat Bir Kare

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

toprak

Düğün Tarihi: 17.10.2014


yıllar sonra dönüp bakınca önemi daha da artacak belki düğün fotoğraflarından daha değerli fotoğraflar bence çok güzel fikir