21 Fotoğraf İftiharla Sunar

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:53 dakika

29.06.2020

"Öncelikle biz de çift olduğumuz için işimizi aşkla yapıyoruz. Bu sayede fotoğraflar kadın ve erkek gözünden çıkmış oluyor." Gelin işini aşkla yapan bu aşık fotoğrafçılara kulak verelim: 21 Fotoğraf!

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Biz iki kişilik bir ekibiz aynı zamanda da çiftiz. Aslında birimiz ekonomi diğerimiz yazılım mühendisliğinden mezun olmamıza rağmen fotoğrafa olan merakımız üniversite yıllarında profesyonelliğe doğru yol almaya başladı. Hatta bir fotoğraf gezisinde tanıştık. Fotoğrafçılık bölümünden mezun olmamamıza rağmen yurt içi ve yurt dışında workshop ve seminerlere katılarak ve farklı isimlerle birlikte çalışarak kendimizi geliştirdik. Bir buçuk yıl önce de 21 Fotoğraf’ı kurduk. O günden beri de düğün belgeseli, doğum/yeni doğan, organizasyon ve özel gün çekimleri yapıyoruz.

21fotograf

Çiftlerimize düğün fotoğrafçılarını seçerken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Öncelikle düğün fotoğrafçılarını seçerken kendi tarzlarına en uygun ismi bulmaya çalışmalılar. Fotoğrafçıya karar verdikten sonra da isteklerini detaylı bir şekilde anlatarak fotoğrafçıyla işbirliği içerisinde hareket etmeliler. Kısacası sadece düğün günü bir kaç saatlik dış mekan çekiminin nerede yapılacağını değil, o günün ruhunu ve tarzını en iyi şekilde nasıl yansıtabileceklerini en ince ayrıntısına kadar konuşmalarını tavsiye ederiz. Bu sebeple fotoğraf çekimini bir iş anlaşması gibi görmektense sanki arkadaşlarıymış gibi sinerji yakalayabilecekleri isimlerle çalışmalılar. Ayrıca bize göre içerikte teslim edilecek fotoğraf sayısındansa ortaya çıkan sonucun niteliğine dikkat edilmesi önemli bir detaydır. Birbirinin replikası olan binlerce fotoğraftansa her biri albümde yer alacak kalitede özgün fotoğraflar tercih sebebi olmalıdır.

Gelin ve damatlar düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Özellikle yaz düğünleri için rezervasyonlarımız aralık ayı gibi başlıyor. Bu yüzden düğün tarihlerinin dolu olmaması açısından mümkün olduğu kadar erken bir tarihte bizimle iletişime geçmelerini tavsiye ederiz.

Çiftler en çok hangi taleplerle geliyor size? Trendler neler?

Genellikle "Farklı ne yapabiliriz?" sorusuyla karşılaşıyoruz. Buna genel bir cevap vermek imkansız; çünkü her çiftle birlikte biz de yeni fikirler ve yeni mekanlar buluyoruz. Şu sıralar Avrupa ve Amerika'da "Save the Date" ve "Trash the Dress" çekimleri trend. Biz de 2014 düğünlerinde çiftlerimize bu çekimlerden tercih ettiklerini hediye ediyoruz. Save the date çekimlerinin amacı yaklaşan düğün tarihlerini fotoğraflarla sosyal medya veya mail yoluyla davetlilere hatırlatmak. Bu sayede hem çiftlerimizle birbirimize alışmış oluyoruz hem de gelinlik ve damatlık olmadan "prewedding" fotoğraflara sahip oluyorlar. Trash the dress çekimlerinde ise düğün telaşı bittikten sonra kararlaştırdığımız bir tarihte gelinlik ve damatlığın kirlenme derdi ya da zaman sınırlaması olmadan, düğün günü stresinden uzak bir çekim daha gerçekleştiriyoruz. Bunun çılgınlık sınırı tamamen çiftlerimize kalmış.

Bir çekim günü nasıl gerçekleşiyor, çekime nasıl hazırlanıyorsunuz, ne kadar sürüyor?

Her çift fotoğraflarının özel ve farklı olmasını ister. Biz de her çekimde kendi sınırlarımızı zorlayarak sanki ilk çekimimizi yapıyormuşuz gibi heyecanla ve yeni fikirlerle kendimizi hazırlıyoruz. Çiftlerle anlaştığımız tarihten düğün gününe kadar olan süreçte adeta bir gelin koçu gibi iletişim halinde olarak, en küçük detaylara kadar fikir alışverişi yapıyor ve farklılık yaratıyoruz. Gelin ve damadı zorlayarak 2-3 saatlik vesikalık çekim yapıyormuşçasına klasik mekanlarda klasik pozlar verdirmektense gün boyunca onların her anında en doğal hallerini, çevrelerinde olup bitenleri o günün ruhunu yansıtarak belgeliyoruz. Kuaförden sonra çiftimizle birlikte kararlaştırdığımız mekan ya da mekanlarda yaklaşık 3 saat süren dış mekan çekimini gerçekleştiriyoruz.

Çekimlerde verdiğiniz düğün paketi neleri kapsıyor?

Düğün paketimiz en ufak detayına kadar kişiye özel tasarladığımız 35x65 cm boyutunda panoramik düğün albümü, 20x37 cm iki adet aile albümü, cep albümü ve iki adet 50x70 cm fotoğraf baskısını içeriyor. Ayrıca minimum 500 adet fotoğrafı siyah beyaz versiyonlarıyla birlikte orijinal boyutlarında ve sosyal medyada rahatça kullanılabilmesi için küçültülmüş olarak DVD'de teslim ediyoruz.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

2014 düğünleri için Şubat ayı sonuna kadar Düğün.com üyelerine özel %30 erken rezervasyon indirimimiz devam etmektedir.

İzmir dışında çekim yapıyor musunuz?

Tabi ki tüm Türkiye ve yurt dışına çekime gidebiliyoruz.

Son olarak çiftler neden sizi tercih etmeli?

Öncelikle biz de çift olduğumuz için işimizi aşkla yapıyoruz. Bu sayede fotoğraflar kadın ve erkek gözünden çıkmış oluyor. Çekim sürecinden albüm tasarımına kadar kalıplarla sınırlı kalmadan; kişiye özel, butik bir hizmet sunuyoruz. Düğün paketinin haricinde her çifte özel ufak sürpriz hediyeler veriyoruz. İşimizi, kendimize nasıl teslim edilmesini istiyorsak aynı titizlikle yapıyor ve hepsinden önemlisi her çekimle birlikte yeni arkadaşlar kazanmış oluyoruz.

21 Fotoğraf'tan daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.
Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

yeliz e

Düğün Tarihi: 14.10.2014


trash the dress çekimi yaptıracağım bende düğünden sonra gelinliği dolaba koyup bırakıcaz ondan önce biraz kirlense ne farkeder :)


sebahat şenerel

Düğün Tarihi: 14.10.2014


2 saatlik çekimler bana kısa geliyor yazıda belirtildiği gibi ben o kadar sürede kaç poz çıkar ki düğn fotoğrafçıma karar verdiğimde bu konu hakkında fotoğrafçımı zorlayacağım