Değerli ve Yarı Değerli Taşlar Nelerdir?

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:58 dakika

11.11.2022

Alyans ve takı seçimini yaparken değerli ve yarı değerli taşlar hakkında bilgi edinerek göz alıcı aksesuarlara sahip olabilirsin. Haydi gel pırlantadan safire, ametistten ay taşına değerli ve yarı değerli taşları birlikte inceleyelim.

Gösterişli takıların sırrı, ışıltılı taşlardır. Hal böyle olunca da mücevher tasarımcıları takılarında değerli ve yarı değerli taşlara sıkça yer veriyor. Değerli taşlar denildiğinde akla ilk gelen tabii ki elmas ama elmasın yanında zümrüt, yakut gibi değerli taşlar da bulunuyor. Yarı değerli taşlardan ise en bilinenler ametist ve kuvars. Bu kadar ön bilgi yeter, hazırsan taşların göz kamaştıran dünyasına giriş yapalım.

değerli taşlar

En Değerli Taşlar Nelerdir? Değerli Taşlar Listesi

Elmaslar, zümrütler, yakutlar! “Nedir bu değerli taş mevzusu” diyorsan eğer başlıyorum. Değerli taşların önemli özellikleri; kristal yapıları, ışık geçirgenlikleri ve ışığı yansıtma özellikleridir. Bu yüzden bazı değerli taşlara ışık altında bakıldığında değişik renk oyunları görülebilmektedir. Sertlik derecesi 7’den büyük olan taşlar değerli taş olarak kabul edilir. MTA Genel Müdürlüğü'ne göre, maliyeti değerlendirildiğinde en değerli taşlar sıralaması şöyle:

  1. Elmas
  2. Zümrüt
  3. Yakut
  4. Safir
  5. Aleksandrit
  6. Kedi gözü
  7. Krizolit
  8. Heliodor (Golden)
  9. Akuvamarin
  10. Morganit

en değerli taşlar sıralaması

En Değerli Taş: Elmas

Marilyn Monroe’nun dediği gibi “Elmaslar, kadınların en iyi arkadaşıdır”. Bu yüzden olacak ki neredeyse her kadının elmasa ve elmas çeşitlerine karşı bir zaafı vardır. Elmas, saf karbondan oluşan ve mücevher taşları içinde en değerli taştır. Mohs ölçeğine göre 10 sertlik derecesinde olan bu değerli taş dünya üzerindeki en sert maddedir. Bunun anlamı başka hiçbir madde onun üzerinde çizik oluşturamaz ancak o tüm maddeleri çizebilir. Elmasın bu kadar parlak ve göz alıcı durmasının sebebi ışığı kırma kat sayısıdır. Elmasın yansıttığı ışık miktarı içine giren ışık miktarından daha fazla olduğundan taş oldukça parlak görünür. Elmaslar gökkuşağını yere indiriyor desek yanlış olmaz. Işığı renklerine ayırabilme özelliğine sahip olduğu için elmasa baktığında beyaz ışığın gök kuşağı renklerine ayrıldığına şahit olabilirsin. Görebileceğin en büyük elmaslardan biri Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan 86 karatlık meşhur kaşıkçı elmasıdır. Vaktin olduğu zaman gidip o gösterişli elması görmeni tavsiye ederim.

Pırlanta

Işıltılı takıların vazgeçilmezi pırlanta, elmasın kesilip parlatılması sonucu elde edilen bir taştır. Elmasın yavrusu diyebileceğimiz pırlantalar, elmasla aynı özellikleri taşır. Pırlantanın değeri 4C yani Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık (Clarity) ve Renk (Color) özelliklerine göre belirlenir. İlk bakışta renksiz ya da beyaz gibi görünen bu taşların aslında farklı renkleri vardır. Oldukça az sayıda bulunan D sınıfı pırlantalar en beyaz, temiz ve en değerli olanlarıdır. Z sınıfına doğru ise beyaz renk yerini sarı ve pembeye bırakır ve pırlantanın değeri de düşer. Fakat bu ayrımı çıplak gözle görmek çoğu zaman mümkün değildir. Tektaşların vazgeçilmez taşı pırlanta hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan sana “Tektaş Seçme Rehberi” makalemizi okumanı tavsiye ediyorum.

pırlanta

Zümrüt

Taşların kraliçesi ünvanına sahip olan zümrüt, yeşil ve yeşilin farklı tonlarındadır. Yeşilinin tonu daha koyu olan zümrütler en değerli olarak kabul edilir. Diğer değerli taşlara göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden zümrüt işlenirken mücevher tasarımcıları oldukça dikkatli davranırlar. Zümrütler, içinde izler, damarlar ve çizgiler barındırır. Bu bulutlu görünüm, gerçek taşların imitasyon olanlardan ayrışmasını sağlıyor. Zümrüt, gösterişli gelin takıları için vazgeçilmez değerli taşlar arasında yer alıyor. Sen de bu özel taşı düğününde bir gerdanlıkta kullanabilirsin.

zümrüt

Yakut

Tarihte aşk ve güzelliğin sihirli taşı olarak kabul edilen Yakut, şanına yakışır kırmızı renktedir. Yakutlar dünyadaki en değerli taşlar arasında yer alıyor. Elmastan sonra en sert yapıya sahip olan doğal taş yakuttur. Bu yapısı ve rengi sayesinde daha çok gösterişli gerdanlıklar ve büyük taşlı yüzüklerde kullanılır. İhtişamı seven bir gelin adayıysan yakut bir yüzüğün sana çok yakışacağından emin olabilirsin.

yakut

Safir Taşı

Mavilerin efendisi safir adından da belli olduğu gibi mavi ve mavinin tonlarındaki bir taştır. Açık mavi safirlere dişi, koyu renkli olanlara ise erkek safir denir. Doğada farklı özelliklerde safirler de bulunur. Bunlara örnek olarak ışığı yıldız biçiminde yansıtan yıldızlı safir ve gün ışığında mavi yapay ışıkta ise kırmızı tonlarında görünen aleksandrit safiri verebiliriz. Bu göz alıcı mavi değerli taş gece kıyafetlerini tamamlayacak mücevherlere ve tektaş yüzüklere çok yakışıyor. Klasik tektaşlar eğer sana hitap etmiyorsa safir bir tektaş yüzük deneyebilirsin.

safir

Topaz

Eski dönemlerden bu yana güzelliğin ve ihtişamın simgesi olarak bilinen topaz taşı; sarı, mavi, beyaz ve şeffaf gibi farklı renklerde bulunabiliyor. Sert bir taş olan topaz, camsı görünümlü, saydam ve yarı saydam gibi faklı formlara sahip. Vintage tutkunu bir gelinsen altın ve sarı topazın bir araya geldiği tektaşlar çok hoşuna gidecektir.

topaz

Yarı Değerli Taşlar Nelerdir?

Elmas, yakut, safir, zümrüt ve topaz dışındaki taşlar, yarı değerli olarak kabul edilir. Fakat siyah opal gibi bazı yarı değerli taşlar, maddi olarak değerli taşlar ile yarışmaktadır. Takı tasarımlarında yarı değerli taşlardan en çok mor ametist, sarı sitrin, turmalin, ay taşı, pembe kuvars ve peridot kullanılır. Değerli taşların kullanıldığı mücevherlerde genellikle ametist ve sitrin gibi yarı değerli taşlar takıya detay ve hareket katmak için kullanılıyor. Düğününde ışıltılı küpeler kullanmak istiyorsan pırlanta ve mor ametistin kullanıldığı sallantılı bir model deneyebilirsin.

yarı değerli taşlar

Değerli ve yarı değerli taşlar hakkında bilmen gerekenleri öğrendin. Düğününde ya da nişan töreninde kullanacağın aksesuarlarında bu taşların kullanıldığı hoş takılar seçebilirsin. Düğününde takı seçimini yaparken gelinlik modelinle uyumlu şeyler seçmen gerektiğini unutma. Bu konuda “Hangi Gelinlikle Hangi Takılar?” makalemiz sana yardımcı olabilir.

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

24 Yorum

Melike Türker

Düğün Tarihi: 29.10.2022


Benim elimde yeşil taş var sizce ne taşı


Orhan Yasar

Düğün Tarihi: 10.08.2022


Denizde beyaz bir tane taş buldum beyaz ile sarı arası güzel bir ışık geçiriyor içerisinde sarı bir çizgi var kiristalimsi yapıya sahip ışıkta net kiristalimsi yapı görünüyor ne taşı olabilir


Taner Çamdeviren

Düğün Tarihi: 11.07.2021


Emeğinize sağlık, gerçekten taşlar hakkında genel bir bilgiye sahip olduk.. ??


Sema Gültekin

Düğün Tarihi: 29.04.2021


Bivalvia taşı değerli mi


Altan

Düğün Tarihi: 18.02.2021


Lav taşından kırmızı bir taş çıktı porselen ve cami çiziyor sıcaktan etkilenmiyor ışık tutunca kırmızı oluyor heryer bu nedir acaba?


Ahmet Ercan

Düğün Tarihi: 07.02.2021


Açık kahverengi bı taş buldum yaktım yanmadı ne olabilir aca ba


Recep Ay

Düğün Tarihi: 23.01.2021


Arkadaşlar sabuna benzeyen bir taş var acaba nedir


Muzaffer Kara

Düğün Tarihi: 25.06.2020


elinizdeki taşı suya sok hiç su tutmayıp kupkuru çıkıyorsa ELMASTIR


Fatihsemen

Düğün Tarihi: 12.05.2020


Bende köyü kahve bi yaş buldum sahilde gezerken ilk başta cam sandım sonra baktim ki cam degil


Daisy.phil

Düğün Tarihi: 06.05.2020


Enthusiasm and desire can break through all difficulties


Kamil Guney

Düğün Tarihi: 20.04.2020


Ben şeffaf cama benzeyen bir taş buldum bahçede telefonun ışığının üstüne koyunca ışık veriyor acaba deyerlimidir yardımcı olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Değerli ve yarı değerli taşlarla ilgili en sağlıklı bilgiyi şehrinizdeki kuyumculardan alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Celal Aydinalp

Düğün Tarihi: 09.01.2020


Daha yeni plâstik benzeri bor taş buldum icinde siyah noktalar var birde cok hafif acaba nerdir yardımcı olabilir misiniz


Hasan Eser

Düğün Tarihi: 04.11.2019


normal comda güzel kesildimmi elmas gibi gökküşagı oluyor


Adnan Tarhan

Düğün Tarihi: 22.10.2019


Yazdığım yazıyı neden paylaşamıyorum


Adnan Tarhan

Düğün Tarihi: 22.10.2019


1 adet sitrin 1 adet olivin 2 adet yakut 1 adet zebercet taşım var faset kesim yapılmış takı için hazır almak isteyen varsa arasın msj bıraksın


Ayyub Oskueiyan

Düğün Tarihi: 02.09.2019


Benim 235 gram bir zumrut taşe varmder alçesen heber veren


Düğün.com

Düğün Tarihi: 27.08.2019


Merhaba, Değerli ve yarı değerli taşlarla ilgili en sağlıklı bilgiyi şehrinizdeki kuyumculardan alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Orhan Özcan

Düğün Tarihi: 27.08.2019


Bende mavi renkte amatisth taşı var aceba bi değeri varmıdır


Nurettin Iliş

Düğün Tarihi: 06.08.2019


İki tane yumurta şeklinde beyaz mermer taş buldum ışık verince yeşil renk saçıyor bu nedir acaba


Furkan Turan

Düğün Tarihi: 19.12.2018


Merhaba ben bir taş buldum rengi kırmızı ışığa vurunca sarı renk veriyor değerlimi acaba

Düğün.com

Düğün.com
Furkan Bey Merhaba. Değerli taşlar konusunda uzman bir mücevherci ile irtibata geçebilirsiniz.

  Cevapla

Mehmt Kizilarslan

Düğün Tarihi: 03.07.2018


ben bir tas buldum bu tas cok keskin kenarlara sahip kirmizi bir tas acaba bu ne tasidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey, size bu konuda yardımcı olamayacağız. Değerli taşlarla ilgilenen bir mücevheratçı ile irtibata geçebilirsiniz.

  Cevapla

Erhan Orhan

Düğün Tarihi: 19.02.2018


peki işlenmemiş elmasin anlasilir yanlari nelerdir


Tülin Yaban

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Takıda zümrüt yakışır bence :)


Özen Garip

Düğün Tarihi: 17.10.2014


güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler