Değerli ve Yarı Değerli Taşlar Nelerdir?

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:53 dakika

02.04.2021

Alyans ve takı seçimini yaparken değerli ve yarı değerli taşlar hakkında bilgi edinerek göz alıcı aksesuarlara sahip olabilirsin. Haydi gel pırlantadan safire, ametistten ay taşına değerli ve yarı değerli taşları birlikte inceleyelim.

Gösterişli takıların sırrı, ışıltılı taşlardır. Hal böyle olunca da mücevher tasarımcıları takılarında değerli ve yarı değerli taşlara sıkça yer veriyor. Değerli taşlar denildiğinde akla ilk gelen tabii ki elmas ama elmasın yanında zümrüt, yakut gibi değerli taşlar da bulunuyor. Yarı değerli taşlardan ise en bilinenler ametist ve kuvars. Bu kadar ön bilgi yeter, hazırsan taşların göz kamaştıran dünyasına giriş yapalım.

değerli ve yarı değerli taşlar nelerdir?

Değerli Taşlar Nelerdir?

Elmaslar, zümrütler, yakutlar! “Nedir bu değerli taş mevzusu” diyorsan eğer başlıyorum. Değerli taşların önemli özellikleri; kristal yapıları, ışık geçirgenlikleri ve ışığı yansıtma özellikleridir. Bu yüzden bazı değerli taşlara ışık altında bakıldığında değişik renk oyunları görülebilmektedir. Sertlik derecesi 7’den büyük olan taşlar değerli taş olarak kabul edilir. Elmas, pırlanta, zümrüt, yakut, safir ve topaz takılarda kullanılan değerli taşlar arasında yer alıyor.

değerli taşlar

Elmas

Marilyn Monroe’nun dediği gibi “Elmaslar, kadınların en iyi arkadaşıdır”. Bu yüzden olacak ki neredeyse her kadının elmasa ve elmas çeşitlerine karşı bir zaafı vardır. Elmas, saf karbondan oluşan ve mücevher taşları içinde en değerli taştır. Mohs ölçeğine göre 10 sertlik derecesinde olan bu değerli taş dünya üzerindeki en sert maddedir. Bunun anlamı başka hiçbir madde onun üzerinde çizik oluşturamaz ancak o tüm maddeleri çizebilir. Elmasın bu kadar parlak ve göz alıcı durmasının sebebi ışığı kırma kat sayısıdır. Elmasın yansıttığı ışık miktarı içine giren ışık miktarından daha fazla olduğundan taş oldukça parlak görünür. Elmaslar gökkuşağını yere indiriyor desek yanlış olmaz. Işığı renklerine ayırabilme özelliğine sahip olduğu için elmasa baktığında beyaz ışığın gök kuşağı renklerine ayrıldığına şahit olabilirsin. Görebileceğin en büyük elmaslardan biri Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan 86 karatlık meşhur kaşıkçı elmasıdır. Vaktin olduğu zaman gidip o gösterişli elması görmeni tavsiye ederim.

Pırlanta

Işıltılı takıların vazgeçilmezi pırlanta, elmasın kesilip parlatılması sonucu elde edilen bir taştır. Elmasın yavrusu diyebileceğimiz pırlantalar, elmasla aynı özellikleri taşır. Pırlantanın değeri 4C yani Kesim (Cut), Karat (Carat), Berraklık (Clarity) ve Renk (Color) özelliklerine göre belirlenir. İlk bakışta renksiz ya da beyaz gibi görünen bu taşların aslında farklı renkleri vardır. Oldukça az sayıda bulunan D sınıfı pırlantalar en beyaz, temiz ve en değerli olanlarıdır. Z sınıfına doğru ise beyaz renk yerini sarı ve pembeye bırakır ve pırlantanın değeri de düşer. Fakat bu ayrımı çıplak gözle görmek çoğu zaman mümkün değildir. Tektaşların vazgeçilmez taşı pırlanta hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan sana “Tektaş Seçme Rehberi” makalemizi okumanı tavsiye ediyorum.

pırlanta

Zümrüt

Taşların kraliçesi ünvanına sahip olan zümrüt, yeşil ve yeşilin farklı tonlarındadır. Yeşilinin tonu daha koyu olan zümrütler en değerli olarak kabul edilir. Diğer değerli taşlara göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden zümrüt işlenirken mücevher tasarımcıları oldukça dikkatli davranırlar. Zümrütler, içinde izler, damarlar ve çizgiler barındırır. Bu bulutlu görünüm, gerçek taşların imitasyon olanlardan ayrışmasını sağlıyor. Zümrüt, gösterişli gelin takıları için vazgeçilmez değerli taşlar arasında yer alıyor. Sen de bu özel taşı düğününde bir gerdanlıkta kullanabilirsin.

zümrüt

Yakut

Tarihte aşk ve güzelliğin sihirli taşı olarak kabul edilen Yakut, şanına yakışır kırmızı renktedir. Yakutlar dünyadaki en değerli taşlar arasında yer alıyor. Elmastan sonra en sert yapıya sahip olan doğal taş yakuttur. Bu yapısı ve rengi sayesinde daha çok gösterişli gerdanlıklar ve büyük taşlı yüzüklerde kullanılır. İhtişamı seven bir gelin adayıysan yakut bir yüzüğün sana çok yakışacağından emin olabilirsin.

yakut

Safir Taşı

Mavilerin efendisi safir adından da belli olduğu gibi mavi ve mavinin tonlarındaki bir taştır. Açık mavi safirlere dişi, koyu renkli olanlara ise erkek safir denir. Doğada farklı özelliklerde safirler de bulunur. Bunlara örnek olarak ışığı yıldız biçiminde yansıtan yıldızlı safir ve gün ışığında mavi yapay ışıkta ise kırmızı tonlarında görünen aleksandrit safiri verebiliriz. Bu göz alıcı mavi değerli taş gece kıyafetlerini tamamlayacak mücevherlere ve tektaş yüzüklere çok yakışıyor. Klasik tektaşlar eğer sana hitap etmiyorsa safir bir tektaş yüzük deneyebilirsin.

safir

Topaz

Eski dönemlerden bu yana güzelliğin ve ihtişamın simgesi olarak bilinen topaz taşı; sarı, mavi, beyaz ve şeffaf gibi farklı renklerde bulunabiliyor. Sert bir taş olan topaz, camsı görünümlü, saydam ve yarı saydam gibi faklı formlara sahip. Vintage tutkunu bir gelinsen altın ve sarı topazın bir araya geldiği tektaşlar çok hoşuna gidecektir.

topaz

Yarı Değerli Taşlar Nelerdir?

Elmas, yakut, safir, zümrüt ve topaz dışındaki taşlar, yarı değerli olarak kabul edilir. Fakat siyah opal gibi bazı yarı değerli taşlar, maddi olarak değerli taşlar ile yarışmaktadır. Takı tasarımlarında yarı değerli taşlardan en çok mor ametist, sarı sitrin, turmalin, ay taşı, pembe kuvars ve peridot kullanılır. Değerli taşların kullanıldığı mücevherlerde genellikle ametist ve sitrin gibi yarı değerli taşlar takıya detay ve hareket katmak için kullanılıyor. Düğününde ışıltılı küpeler kullanmak istiyorsan pırlanta ve mor ametistin kullanıldığı sallantılı bir model deneyebilirsin.

yarı değerli taşlar

Değerli ve yarı değerli taşlar hakkında bilmen gerekenleri öğrendin. Düğününde ya da nişan töreninde kullanacağın aksesuarlarında bu taşların kullanıldığı hoş takılar seçebilirsin. Düğününde takı seçimini yaparken gelinlik modelinle uyumlu şeyler seçmen gerektiğini unutma. Bu konuda “Hangi Gelinlikle Hangi Takılar?” makalemiz sana yardımcı olabilir.

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

22 yorum

Taner Çamdeviren

11/07/2021

Emeğinize sağlık, gerçekten taşlar hakkında genel bir bilgiye sahip olduk.. ??


SG

Sema Gültekin

29/04/2021

Bivalvia taşı değerli mi


A

Altan

18/02/2021

Lav taşından kırmızı bir taş çıktı porselen ve cami çiziyor sıcaktan etkilenmiyor ışık tutunca kırmızı oluyor heryer bu nedir acaba?


AE

Ahmet Ercan

07/02/2021

Açık kahverengi bı taş buldum yaktım yanmadı ne olabilir aca ba


RA

Recep Ay

23/01/2021

Arkadaşlar sabuna benzeyen bir taş var acaba nedir


MK

Muzaffer Kara

25/06/2020

elinizdeki taşı suya sok hiç su tutmayıp kupkuru çıkıyorsa ELMASTIR


F

Fatihsemen

12/05/2020

Bende köyü kahve bi yaş buldum sahilde gezerken ilk başta cam sandım sonra baktim ki cam degil


D

Daisy.phil

06/05/2020

Enthusiasm and desire can break through all difficulties


KG

Kamil Guney

20/04/2020

Ben şeffaf cama benzeyen bir taş buldum bahçede telefonun ışığının üstüne koyunca ışık veriyor acaba deyerlimidir yardımcı olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Değerli ve yarı değerli taşlarla ilgili en sağlıklı bilgiyi şehrinizdeki kuyumculardan alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


CA

Celal Aydinalp

09/01/2020

Daha yeni plâstik benzeri bor taş buldum icinde siyah noktalar var birde cok hafif acaba nerdir yardımcı olabilir misiniz


HE

Hasan Eser

04/11/2019

normal comda güzel kesildimmi elmas gibi gökküşagı oluyor


AT

Adnan Tarhan

22/10/2019

Yazdığım yazıyı neden paylaşamıyorum


AT

Adnan Tarhan

22/10/2019

1 adet sitrin 1 adet olivin 2 adet yakut 1 adet zebercet taşım var faset kesim yapılmış takı için hazır almak isteyen varsa arasın msj bıraksın


AO

Ayyub Oskueiyan

02/09/2019

Benim 235 gram bir zumrut taşe varmder alçesen heber veren


D

Düğün.com

27/08/2019

Merhaba, Değerli ve yarı değerli taşlarla ilgili en sağlıklı bilgiyi şehrinizdeki kuyumculardan alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Orhan Özcan

27/08/2019

Bende mavi renkte amatisth taşı var aceba bi değeri varmıdır


NI

Nurettin Iliş

06/08/2019

İki tane yumurta şeklinde beyaz mermer taş buldum ışık verince yeşil renk saçıyor bu nedir acaba


FT

Furkan Turan

19/12/2018

Merhaba ben bir taş buldum rengi kırmızı ışığa vurunca sarı renk veriyor değerlimi acaba

Düğün.com

Düğün.com
Furkan Bey Merhaba. Değerli taşlar konusunda uzman bir mücevherci ile irtibata geçebilirsiniz.


MK

Mehmt Kizilarslan

03/07/2018

ben bir tas buldum bu tas cok keskin kenarlara sahip kirmizi bir tas acaba bu ne tasidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey, size bu konuda yardımcı olamayacağız. Değerli taşlarla ilgilenen bir mücevheratçı ile irtibata geçebilirsiniz.


EO

Erhan Orhan

19/02/2018

peki işlenmemiş elmasin anlasilir yanlari nelerdir


TY

Tülin Yaban

17/10/2014

Takıda zümrüt yakışır bence :)


ÖG

Özen Garip

17/10/2014

güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler