Doğa Dostu Bir Düğün için 10 Öneri

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

1:57 dakika

17.12.2020

Çevreyle barışık bir düğünle, doğa aşkınızın şahidi olsun. İşte işinize yarayacak pek çok yeşil ipucu.

Enerjiyi Koruyun

Düğününüzü açık bir mekanda, doğal ışıktan yararlanacağınız bir kır düğünü olarak yapın. Böylece mekanın aydınlatılması ve ısıtılması için gereken elektrik masrafını minimuma indirmiş olursunuz.. Masalarınızı renkli organik mumlarla ve meşalelerle aydınlatın. Havuz başındaysanız mumları suya da atabilirsiniz ve ağaçların dallarına rengarenk fenerler asabilirsiniz.

doga_dostu

Geri Dönüşümlü Davetiyeler

Davetlilerinize yolladığınız davetiyeler, nasıl bir düğün yapacağınıza dair ilk izlenimi verir Davetiyelerinizi basmak için geri dönüşümlü ve organik kağıtlar kullanın ve mutlaka doğa dostu bir düğün yaptığınızı belirtin. Davetiyenizde, çelenk göndermek isteyenlerin doğayı koruma derneklerine bağış yapmalarını rica edebilirsiniz. Tabi ilgili derneğin telefonunu eklemeyi unutmayın. Hatta gençler ve interneti sık sık kullananlar için elektronik davetiye de gönderebilirsiniz.

Organik İkramlar

Menünüzü tamamen organik gıdalardan hazırlayın. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen yiyeceklerle hem nefis bir ziyafet verin hem de tarafınız belli olsun. İçki olarak da organik şarap kullanabilirsiniz.

Bağlılık Simgeniz

Alyansınızdaki değerli taşların adil ticaretle elde edilmiş olmasına özen gösterin. Bir ömür boyu parmağınızda taşıyacağınız bağlılık sembolünüz, vicdanınızı rahatsız eden bir obje haline gelmesin.

doga_dostu

Yeşil Ulaşım

Düğününüze tüm davetlilerin özel arabasıyla gelmesi yerine birkaç otobüs kiralayarak toplu ulaşımı sağlayabilirsiniz. Böylece, hem benzin tüketimini hem de egzos yayılımını oldukça azaltmış olacaksınız.

Çiçek Dalında Güzel

Yaka çiçeklerinizde ve el buketinizde gerçek çiçek kullanmayın. Keçe, düğme, boncuk gibi malzemelerden kendi yaptığınız çiçekleri takabilir veya hazır olanlardan satın alabilirsiniz. Masa süslemelerinde organik çiçek kullanın veya kökünden koparılmamış bitkilerle süslemenizi tamamlayın.

Organikten Yana Olun

Gelinliğiniz ve damatlığınız tamamen organik kumaştan olsun. Kumaşların çoğunda renk verici kimyasal maddeler kullanılır ama bilinçli bir gelin ve damat olarak, oyunuzu organik kumaştan yana kullanın.

doga_dostu

Doğaldan Vazgeçmeyin

Gelinin doğaldan yana bu tavrının, dış görünüşüne de yansıması kaçınılmaz. Doğa dostu gelinler abartılı makyajdan ve saçtan kaçınırlar. Doğallığın zerafetinin hep farkındadırlar. Bir rimel, bir allık ve hafif bir ruj; hiçbir jöle, sprey veya boya kullanılmadan şekillendirilmiş bir saç yeşil gelin için yeterlidir

doga_dostu.jpg

Nikah Şekeri Olarak

Nikah şekeri olarak bağış yapabilir veya bitki tohumlarından, organik çaylardan veya meyvelerden oluşan küçük keseler dağıtabilirsiniz.

Süslemede Duyarlılık

Düğün süslemelerinde genelde, taze çiçeklerden yapılmış büyük aranjmanlar kullanılır. Bu süsler düğün bittikten hemen sonra çöpe gitmeye mahkumdur. Süslemeler için daha basit ve zararsız çözümler bulabilirsiniz. Büyük saksılarda güzel ağaçlarla çevre dekorunu yapabilir, masa dekorunda ise daha sıra dışı çözümler bulabilirsiniz. Mesela masa süslemesi ve isim kartlarında meyvelerden yararlanabilirsiniz. Organik kağıttan basit yaprak şekilleri keserek üzerinde isim yazan yaprakları elmalara tutturarak son derece yaratıcı isim kartları hazırlayabilirsiniz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

İlayda Kızıl

Düğün Tarihi: 17.10.2014


çelenk gönderilmesi yerine doğayı koruma dernkelerine bağış çok güzel fikir bunu rica etmeyi düşünebilirm :)