Ombrenin Geldiği Son Nokta: Eriyen Saç Renkleri

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

5:06 dakika

14.09.2020

Klasik ombrelerden, keskin saç rengi geçişlerinden veya düz renklerden sıkıldın mı? Gelin saçında yumuşak geçişler, pastel ve ara tonlar arıyor olabilirsin. O zaman son zamanların trendi olan eriyen saç renklerine göz atmanda fayda var!

Gelin saç rengi ve modeline karar vermek seçeneklerin fazla olmasından dolayı çok da kolay değil. Yıllar öncesinde tek renkte saç boyamak bile farklılık olarak görülürken, günümüzde birçok boyama tekniği geliştirildi.

Eriyen saç renkleri ile saçında birden fazla renk ve ton kullanabilir; bu renklerin harmanlanıp birbiriyle son derece uyum içerisinde görünmesini sağlayabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Neden “Eriyen” Deniyor?

Eriyen saç renkleri deyince aklına birçok soru gelmiş, hatta bu tabir seni tedirgin etmiş olabilir. Sen endişelenmeden biz söyleyelim; boyada veya saçında herhangi bir erime durumu yaşanmıyor.

Adını renklerin erirmişçesine akıcı bir görüntü oluşturmasından alıyor ve bu saç modellerinde renk geçişleri ara tonlarla sağlanıyor.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Eriyen saç rengi, İngilizce çevirisi olan color melting adı ile de biliniyor. Zaten Pinterest, Instagram gibi portallarda karşına çoğunlukla bu ifade ile çıkacak.

Eriyen Saç Renkleri ile Ombre Arasında Ne Fark Var?

Son dönemlerde en sık karşılaştığımız saç modellerinden biri ombre! Koyu bir tonla başlayan saç renginin uçları daha açık bir tonla renklendirilir –ki bu işlem genelde kahverengiden sarıya doğru bir geçişle sağlanır- ve başarılı bir saç uzmanının yapması gereken bir işlemdir. Tabi bu işlem açıktan koyuya doğru da uygulanabilir.

Ombre işlemi görmüş saçta soldaki fotoğrafta olduğu gibi renk tonları arasında keskin bir geçiş olur. Bu da görsel açıdan kimi kadınları tatmin etmeyebilir. Eriyen saç renklerinde ise sağdaki fotoğrafta gördüğün gibi daha pastel tonlar kullanılarak, renk geçişlerinin belirginliği minimuma indirilir. Böylelikle saçlarında gölgeli geçişlere sahip olursun.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Balyaj Değil, Eriyen Saç Rengi

Ombre, balyaj, color melting, sombre gibi teknikler birbirine yakın işlemler olduğundan dolayı karıştırılabilir. Balyaj, keskin renkteki saçlara yumuşak bir görüntü katmak için yapılan işlemdir. Burada asıl amaç saçı renklendirmekten çok, saçta doğal görünen bir vurgu yaratmaktır. Bu nedenle de eriyen saç rengi işlemiyle farklıdır.

Eriyen saç rengine benzerlik gösteren bir diğer işlem de sombredir. Sombre ile color melting arasında küçük bir fark vardır. Sombre, daha yumuşak tonlarda uygulanan ombre anlamına gelir. Ombreyle hemen hemen aynı işlem uygulanır ancak biraz daha soft bir görüntü sağlanmaya çalışılır.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Color Melting Nasıl Uygulanır?

Eriyen saç rengi işlemi yapılırken; diplerden boyama işlemine başlanarak ilk rengin bittiği yerde diğer tona geçilir. Saçta kullanılacak olan renk tonları arasındaki o yumuşak geçişi sağlamak için işlemi yapan saç uzmanı renklerin geçiş noktasında saçı iki parmağı arasına alıp, ileri geri hareket ettirerek, renkleri birbirine yedirir.

Öncelikle color melting işlemini kesinlikle işinde başarılı bir saç uzmanına yaptırmalısın. İşinde uzman olan bu saç tasarım merkezlerine ulaşmak için tıklayabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Tabi bir diğer önemli konu da kullanılan saç boyalarının markası ve hangi tonların seçildiği. Renklerin aynı aileden seçilmesi gerekiyor. Peki renklerin aynı aileden olması ne demek? Renk geçişi yapıldığında doğal görüntü sağlayacak tonlar, aynı renk ailesindendir. Öyle ki ombre saç modelinde iki renk tonu kullanılırken; eriyen saç renklerinde o akıcı geçişi sağlamak için en az 3 renk tonu kullanılıyor. Bu tabi senin istediğin modele de bağlı.

Renkler konusuna gelirsek; eğer saçın uzunsa dört tona kadar kullanabilirsin. Ancak kısa saçlıysan üç tondan fazla renk seçmemeni öneririm. Ne kadar birbirini tamamlayan tonlar seçersen, o kadar iyi!

Saçın uzunsa çok daha fazla tonu aynı yelpazede birleştirebilirsin elbette. Yani uzun saç renk çeşitliliği açısından büyük avantaj, kabul ediyorum. Ancak kısa saçlıysan da hiç moralini bozma. En az üç tonun kullanıldığı kısa saç modelleri de mevcut ve gayet şık duruyorlar.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Doğal Görünümlü Saç Renkleri

Saçını boyatıp aynı zamanda doğal durmasını isteyenler için eriyen saç renkleri biçilmiş kaftan. Koyu tonlardan açık tonlara yapılan geçişin yumuşaklığı sayesinde natürellikten bir şey kaybedilmiyor. Zaten eriyen saç rengindeki asıl kural renklerin başladığı nokta ile bittiği noktanın belli olmaması.

Koyu kahverengi, karamel ve platin renklerini bir arada kullanabilir; bu kadar ton kullanmana rağmen natürelliğini koruyabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Eriyen Saç Renklerini Hangi Saç Modelleri ile Kullanmalısın?

Color melting uygulaması yapılan saçlarını dalgalı şekilde kullanırsan model kendini daha da fazla gösterecektir. Dalgalı ve hacim kazanmış olan saçlarda istediğin gibi bir görüntü sağlayabilirsin. Özel günlerde saçına sadece maşa işlemi yaptırarak renklerin akışını ortaya çıkarabilir, sade bir kombinle bile dikkat çekecek tarza sahip olabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Hangi Gelin Adayları Color Melting’i Tercih Edebilir?

Bahar ve yaz dönemlerinde havaların getirmiş olduğu canlılıkla beraber düğünler de daha renkli bir ambiyans kazanır. Son dönemlerde çiçeklerle yapılmış gelin taçları, gelin çiçeği veya masa aksesuarı olarak kullanılan kır çiçekleri ön plandadır. Color melting için de uygulanması en iyi zaman bu güzel renklerin bir arada olduğu mevsimlerdir.

Saçındaki renk yelpazesinin sana sunduğu avantajlardan biri de birçok saç modeline yakışacak olmasıdır. Öyle ki renk çeşitliliği ile gelin saçı modelleri birleşince ortaya güzel görüntüler çıkar. Mesela dağınık topuzlarda renk tonlarının birbiriyle olan karışımı çok hoş durabilir. Açık bırakılan gelin saçı modelleri ile de doğal ancak havalı bir görünüm sağlayabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Rengarenk Saç Seven Gelinler de Buraya

Son yıllarda gelinler tarafından da kullanılan renkli saçlar oldukça popüler durumda. Bembeyaz gelinliği tamamlayan mavi saçlar, dış mekan düğün fotoğraflarında yemyeşil manzaranın arasında ön plana çıkan pembe bukleler… Bu renkliliğin iç dünyanı ifade ettiğini düşünüyorsan neden en özel gününde kendini yansıtmayasın ki?

Gökyüzü Tonları

Gri tonlardan mavi tonlarına doğru akan bir saç rengiyle çevrende en çok konuşulan gelin olabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Gökkuşağı Geçişleri

“Ne kadar çok renk, o kadar iyi” diyorsan gökkuşağı renklerini saçında taşıyabilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Pembenin Enerjisi

Pembenin tonlarını barındıran eriyen saç rengi ile baharın gelişini misafirlerine müjdeleyebilirsin. Ayrıca gelinlere özel renkli saç modellerine göz atmak istersen de Renkli Gelin Saçı Modelleri galerisini inceleyebilirsin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Renklerin Uzun Süre Kalıcılığını Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Saç uzmanına gittin, gayet başarılı bir şekilde color melting işlemini yaptırdın. Şimdiye kadar her şey gayet güzel. Ancak bundan sonrasında da o ışıltıyı kaybetmemen için saçına biraz bakım yapman gerekebilir. Yani düğün günü eriyen saç rengini kullandın ancak bu düğün sonrası süreçte de aynı saç modelini kullanmayacağın anlamına gelmiyor.

Eriyen saç renkleri için kullanabileceğin bakım ürünleri mevcut. Bu ürünleri gittiğin saç ve güzellik salonundaki uzmanlara sorup, onların tavsiyeleriyle ilerleyebilirsin. Unutma, renkleri daha uzun süre canlı tutan saç bakım ürünleri çoğu zaman hayat kurtarır.

Ayrıca her işlem görmüş saçta olduğu gibi saçında yıpranma yaşanmaması için fazla ısıya maruz bırakmamalısın. Tabi saçındaki kırıkları onarmak için bakım yağlarını kullanmayı da ihmal etmemelisin.

ombrenin geldiği son nokta: eriyen saç renkleri

Yurt dışında daha çok ön plana çıkan bu saç trendini çevrende ilk deneyen kişilerden biri olmaya ne dersin? O zaman elini çabuk tut ve şimdiden bir saç tasarım merkezi aramaya başla. Çünkü renkler arasında karar vermen biraz uzun sürebilir. İstersen indirimli fiyatlarla hizmet sunan saç tasarım merkezlerine de buradan ulaşabilirsin.

Kuaför ve Güzellik Salonları

Şehrindeki en iyi gelin saçı ve makyaj uzmanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Saç ve makyaj uzmanını bul

Sıradaki Makaleler

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Saçı ve Makyajı Firmaları

Gelin Saçı ve Makyajı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 yorum

S

Seher

Düğün Tarihi: 13.05.2019


Röfleden dolayı saçım yanı yıpranmştı. Bende bakım için bir çok kür denedim ama fayda etmedi. Kür dışında keratin yüklemesi yapmak için doğal keratin bakım setlerini denedim ve patentli doğal keratin siparişi verdim. Saçlarımı kısa bir süre içerisinde onardı. Sonuçtan memnunum.


Z

Zerrin

Düğün Tarihi: 14.11.2018


Her zaman tamamını boyattığım saçlarımı değişiklik olması için ombre yaptırdım ama uçları yandı ve görüntüsü çok kötü oldu koyun yünü gibi ve kazık gibi sert oldu arkadaşım da aynı durumu yaşamıştı hemen ona sordum doğal keratin kullandığını söyledi fotoğrafını ismini falan gönderdi patentli falanmış hemen aldım ve benim saçlarım da düzelmeye başladı yumuşadı yanıklar ve o kötü görüntüsü de düzelmeye başladı.


S

Sevgi

Düğün Tarihi: 20.10.2018


Saçlarımı hep düz boyatıyorum normalde ama bu defa ombre yaptırmak istedim ama şehir dışındayken buna karar verdim ve bu benim için kötü oldu bilmediğim bir kuaföre gittim ve saçlarım yandı bir anlık kararla gitti saçlar yarıdan biraz fazlası yandı ama saçlar zaten çok uzun değil bide yavaş uzar kestirmek istemedim o yüzden en son kendi kuaförümü aradım hemen doğa keratin al kulan kestirme dedi bana bir site gönderdi burası patentli satıyor bende kullanıyorum ürünlerini diye aldım kullandım hemen saçlarım ilk toparlamıyor gibi geliyordu ama aldıklarım bitmeye yakın saçlarım toparladı sonunda sağlıklı saçlarıma kavuştum bu doğal keratin sayesinde.


P

Pelin

Düğün Tarihi: 17.08.2018


Ben uzun süredir ombre yaptırıyorum saçlarıma ama en sonuncusu bir facia oldu saçlarım yandı bu sebeple çok kötü bir duruma düştüm çünkü psikolojim alt üst oldu bir anda nerdeyse saç kalmadı kafamda kopma yüzünden ve kalanlarda tiftik tiftik oldu bu yüzden saçlarımı yani kalanları düzeltmek için baya uğraştım ama sonunda düzelttim şükür ki liquid keratin diye ürünler buldum benimle aynı sorun yaşayanlar yorum yapmış bu şekilde buldum bu ürünleri de saçlarımı düzeltti şimdi de hızlı uzaması için kullanıyorum baya uzama oldu hala da uzuyor kısa sürede eski saçlarıma kısa bir süre içerisinde kavuşacağım sanırım liquid keratin sayesinde.