Evlenmeden Önce Bu Soruları Sorun: Gelinlikçi

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

1:39 dakika

03.08.2021

Gelinlikçinize sormanız gereken soruları biliyor musunuz? Gelinlik diktirmeyi düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden bu soruları not edin ki son provanızda sürprizlerle karşılaşmayasınız.

Ne kadar zamandır gelinlik dikiyorsunuz?

Eğer gelinliğinizi konfeksiyon bir mağazadan değil de özel dikim yapan bir terziden alacaksanız, terzinin tecrübesi sizin için oldukça önemli olacaktır. Mutlaka daha önce diktiği gelinliklerden örnekler göstermesini isteyin. Hatta bir gelinliğin tasarım sürecini terzinize detaylarıyla anlattırın ki dikim aşamasına verdiği önemi anlayabilesiniz.

Aklımdaki gelinliği tasarlayabiliyor musunuz?

İyi terzilerin neredeyse hepsi bu soruya olumlu yanıt verecektir ama sizin kafanızdaki modeli karşınızdakinin tam olarak dikebilmesi, onun tecrübesi kadar sizinle aynı zevkleri anlamasına da bağlıdır. En çok kullanılan gelinlik modelleri arasından hangileri ilginizi çekiyorsa bu modelleri nasıl tasarladıklarını netleştirmelisiniz.

Gelinlik

Gelinliğin dikilmesi ne kadar zaman alır ve düğün gününe kadar gelinliğimi muhafaza etme şansınız var mı?

Gelinliğin dikimi çok uzun sürmese de iyi gelinlikçilerin uzun randevu listeleri vardır ve kumaş bekleme süreleri olabilir. Ayrıca gelinliğinizi aldığınızda o kadar kocaman bir kıyafeti bozmadan saklayabileceğiniz bir yerinizin olmadığını fark edeceksiniz. Gelinliğinizi diktirdiğiniz veya aldığınız yerin sizin için gelinliğinizi muhafaza edip edemeyeceğini mutlaka sorun.

Kaç provaya ihtiyacımız olacak ve düğünden bir hafta önce bir prova daha istesem ek bir ücret ister misiniz?

Kimi terziler 2 provayla gelinliğinizi tamamlarken kimi de 3-4 provaya ihtiyaç duyar. Ayrıca, son provanızın düğünden bir hafta önce olmasını isteyin. Böylece kilo oynamalarına karşı son dakika müdahale şansınız olur.

Kumaş farklarıyla ilgili beni bilgilendirebilir misiniz?

Gelinliğin fiyatını en çok oynatan şey kumaştır. Aynı model bir gelinliği tamamen Fransız danteliyle yaptırmak isterseniz fiyatın bir anda 2-3 katına çıktığını göreceksiniz. O yüzden gelinlikçinizden kumaşlarla ilgili ön bir bilgi isteyebilirsiniz.

Gelinlik dışında abiye de dikiyor musunuz ve toplu olarak gelirsek nasıl bir indirim uygularsanız?

Gelinlikçilerin neredeyse hepsi abiye de çalışırlar. Üstelik, toplu olarak gidildiğinde (anne, kayın valide, abla, kardeş vs.) güzel indirimler de alabilirsiniz. Anlaşmadan önce bu soruları sormayı unutmayın.

Duvak ve kese gibi aksesuarlar da gelinlik ücretine dahil mi?

Yine pek çok gelinlikçi, gelinlik fiyatının içine duvak ve keseyi de dahil eder. Önceden bu soruyu sormanızda fayda var.

Gelinlikçilere sorabileceğin sorular bu şekilde. Peki ya kimseye soramadıkların? Bunun için şu yazımıza göz atabilirsin: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığınız 10 Soru ve Cevapları

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Mediha Cambaz

Düğün Tarihi: 04.03.2015


Gelinlik işinin tecrübe ve yenilik işi olduğunu düşünüyorum.Bir gelinlikçi olarak bende bu soruları sormanızı tavsiye ederim.


adalet

Düğün Tarihi: 13.10.2014


gerçekten önemli ve eşik sorular. birebir aynı soruları sormakta fayda var


elif

Düğün Tarihi: 13.10.2014


provlar konusunda ısrarcı olmanızı tavsıye ederım. ne kadar çok prova olursa aklınızdaki gellinliğe o kadar yaklaşırsınız