Gelin Çantası Alırken Bunlara Dikkat Edin

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:20 dakika

06.01.2020

Düğün günü görünümünü tamamlayacak gelin aksesuarları arasında en önemli parçalardan biri gelin çantasıdır. Peki onlarca farklı seçeneği olan gelin çantası modelleri arasından sana uygun modeli nasıl seçebileceğini biliyor musun? İşte gelin çantası alırken sana yardımcı olacak 5 ipucu:

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

1-Gelinlikle Uyumlu Gelin Çantası Nasıl Seçilir?

Gelin çanta modelleri arasından seçimini yaparken gelinliğinle uyum içinde olan bir model tercih etmelisin. Burada dikkat etmen gereken gelinliğinin işlemeleri ve süslemeleridir. Eğer üzerinde metalik tonlarda işlemeleri olan bir gelinlik giyeceksen, gelin çantanın zinciri veya üzerindeki işlemeleri gibi detayları altın olmamalı.

Bazı düğün çantası modelleri kumaştan tasarlanır. Eğer kumaş gelin çantası modellerinden tercih edeceksen, çantanın kumaşının gelinliğinin kumaşıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisin. İnce, şifon kumaştan gelinlikler ile kalın tafta kaplamalı bir model yerine aynı kumaştan ya da tüllü gelin çantaları modellerini tercih etmen daha doğru olacaktır. Gelinliğinde kullanılan desenlerin kullanıldığı bir çanta da tercih edebilirsin.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

Ayrıca düğün aksesuarları da gelin takılarınla uyumlu olmasına özen göstermende fayda var. Yoksa bulduğu her şeyi takıştırmış gibi bir görüntü yaratabilirsin.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

Gelin çantanı seçerken en çok dikkat etmen gerekenler arasında çantanın renginin gelinliğinin tonuyla uyumu olması da var. Gelinliğin beyazsa beyaz gelin çantası takabilirsin ancak kırık beyaz ya da krem tonlarında bir gelinlik tercih edeceksen gelinliğinin tonlarında bir çanta kullanabilirsin. Eğer ayakkabı, çanta, kuşak gibi detaylarınızda farklı bir renk kullanacaksan da, tüm bu aksesuarların tonunun aynı olmasına özen göstermelisin.

2-Düğün Mekanına Göre Düğün Çantası Nasıl Olmalı?

Gelinlik çanta modelleri arasından seçim yaparken düğün mekanını da göz önünde bulundurmalısın. Bu noktada mekanın ne kadar gösterişli olduğuna dikkat etmende fayda var. Örneğin; kır ya da sahil düğünleri için ise püskül ya da tüy detaylı, salaş tasarımlar uygun olacaktır. Tarihi mekan ya da otel gibi ihtişamlı mekanlarda işlemeli, taşlı, göz alıcı, iddialı gelin çantalarını tercih edebilirsin.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

3-Tarza Göre Gelin Çantası Modelleri

Düğün el çantası seçiminde tarzın da önemli. Vintage, romantik, klasik, bohem… Hangi tarzda tasarımlar senin için uygunsa gelin çantası seçimini de bu tarzda yapmalısın. Örneğin; vintage tarzda bir düğün yapacaksan, tercih ettiğin döneme ait tasarımda bir model senin için uygun olacaktır. Romantik tarzda gelinler için ise incili, dantelli gelin çantaları idealdir. Bohem tarzda bir gelinlik giyeceksen de püsküllü, tüylü çantalar kullanabilirsin.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

4-Kullanışlı Gelin Çantası Nasıl Olur?

Gelin çantanın büyüklüğü, taşınabilirliği ve içine tüm istediğin ürünleri sığdırabilmen gibi kriterler de önemlidir.

Gelin çantan; içine sadece bir telefon ve bir ruj sığacak kadar küçük olmamalı. İçinde kaybolacağın kadar büyük olmamasına da dikkat etmelisin. Kısaca gelin çantan; tüm acil ihtiyaçlarını sığdırabileceğin büyüklükte olmalı diyebiliriz. Ayrıca gelin çantanın iç cepleri olursa eşyalarını bölmelere yerleştirip ihtiyacın olduğunda çok daha rahat bulabilirsin.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

Düğünde taşıdığın gelin çantana neler koymalısın? Şu yazımızda detaylı olarak anlattık: Bir Gelinin Düğün Çantasında Olması Gerekenler!

Peki ya taşınabilirlik? Clutch denen elde taşınan minik çantalar çok şık ve zarif ama inanın tüm gün gelin çantanı elinde taşımaya kalkarsan ya tam bir işkence olacak ya da sıkılıp bir masada bırakacaksın ve ihtiyacın olduğunda çantanı araman gerekecek. Bu nedenle çok beğenip sapsız bir çanta seçtiysen bile çantaya şık bir zincir taktırmaya bakmalısın.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

Acil durum çantanda olması gerekenlere de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Düğününüzü Kurtaracak Acil Durum Çantasında Neler Olmalı?

5-Gelin Çantası Modelleri ve Fiyatları

Gelin çantası fiyatları, çantanın malzemesi, markası, işlemeleri ve yapım şekline göre değişiklik gösterir.

Gelin çantalarının malzemesi, fiyatları etkileyen önemli bir kriter. Örneğin; bez gelin çantaları, metal iskeletli portföy çantalara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Metal gövdeli çantalar gibi kumaşla kaplanan çantalarda da kaplama için kullanılan kumaşın türü fiyatlara etki eder. Deri kaplama bir çanta, tül ya da saten kumaşla kaplanan bir çantadan daha pahalıdır.

Eğer işlemeli bir gelin çantası modeli tercih edeceksen, çantada kullanılan işlemelerin türünün de fiyatları etkilediğini söyleyelim. Swarovski taşların işlendiği bir çanta, nakış işlemeli bir gelin çantasına kıyasla daha yüksek fiyatlıdır.

gelin çantası alırken bunlara dikkat edin

Her ürün için olduğu gibi gelin çantalarında da ürünün ünlü bir markaya ait olması, marka bilinirliği, kullanılan malzemenin kalitesi gibi nedenlerle fiyatları yükseltir.

El yapımı çantalar da hazır, fabrikasyon ürünlere göre, işçilik için harcanan emek ve süre gibi nedenlerle daha yüksek fiyatlardan satılır.

Gelelim fiyatlara… Saydığımız bu kriterlere göre değişiklik göstermek üzere, piyasada bulabileceğin gelin çantası fiyatları 25 TL ile 270 TL arasındadır.

Gelin çantası seçerken dikkat etmen gerekenlerden bahsettik. Gelin çantanı nereden alabileceğini merak ediyorsan da şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının tasarımları arasından seçim yapabileceğini söyleyelim. Şehrindeki firmaların profillerini inceleyebilir, ilgini çeken modeller için bu markalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

doğa

Düğün Tarihi: 14.10.2014


ayakkabıdan sonra en önemli aksesuar bence dikkat edilmeli


fatma

Düğün Tarihi: 14.10.2014


ne içine bir telefon bir ruj sığacak kadar küçük, ne de içinde kaybolacağınız kadar büyük olmalı çok doğru bir tespit