Bir Gelinin En Önemli 8 Aksesuarı

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

3:22 dakika

29.05.2024

Gelinliğini düğününe aylar kala seçtiğin için artık aksesuarlarına yoğunlaşabilirsin. Gelinliğini tamamlayacak, uyumlu bir gelin olmanı sağlayacak aksesuarları incelemeye hazır mısın? Sıraladığımız aksesuarların hepsini de kullanabileceğin gibi tercihine göre içlerinden bazılarını da seçebilirsin!

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

1- Gelin ayakkabısı

Ayakkabıların her ne kadar gelinliğinin altında kalsa da, gelinliğinin tarzına uygun bir tercihte bulunman seni detaylarda da güçlendirir. Mesela gelinliğin ve düğün konseptin vintage etkiler taşıyorsa, çok yüksek topuklu olmayan, önü fiyonklu veya dantelli modellere yönelebilirsin.

Bir balo salonunda, prenses kesim bir gelinlik giyeceksen, platform topuk klasik bir gelin ayakkabısı ideal olacaktır. Eğer ayakkabılarını renkli seçmeyeceksen, gelinliğinle aynı tonlarda bir ayakkabı satın almalısın.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

Ayakkabını seçerken bakman gereken bir diğer kriter de düğün mekanın olacak. Hangi mekanda nasıl ayakkabı tercih etmen gerektiğine göz atalım şimdi de:

● Oteller, tarihi düğün mekanları: Bu tarz düğünler oldukça gösterişli ve ağır düğünlerdir. Dolayısıyla böyle bir düğünde, mekanın ağırlığına uygun aksesuar seçiminde bulunmak gerekir. Böyle bir düğünde yüksek topuklu, taşlı, ışıltılı, gösterişli modeller tercih edebilirsin. Gün boyu yüksek topuklarla dolaşmak yorucu olacağından, gecenin ilerleyen saatlerinde değiştirmek üzere yanına daha rahat yedek bir ayakkabı almanı öneririz.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

● Düğün salonu, sosyal tesis ve restoranlar: Gösterişten uzak daha mütevazi bir düğün yapmayı planlıyorsan, gelinliğinin modeline uygun sade bir ayakkabı seçebilirsin. Bu arada ayakkabının topuk boyunu müstakbel eşinin boyu ile uyumlu olacak şekilde ayarlayabilirsin.

● Kır düğünü: Düğün açık alanda olunca, zemin de önemli hale geliyor. Kır mekanında yüksek topuklu ayakkabı giymek, sana oldukça zor anlar yaşatabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca topuk boyunu minimumda tutmanı ve şeffaf, silikon topuk koruyucular kullanmanı öneriyoruz.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

● Plaj düğünü: Samimi bir plaj düğününde gelin ayakkabısına bile ihtiyacın olmayacak. Çıplak ayak ile kullanacağın şahmeranlar hoş bir alternatif. Eğer benim ayaklarım yere sağlam bassın dersen de şık sandaletleri tercih edebilirsin. Tarzına uygun olarak seçebileceğin taşlı, bohem, klasik pek çok sandalet seçeneği var.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

2- Duvak

Duvak ve saç aksesuarları arasında bir tercih yaptın ve duvak kazandıysa, gelinliğine ve düğün mekanına uygun duvak şekillerine bakmanın zamanı gelmiş demektir. Öncelikle şunu bilmelisin ki düğününün ihtişamı arttıkça, duvağının boyu da uzamalı. Tarihi bir düğün mekanında evleneceksen katedral tipi uzun duvak modellerinden ya da patlayan duvak modellerinden birini seçebilirsin.

Eğer sade bir restoran düğünü ya da nikah sonrası yemek daveti vereceksen, kafes duvak ya da omuz hizasında duvak hoş bir tercih olacaktır. Duvağına karar verirken, yüz şekline uygun olmasına da dikkat etmeyi unutma!

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

3- Saç aksesuarları

Duvak takmak istemiyorsan, alternatifin saç aksesuarları. Işıltılı bir taç takabileceğin gibi çiçekler, inciler, rengarenk boncuklarla süslü doğal taçlı gelin saçı modellerini de tercih edebilirsin. Elbette kararı verirken düğün mekanını da göz önünde bulundurmalısın.

Sade tasarımlı gelin tacı modelleri için şu galerimizi inceleyebilirsin: Birbirinden Güzel Nikah Taçları

Taç takmak istemezsen, saç modeline göre saç tarakları, örgüler arasında dolanan doğal boncuklar, tokalar da tercihin olabilir.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

Gelin aksesuarlarını seçerken trendlerden de ilham alabilirsin. En yeni gelin aksesuarlarını incelemek için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Aksesuarlarında da Modayı Yakala!

4- Şapka

Farklılığı hayat tarzı haline getirmiş bir gelin adayıysan, neden düğününde şapka takmayasın? Düğün mekanı ve konseptine göre farklı tarzlarda kullanabileceğin şapkalar var. Mesela bir kumsal düğününde üzeri çiçeklerle süslü hasır şapka takabilirsin.

şapkalı gelinlik

Şu galerimiz de ilgini çekebilir: Şapkalı Gelinlik Modelleri

5- Gelin buketi

Elbette bir gelinin olmazsa olmazı gelin buketidir! Düğün temanın renginde ya da mevsime uygun çiçeklerden oluşan bir buket ile hoş bir gelin görünümü yakalayabilirsin. Buketini canlı çiçeklerden yaptırabileceğin gibi uzun yıllar saklayabileceğin yapay gelin buketlerini de tercih edebilirsin.

Detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Buketi ve Düğününde Kullanılacak Çiçekler Hakkında Bilmen Gerekenler

gelin buketi

6- Gelin Çantası

Düğün günü yanından ayırmak istemeyeceğin eşyaların olacaktır. Mesela cep telefonun, makyajını ara ara tazelemek için kullanacağın makyaj malzemeleri, mini bir dikiş seti gibi. Gelin çantası modelleri arasından seçimini yaparken, gelinliğinin kumaşı, rengi ve tarzı ile uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Kırık beyaz tonlarda bir gelinlik giyeceksen, yine aynı tonlarda çanta bakmalısın.

Elbette çantanın ayakkabın ile de uyumlu görünmesi gerekir. Gelinliğin satense, saten bir çanta kullanabilir, gümüş işlemeleri olan bir gelinlik giyeceksen de çantandaki detayların gümüş olmasına özen göstermelisin.

gelin çantası

Bu yazıyı bir kenara kaydet: Gelin Çantası Alırken Bunlara Dikkat Edin

7- Eldiven

Günümüzde belki çok az gelin tercih ediyor ama özellikle kış düğünlerinde geline çok hoş bir hava katıyor. Özellikle vintage tarzda bir düğün yapmayı planlıyorsan, eldiven seçeneğini değerlendirmeni öneriyoruz.

gelin eldiveni

8- Bolero, pelerin, panço, etol, şal

Yine kış düğünlerinin olmazsa olmazı bu şık aksesuarlar ile de düğün fotoğrafı çektirmeyi sakın unutma. Ortaya çok farklı kareler çıkacağına emin olabilirsin.

bir gelinin en önemli 8 aksesuarı

Birbirinden şık şal modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: En Şık Gelin Şal Modelleri

Tarzına en uygun onlarca gelin ayakkabısı ve aksesuarı Düğün.com’da seni bekliyor. Listeleme alanında firmaların sunduğu ürün çeşitliliğini, hazır model, özel tasarım, ürünü kişiye özel hale getirip getirmemesi, ürünü düğüne kaç hafta kala teslim edeceği gibi kriterlere göre filtreleme yapabilirsin. Beğendiğin firmaların profil sayfalarını detaylı şekilde inceleyerek ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsin!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap