Kaliteli ve Sağlam Mobilya Alışverişinin 7 Altın Kuralı!

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

2:00 dakika

29.06.2020

Dekorasyon, estetik bakış açısıyla değerlendirdiğimiz gibi verdiğimiz paranın karşılığını almakla da ilişkilidir. Evimizi döşerken veya eski bir mobilyanın yerine yenisini alırken uzun yıllar bizimle beraber olacağından emin olmalıyız. Biz onları terk edene kadar herhangi bir sorun çıkarmayacaklarını bilmek önemlidir.Peki iyi mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler neler biliyor musunuz? İşte 7 altın maddede dikkat edilmesi gerekenler ve kaliteli mobilya satın almanın yolları:

Ahşabın Cinsi

Ahşap mobilyaları 3 kategoride inceleyebiliriz:

  • Masif ahşap genellikle diğerlerinden daha pahalıdır ancak mükemmel görünür. Kesinlikle yüksek dayanıklılığı olmasına karşın çizilme ve suya hassasiyeti vardır.
  • kaliteli ve sağlam mobilya alışverişinin 7 altın kuralı!
  • Kaplama ahşaplar daha ucuz bir ahşap temelin üzerine yüksek kaliteli ince ahşap kaplama katmanlar eklenmesiyle elde edilir. Temel malzemesi ucuz olduğu için masif ahşap kadar yüksek fiyatlı değildir.
  • Suntalama ve karma ahşaplar kağıt hamuru, plastik ve reçinenin birer kompozisyonudur. Bu mobilyalar genellikle en düşük fiyatlı olanlardır. Hem pürüzsüz bir ahşap görüntüsü sağlamazlar hem de uzun yıllar dayanmazlar.

Yaşam Tarzınız

Seçeceğiniz renk ve kumaşlara hayat tarzınızın karar vermesini sağlayın. Örneğin mobilyaların üstüne çıkan bir evcil hayvanınız varsa bembeyaz bir koltuk sahibi olmanız, çok kısa sürede eski ve yıpranmış bir koltukla başbaşa kalmanıza sebep olabilir. Çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa daha koyu renkler ile keten ve tüvit gibi kalın ve lekeye dayanıklı kumaşlar seçmeniz gerekir. Salon takımı modelleri seçiminizde bunları mutlaka dikkate alın.

kaliteli ve sağlam mobilya alışverişinin 7 altın kuralı!

Çekmece ve Raflar

Çekmece ve dolap kapaklarını açın. Çekmece dişlerinin düzgün ve sorunsuz bir şekilde geldiğinden ve geri kapatırken de pürüzsüz gittiğinden emin olun. Dolap kapılarının açıldığı zaman kendiliğinden kapanmaması gerekir. Kapıların kollarını ve tokmaklarını da gözden geçirmelisiniz. Sallanmadan, fiks bir şekilde takılı olmalıdırlar.

kaliteli ve sağlam mobilya alışverişinin 7 altın kuralı!

Yay Sistemi

Sert kanepeleri seviyorsanız, geleneksel bükülebilir yaylı sistemi olanlara bakın. Daha yumuşak bir oturum arıyorsanız zigzag yayları tercih edebilirsiniz. Minderleri çıkartıp kanepenin merkezine baskı uygulayın, yaylar bükülüp bıraktığınız anda eski hallerini almalıdır.

Görünen Çivi ve Yapıştırıcılar

Mobilyanın köşe ve arkalarına ahşap eklendiğinden, çivi ve yapıştırıcıların görünmediğinden emin olun. Böylece ürünün birleşme noktalarının hasar alması engellenmiş olur. Bu tip ürünler genellikle çok daha ağırdır.

Mobilya Ayakları

Ayaklar ağır ahşaptan sandalye veya kanepeye çivilenmiş değil, içiçe geçmiş bir şekilde eklenmiş olmalıdır. Kalitesiz plastik, kauçuk veya metal ayaklar pek hoş görünmeyecekleri gibi yer döşemelerinizi zedeleyebilir ve dayanıklı olmayabilirler. Aynısı çivilenmiş ahşap ayaklar için de geçerlidir. Eğer bir kanepeye 1.500 TL ve üzeri para harcamayı düşünüyorsanız köşelerde dört, ortada da bir adet olmak üzere toplam beş ayaklı olanlara bakabilirsiniz. Böylece kanepeniz ekstra desteklenmiş olacaktır. Daha iyisi ise kanepe tabanının yere sıfır olmasıdır. Ucuz koltuk ve kanepelerde bu özellikleri bulmanız biraz zordur.

Minderler

Çıkartılabilir kılıflı, iki yüzü de aynı renk veya desene sahip, sert minderleri tercih edin. Sert minderler zaman içerisinde yeteri kadar esneyecektir. Üstelik uzun yıllar kullanılabilirler. İki tarafı da aynı kılıfa sahip minderler, ön yüzü desenli veya renkli olup arka tarafı beyaz veya bej renkli olanlara göre biraz daha pahalıdırlar. Ancak iki tarafını da kullanabilecek olmanız ömürlerini en az 2 kat uzatır. Makinede kolayca yıkanabilir olmaları da tabii ki önemli.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap