Profesyonellere Sorduk: Düğün Fotoğrafçılığı

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

3:35 dakika

29.06.2020

İşini aşkla yapan bir usta: Serhan Serter

Serhan Serter, düğün fotoğrafçılığının yanı sıra bu işe meraklı insanlar için muhteşem seminerler düzenleyen, işine tutkuyla bağlı bir fotoğrafçı. Düğün.com Çiftleri için yaptığımız röportajda çiftler için oldukça faydalı bilgiler ve içinizi rahatlatacak tavsiyeler verdi.

profesyonellere sorduk: düğün fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı kariyerinizden önce biraz verdiğiniz seminerlerden bahseder misiniz?

Seminerde iyi bir fotoğrafçı olmadan önce iyi bir insan olmanın aslında gerektiğini anlatıyoruz. Gidin ve damadın öncelikli olarak müşteri olarak değil onların en mutlu günündeki yol arkadaşı olmaları gerektiğini anlatıyoruz. Eğer fotoğrafçılar ilk etapta onları müşteri olarak görürlerse o an herhangi bir duygusal ortaklık ortaya çıkartılamaz. Onların hikayesine fotoğrafçı kendisini entegre edemez. Giremez. Hikayesini, kendi dünya görüşünü onların düğün günü içerisine yansıtacak sıcaklığı da sağlayamaz. Bu sıcaklık sağlanmazsa da çekilen fotoğraflar şekilde kalır; her hangi bir duyguyu yansıtmaktan çok uzakta kalır. Dolayısıyla fotoğrafçının öncelikli olarak kendiyle barışık, kendinin ne olduğunu bilen, düğününü güzel koklayan, gelinle ve damatla en azından o gün için tamamen bütünleşecek biri olmalı. Önemli olan gelinin ve damadın o günkü heyecanına ortak olmaktır. Ben yüzlerce gelin fotoğrafı çektim. Kaç tane olduğunu hatırlamıyorum bile. Hala 2 gün sonra çekeceğim düğün fotoğrafının heyecanını yaşıyorum. Çekime gittiğim zaman kalbim hala pır pır oluyor. Bu heyecanı kaybedersem yaratıcılığımı da kaybederim. Onların hikayesini onların gözünden görmeden yapamam.

Peki Türkiye Düğün Fotoğrafçıları Derneğinden bahseder misiniz?

Türkiye'nin ilk ve tek resmi düğün fotoğrafçıları platformu olan Türkiye Düğün Fotoğrafçıları Derneği'ni kurduk. Bu derneğin en büyük özelliği fotoğrafçılık sekmendi içerisinde düğün fotoğrafçılığının bağımsız bir meslek grubu olduğunu, ayrı bir fotoğrafçılık stili olduğunu ve farklı bir uzmanlık gerektirdiğini anlatmak ve Türkiye'deki düğün fotoğrafçılarını bir araya getirip, onları devlet tarafından kurulan resmi bir kurum çatısı altında bir araya getirmektir.

profesyonellere sorduk: düğün fotoğrafçılığı

Gelelim çiftlerimizin en çok merak ettikleri konuya. Birlikte çalışacakları fotoğrafçıyı seçecek gelin ve damat adayları için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu noktada birinci öncelik bence teknik detaylarda olmalı. İkinci öncelik de duygularda olmalı. Teknik detay olarak fotoğrafçının verdiği koleksiyon çok önemli. Türkiye'deki fotoğrafçı arkadaşların belli bir standardı yok. Olmaması da gerekir bu zaten çeşitliliği sağlayan bir güzellik. Verilen hizmetin içeriğini netleştirmek çok önemli. Yani günün ne kadarlık bir kısmında fotoğrafçı onlara eşlik edecek. Farklı farklı uygulamalar var. Ben bunlara paket ismini vermek istemiyorum. Fotoğraf gibi, düğün fotoğrafı gibi yoğun duygu yüklü bir çalışmada paket fazla fiziksel kalıyor. Ben buna koleksiyon demek istiyorum. Sunulan koleksiyonun içeriği ne olacak? Nasıl bir, albüm sayısı ne olacak? Kaç saat çalışılacak? Karşılığında nasıl bir hizmet bekleyecek? gibi sayısal verilerin mutlaka netleşmesi lazım. İkincisi olarak da günün hikayesini kurgulamakta benim derdimi anlayacak fotoğrafçı mıdır diye bakmaları gerekiyor. Bunu web'ten sonra, fotoğrafçıyı gördükten sonra telefonunu istemeleri gerekiyor. Bu gerçekten çok önemli bir şey. Bir insan kendi işini ifade tarzı aynı zamanda kendini ifade tarzıdır. İşine ne kadar hakimse, ne tarzda anlatıyorsa, o tarzda da yapıyordur zaten.

profesyonellere sorduk: düğün fotoğrafçılığı

Çektiğiniz kareler ortaya nasıl çıkıyor? Ne düşünüyorsunuz? Nelerden besleniyorsunuz?

Kültürel alt yapınız size dünyayı nasıl gördüğünüzün şeklini verir. Dünyayı nasıl görürseniz o şekilde gösterirsiniz. Dünyayı göstermek için kullanacağınız araç da yaşanmışlıklarınızdan kaynaklanan düşünsel ve duygusal birikimlerden oluşmaktadır. Ben de kaynağımı buradan alıyorum. Benim hayatım biraz duygularla örülü, çok fazla sayısal verilerden keyif alan bir insan değilim. O yüzden benim için düğün aşktır, düğün romantizmdir. İki birbirini seven insanın resmi olarak hayatlarını sevenlerinin yanında birleştirdiğinin resmi bir ispatıdır. Bu bir sevgi şovudur. O yüzden bunun içeresinde de sevgi olmalıdır. Bu sevgi iki sevgilinin sevgisiyse bunun adı bence romantizm olmalıdır. Romantizm de bunu vücut diliyle birbirlerine göstermeleri ve o güne yıllarca bakacakları fotoğrafları aynı romantizmle, duyguyla bakmaları gerekmektedir. Bu benim düğüne ve düğün fotoğrafçılığına bakış açımdır. O yüzden ben bu tarz fotoğraflar çekmeyi daha tercih ediyorum. Bu da benim tarzım, ben bu şekilde yaşıyorum çünkü.

Fotoğraf çekimine gelen çiftlerin yanında ekstra bir şeyler getirmesi gerekiyor mu?

Benim için bir gelin ve bir damat yeterli. Ben daha yalın bir şekilde çalışıyorum. Ekstra isterlerse tabii ki geri çevirmiyoruz. Var da zaten fotoğraflarımda. Balon getirmek isteyen oluyor. Çeşitli kendilerine ait, özel anlam taşıyan küçük eşyalar, aksesuarlar getirmek isteyenler oluyor. Onları da konumuz içerisinde yorumluyoruz zaten. Gün içerisinde mutlaka içine harman ederek koyuyoruz ama benim için önemli olan duygulardır.

profesyonellere sorduk: düğün fotoğrafçılığı

Yalın bir şekilde aşkı fotoğraflıyorsunuz yani?

Evet, evet. Aksesuarlar konusu çok da fazla, çok enerjik, çok hareketli fotoğraflar çekmediğim için tercih etmiyorum. Bu benim kendi yaklaşım tarzım. Genelde biraz daha yavaş tempolu, romantik, biraz daha ağır kareler peşinde olan bir fotoğrafçıyım ben. bu da benim kendi tarzım. Diğer tarzlar da tabii ki farklıdır. Biri doğru, biri yanlış denemez ama farklı işler çıkartılır.

Devam Edecek...

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

ebru barhan

Düğün Tarihi: 21.10.2014


işte aklımdaki soruların cevapları! Teşekkürler..


ayşe kaçan

Düğün Tarihi: 21.10.2014


keşke daha fazla fotoğraf koysaymışsınız :) yine de elinize sağlık...