Neş’e Kübra Photography ile Düğün Fotoğrafları

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

3:22 dakika

29.06.2020

Düğün fotoğraflarının püf noktalarını uzmanından öğrenin.

Neş’e Kübra Photography’nin sahibi Neş’e Hanım düğün fotoğrafı albümü, hizmetleri ve düğün fotoğrafları fiyatları ile ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı.

Biz sizleri ve profesyonel geçmişinizi çok iyi biliyoruz ama kullanıcılarımızın da yakından tanıması için kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Kendimi kısaca ‘’Fotoğraf aşığı birisi’’ diye tanımlayabilirim. Bu aşk, 2004 yılında başladı ve hayatımdaki pek çok şeyin önüne geçti. Ve en sonunda 15 yıl süren profesyonel çalışma hayatıma yani kariyerime son verip, sadece fotoğrafla yaşamaya karar verdim. Pek çok önemli kuruluş ve fotoğraf sanatçısı ile çalışmalarım, özel eğitimler alma şansım oldu.

neş’e kübra photography ile düğün fotoğrafları

Düğün.com olarak kullanıcılarımızın en çok merak ettiği detaylardan biride fotoğraf çekimini nasıl organize edecekleri. Bu konuda onlara neler tavsiye edersiniz?

Benim öncelikli tavsiyem çiftlerin kendi tarzlarına uygun fotoğrafçıyı bulmalarıdır. Bunun içinde mümkün olduğunca çok fotoğrafçıyı gezip, fotoğraflarına bakmalarını öneririm. Ancak, birçok çift genelde sunulan imkanlara öncelik veriyor ama asıl önemli olan belgesel nitelik taşıyacak fotoğrafların gerçektende bu özelliğe sahip olup olmadığıdır. Çiftler dış mekan fotoğraf çekimlerine çok odaklanmasınlar. Düğün bir hikaye ve fotoğraflarınızla kendinize ait bir film izliyor gibi olmalısınız.

Gelin ve damatlar düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Her gün sadece bir çiftleri görüştüğüm için takvimim oldukça erken dolabiliyor. Bu sebeple çiftlerin düğün tarihlerinden en az 6 ay önce fotoğrafçılarını bulup, anlaşmalarını tavsiye ediyorum.

Gelin ve damatlar ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Trendler nedir?

Bana gelen çiftler en çok doğal fotoğraflarının olmasını talep ediyorlar. Hatta bir çoğu fotoğraflara bakıp şaşırmak, “o gün böyle bir şey olmuş mu, yaşanmış mı?” Diyebilmekten yana. Bu tarz talepler elbette belgesel düğün fotoğrafçısı olarak beni çok mutlu ediyor. Dünya’da yıllar öncesinde başlayan bu akım yavaş yavaş ülkemizde de yayılmaya başladı. Çiftler artık gerçeklikten ve doğallıktan yana. Şu an en çok bilinen trendler ise düğün öncesi hazırlık aşamalarının ve hatta aile tanışma törenlerine kadar öncesine giden süreçlerinde fotoğraflanması.

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur? İki farklı mekan seçimine göre çekim incelikleri de değişiyor mu?

Belgesel düğün fotoğrafçılığı o anı yakalamak ve ölümsüzleştirmektir. Dolayısıyla duyguyu aktarmak adına mekanın kapalı ya da açık olması önemli bir nokta olmuyor. Ancak, teknik anlamda düşünecek olursak kapalı ve açık mekan seçiminde fotoğraf ekipmanlarının yeterli ve uygun olması şart. Ben ilk olarak çiftin nasıl bir ortamda olmak istediğine öncelik veriyorum, onlara tüm alternatifleri örneklerle sunuyorum ve hem kendilerine özel, hem de o günün atmosferine uygun aynı zamanda saat, trafik gibi önemli ayrıntıları da düşünerek hep beraber günü organize ediyoruz.

Bir gelin damat çekim günü nasıl gerçekleşiyor, çekime nasıl hazırlanıyorsunuz ne kadar sürüyor?

Çiftlerle tanıştığım gün itibariyle benim hazırlıklarımda başlıyor mesela düğün gününe ait muhakkak bir program oluşturuyorum ve tabii bunu çiftlerle paylaşıyorum. Zaten düğüne kadar mümkün olduğunca iletişim içerisinde oluyoruz ve bu geçen sürede güzel bir samimiyet doğuyor. İnsanların en özel gününde neredeyse en çok benimle yan yana oluyorlar dolayısıyla kendilerini huzurlu ve rahat hissetmeleri çok önemli. Bir çekim günüm, çiftin sabah evden çıkış saatiyle başlayan ve akşam düğüne kadar süren serüven olarak ortalama 8-9 saat sürebiliyor.

Düğün çekimlerinde verdiğiniz düğün paketi neleri kapsıyor?

Çiftlerimize özel tasarladığımız DVD’de fotoğrafların tamamını ve diledikleri özellikteki albüm setlerini veriyorum. Aynı zamanda bazı hediyelerim de oluyor. Örneğin düğünden 1 gün sonra gibi kısa bir sürede, online olarak fotoğraflarını sevdikleriyle paylaşabilecekleri bir blog hazırlıyorum. Çok keskin standartlar getirmektende yana değilim önemli olan çiftin fotoğraflarını nasıl bir albümde görmek istedikleri. Mesela kendileri ve aileleri için yapacağımız albümlerdeki fotoğraflarında birebir aynı olması zorunluluğumda yok isterlerse ailelerine verecekleri albümdeki fotoğraf seçimleri farklı olabiliyor.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Evet, 2013 Mart-Nisan ve Mayıs döneminde tüm düğün.com çiftleri için %40, diğer aylarda evlenecek düğün.com çiftlerine %25 varan indirim avantajları sağlıyorum.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Türkiye de tüm illerde ve Avrupa öncelikli olmak üzere farklı ülkelerde de düğünlere katılabiliyorum.

Bugüne kadar en değişik düğün çekiminiz hangisi oldu? Farklılığı neydi?

Gelinin, davetlilerin ve benim de nişan sebebiyle bir araya geldiğimiz törene, aniden nikâh memurunun gelerek nişanın düğüne dönüştüğü bir organizasyon, herkes için sürpriz olmuştu. Damat, son derece ilginç ve cesaret isteyen bir plan yapmıştı ama yaşanan tüm anlar görülmeye değerdi. Ve tabii böyle bir günü ölümsüzleştirmek benim için büyük zevk oldu.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

zeliha

Düğün Tarihi: 24.10.2014


ha nişan ha düğün iyi yapmış damat bey aradan çıkarmış düğünü