Gülşah Ekerel Photography ile Düğün Fotoğrafçılığı Üzerine

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:54 dakika

29.06.2020

Düğününüze hazırlanırken her anını karelemek ve ölümsüzleştirmek istiyorsanız okumadan karar vermeyin.

Fotoğraf mekanı nasıl seçilmeli, düğün fotoğrafçılığında yeni eğilimler neler, Düğün.com çiftlerine özel indirimleri neler, çekimler nasıl organize edilmeli gibi çok merak edilen konuları, düğün fotoğrafçılığı hizmetleri veren Gülşah Ekerel ile konuştuk.

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Onca yıllık meslek hayatını, fotoğraf aşkına radikal bir kararla kenara atanlardanım. Fotoğrafçılık serüvenime, 2008 yılında profesyonel fotoğraf eğitimi alarak başladım. Mutluluklara, heyecanlara, aşklara şahitlik etmek beni hayata bağladı. Bu konudaki çalışmalarım “kendimi nasıl geliştiririm”, “gelin-damat adayları için hangi detayları kullanabilirim”, “nerelerde çekimler yapabilirim” üzerine devam etti. Böylelikle düğün hikayesi çekimleri hayatımın bir parçası halin geldi. Tabii bunun yanı sıra nişan-söz çekimleri gibi tüm özel günlere de şahitlik etmeyi ve o anları en doğal, en naif şekilde ölümsüzleştirmeyi hedefliyorum.

gülşah ekerel photography ile düğün fotoğrafçılığı üzerine

Düğün.com çiftlerine düğün fotoğrafçısı seçimi konusunda neler tavsiye edersiniz?

Enerjinizin tuttuğu kişilerle çalışmak fotoğrafın kalitesinde ve poz sayısının artmasında çok etkili olabiliyor. Bu sebeple çiftler ön araştırma yapmalılar. Fotoğraflarını beğendikleri kişilerle de muhakkak yüz yüze görüşmeliler. Birbirlerini yakından tanımalı, çekim mekanını, nasıl poz istediklerini, detay olarak neler kullanılacağını hatta kuaföre giriş çıkış saatini bile konuşmalılar. Yapılan bu görüşme hem fotoğrafçı hem de kendileri için çok yararlı olacaktır.

Gelin ve damatlar düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Özellikle yaz dönemi çok yoğun geçtiğinden, kolayca gün bulabilmeleri için en az üç ay öncesinden irtibata geçmeliler.

Çiftler sizden ne tip taleplerde bulunuyorlar? Trendler nedir?

Fotoğrafların bütünüyle onlara özel olmaları için çiftlerin kendileriyle ilgili ilginç anılarını benimle paylaşmalarını istiyorum. Birbirlerine hitap şekilleri, kullandıkları lakapları veya mesleklerinden yola çıkarak hikaye yaratmaya çalışıyorum. Anlatılan hikayeye göre, çiftin o andaki arabaları bile onlar için çok özel olabiliyor. Böylelikle geriye sadece çifte özel fotoğraflar kalıyor.

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur? İki farklı mekan seçimine göre çekim incelikleri de değişiyor mu?

İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek maalesef trafik dolayısıyla çok zor. Zamanımızı boşa harcamamak için hazırlık aşamalarında, gelinin evine ya da düğünün yapılacağı mekana yakın yerlerde çekim yapmayı tercih ediyorum. Seçmiş oldukları iki farklı mekan birbirilerine yakın ise bir sorun olmuyor; ama uzak mekanlar ise bunun çok iyi organize edilmesi gerekiyor. Böyle durumlarda çiftlere hafta arası konsept çekim öneriyorum. Bu sayede günün stresinden ve kalabalıktan uzak gün boyu doya doya çekim yapabilme imkanımız oluyor. Bir kaç mekan dolaşabiliyor ve gün batımını da yakalayabiliyoruz.

Bir çekim günü nasıl gerçekleşiyor, çekime nasıl hazırlanıyorsunuz, ne kadar sürüyor?

Çekim yapılacak mekanda ilk defa çalışacaksam, çekimden önce mekana gidip nerelerde çekim yapılabilir, ışık nerede daha iyi gibi bir ön hazırlık yapıyorum. Önceden belirlemiş olduğumuz detaylarda benim yapmam gereken şeyler var ise onları hazır bulunduruyorum. Genellikle sabahtan kuaför ya da otelde çiftlerle buluşup, dış mekan çekiminin yapılacağı yere gidiyoruz. Tabii gün boyu yanında olmamı isteyen gelin adaylarına da gecenin sonuna kadar eşlik ettiğim de oluyor.

Düğün çekimlerinde verdiğiniz düğün paketi neleri kapsıyor?

Hikayeyi tam yansıtabilmek için muhakkak gelin adaylarımla kuaförden itibaren başlayan çekimleri tercih ediyorum. Düğün günü çekilmiş olan tüm fotoğrafları, genel düzenlemeleri yapılmış şekilde, özel CD-DVD kapak tasarımıyla ve slayt gösterisiyle birlikte teslim ediyorum. Ayrıca panaromik albüm ve poster baskıları da hediye ediyorum.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Elbette. Nisan ayına kadar rezervasyon yaptıran tüm çiftlere 2012 yılı fiyatlarını uyguluyor ve ekstra %10 indirim yapıyorum.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Son zamanlarda bana çok sorulan sorulardan biri de bu. Evet, tarihler uygun olduğu sürece şehir dışına çıkıyorum. Ayrıca farklı mekanlarda çekim yapmak beni de mutlu ediyor.

Bugüne kadar en değişik düğün çekiminiz ne oldu? Farklılığı neydi?

Bu yaz birçok güzel ve değişik çekim yaptım ama bunlardan en ilginci Denizli’de yapmış olduğumdu. Damat adayımız topluluk içinde poz vermekten çekinen birisiydi, bu sebeple son çare olarak çiftin kendi evlerinde fotoğraflarını ölümsüzleştirdim. Evin her köşesinde, bahçesinde, mutfağında hatta yatak odasında bile çekim yaptık. Hiç kimsenin aklında olmayan ama herkesin çok hoşuna giden bir çalışma oldu. Tabi benim için de ilk ve de farklı oldu.

Gülşah Ekerel Photography’den fiyat bilgisi ve randevu almak için tıklayın!

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

öykü

Düğün Tarihi: 17.10.2014


çekingen damadın yatak odasında çekim yaptırmasıda ilginçmiş gerçekten :)