Düğün Öncesi Çekimleri: Engagement Session

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:46 dakika

29.06.2020

Çok güzel yemyeşil bir park, iki tarafı ağaçlı bir yolun ortasında el ele bir çift ve duygularını aynı yoğunlukta yansıtan mükemmel bir fotoğraf… “Engagement Session” olarak adlandırılan bu çekim türünü BYBORAPHOTO ile görüştük.

Nedir Bu Engagement Session?

İnternet araştırmalarınızda, yurt dışından örnek çalışma ve portfolyolarda sıkça insanların günlük kıyafetleri ile veya biraz şık yada retro konsept kıyafetler ile fotoğraflar çektirdiklerini görüyorsunuzdur. Bu çekimlerde daha çok editöryal bir stilin benimsendiği ve güzel portrelerin olduğu da gözünüzden kaçmamıştır. Aslında hepimizin beğenerek incelediği “Engagement Session” olarak adlandırılan bu çekim türü ülkemizde yeni yeni uygulanan ya da sadece bazı fotoğrafçıların kullandığı bir çekim türüdür. Bu çekim türünün ilk örneklerini iki yıl önce BYBORAPHOTO olarak uygulamaya başladık. Tabi baktığınızda “Engagement” kelimesini gördüğümüz anda bunu nişan fotoğrafı olarak yorumlayabiliriz. Bu terimin doğru karşılığı “Nişanlılık dönemi fotoğrafı” veya “Çiftler için portre fotoğrafı” olabilir. Bu çekim adından anlaşılandan farklı olarak, nişan günü çekimi değil, çifte özel yapılan bir portre çekimidir. Aslında düğün öncesi çiftlerin prova ve fotoğrafçı için de deneme çekimidir.

düğün öncesi çekimleri: engagement session

Bu Tarz Bir Çekim Çiftlere Ne Türden Yarar Sağlamakta?

Öncelikle fotoğrafçılarını deneme ve çalışma biçimine aşina olma şansı vermekte çiftere. Çekim anındaki yönlendirmelere alışmalarını sağlamakla birlikte eğer çekim düğün günü için düşünülen lokasyonlarda yapılırsa çekim mekanlarını da deneme şansı vermekte. Öte yandan son yıllarda çokça tercih edilen düğün davetiyeleri, çifte özel web sitesi ya da düğünde kullanılacak slide showlar için zengin bir görsel arşiv oluşturmakta.

Peki Ya Kıyafetler…

Bu çekim türü başlangıcında günlük kıyafetler, sonrasında günlük kıyafetlerin bir kademe üstü şık kıyafetler ve en son olarak özel kostümlerle retro, fashion, modern portre çekimleri gibi konseptlerle zenginleştirilmiştir.

Yurdışında Nereye Oturuyor Çekimlerin Bu Aşaması?

Yurt dışında “Engagement Session” çalışması Düğün Hikayesi veya Modern Düğün Portre çekimlerinde adımlardan biridir. Çift öncelikle fotoğrafçıya karar verir, sonrasında bir “Engagement Session” çalışması yapar, bu çalışma sorunsuz geçer ise aynı fotoğrafçı ile planlama aşamasına geçer. Eğer sorun yaşar, çekim esnasında fotoğrafçı ile anlaşamazlarsa ya da fotoğrafçının çekimlerini beğenmezlerse başka bir fotoğrafçı arayışına girerler. Bu açıdan da fotoğrafçılar için bir deneme ve çiftlerini memnun etmede önemli bir aşamadır.

Düğün Fotoğrafları Dışında Ayrı Bir Bütçeyi Gerektiriyor Haliyle…

Ek bir maliyet gibi gözükse de özellikle telafisi olmayacak düğün günü öncesinde doğru karar alınabilmesi için kritiktir. Bir kez deneyimledikten sonra portre çekimleri hayatlarının bir parçası haline gelecek ve anılarını hak ettiği kalitedeki görseller ile dökümante edebilecekler.

BYBORAPHOTO’dan daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

dilşah arıcı

Düğün Tarihi: 23.10.2014


yurtdışındna gelme bi adet yine..


ilter

Düğün Tarihi: 23.10.2014


denemek için güzel yöntem aslında ::)