Düğün Belgeselciliğinde Uzman Bir Göz

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:53 dakika

29.06.2020

Düğün Belgeselciliğinde Uzman Bir Göz Intro: Düğün Belgeseli formatında yaptığı çalışmada dilerseniz sabah kahvaltınız ile beraber başlayıp akşam düğününüzdeki eğlence sona erene kadar devam ederek düğün gününüzün her anını hikayeleştiren Fatih Genç, aynı zamanda tanıtım ve reklam filmleri çeken bir görüntü yönetmeni.

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan kısaca bahseder misiniz?

1996 yılında medya sektöründe meslek hayatıma başladım. TGRT, Kanal D, Bloomberg gibi televizyon kanallarında uzun yıllar haber ve program kameramanlığı yaptım. Halen Kırmızı Misket Yapım’da görüntü yönetmenliği yapmaktayım. TRT Müzik, TRT Arapça, TRT Belgesel kanallarında yayımlanmakta olan çeşitli belgesel ve programları çekiyorum. Bunların yanı sıra tanıtım filmleri, kısa filmler ve reklam filmlerinde de görüntü yönetmenliği yapıyorum. Ve yeni evlenecek çiftlerimiz için de görsel alanda edindiğim bilgi ve tecrübelerimi kullanıyor, her anlamda profesyonel bir hizmet sunuyorum.

Bir düğün videosu çekimi nasıl organize edilmeli?

Yapılan çekimlerin tamamı çiftlerimizle yaptığımız toplantıda belirlenen bir kurgu çerçevesinde gerçekleşiyor. Düğün günü hikayesini video ve fotoğraflarla bir metin konseptiyle tamamlıyoruz. Toplantı esnasında düğün gününün akışı içinde yapılacak her bir etkinlik saatlerine göre programlanmakta ve böylece hiçbir detay şansa bırakılmamakta. Çiftler düğün günlerinin detaylarını bize veriyor, bizler onlar için en iyisini kurguluyoruz.

Çiftler düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Çiftlerimiz düğün günlerinden en az bir ay önce bizimle irtibata geçmeli ve video konsepti belirlenmeli.

Gelin ve damatlar ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Trendler nedir?

Gelin ve damat adaylarımız ilk olarak bizlerden kaliteli video ve fotoğraf çekimi talep ediyorlar. Bunun yanında dış mekanda yapılan çekimlerde çeşitli kostümler isteniyor. Ben ve ekibim de artık dış mekan çekimlerde çiftlerimizle belirlediğimiz kurgu çerçevesinde çeşitli kostümler temin ediyoruz.

3D ve klasik çekimlerle ilgili önerileriniz ne olur?

3D formatında çekimlerde bazı yanılgılar meydana geliyor. Henüz ülkemizde 3D yayının yaygın olmamasından dolayı çiftlerimize 3D çekimleri tavsiye etmiyoruz. Gelin ve damat adaylarımıza bazı meslektaşlarımızın HD kalitesinde çekim yapmadıklarını görüyorken, 3D formatını konuşmak çok manasız. Her şeyden önce yeni evlenecek olan çiftlerimize tavsiyemiz çekim yapılacak teknik ekipmanın marka ve modellerini iyi araştırmaları olacaktır.

Bir düğün videosu çekimi nasıl gerçekleşiyor?

Bir arkadaşım sabahtan itibaren damat beyi takip ederken ben de gelinin takibine başlıyorum. Ayrıca çekim planı önceden organize edilen bir dış mekanda çekimler yapıyoruz. Dış mekan çekimimiz Canon 5D Mark III marka profesyonel kamera ile en az iki adet teknik asistan eşliğinde yapılmaktadır. Toplamda en az dört kişilik bir ekiple gerçekleştirilen dış mekan çekiminin ardından hikaye konsepti çerçevesinde düğün gecesine kadar video ve fotoğraf çekimine devam ediyoruz. Bunun da ötesinde özgün, enerjik ve seyri keyifli hale getiren en önemli sebeplerden biri; çekim öncesi yaptığımız görüşmede düğün günü belgesel ve fotoğraf beklentilerinin en küçük detayına kadar belirlenerek sistemli bir şekilde hikaye kurgusuna çevrilmesindeki başarıdır. Bu yaklaşım yazılan düğün günü hikayenizin sadece size özel ve sizin istediğiniz şekilde oluşmasını sağlar. Gelinimizin gelinliği, saçı, makyajı, duvağı, çiçeği ve hatta ayakkabısı dahi sohbetimizde beraber belirlediğimiz detaylar arasındadır. Çiftlerimizin talepleri doğrultusunda düğün gününden önce de çekimler yapmaktayız. Gelin ve damat adaylarımızın düğünden önce katılacağı bekarlığa veda gecesi, kına gecesi, nişan, parti, doğum günü veya çeşitli organizasyonlara da gelip belgeselimizin daha zengin olması için görüntüler elde ediyoruz.

Düğün çekimlerinde sağladığınız düğün paketi neleri kapsıyor?

• Müzikli Düğün Belgesel Klibi Full HD

• Düğün Belgesel Filmi Full HD

• 1 Büyük Boy Panoramik Albüm (35×65 cm)

• 1 Adet Aile Albümü (20×40 cm)

• 1 Adet Cep Albümü (10×20 cm)

• 1 Adet Büyük Poster baskısı (50×70 cm)

• Çekilen Tüm Fotoğraflar ve Videolar DVD formatında sunulur.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Düğüün.com okuyucularına her daim özel uygulamalar ve kampanyalar yapmaktayız. Sürprizlerimiz için sadece bize ulaşmaları yeterli olacaktır. Dış mekan çekimlerinde anlaşmalı olduğumuz tarihi oteller ve köşkler bulunmaktadır. Düğün.com okuyucuları televizyon sektöründe çok profesyonel bir ekip ile çalışacağı için çok şanslılar.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Görüntü yönetmenliği yaptığım için 81 il dolaşıp çeşitli TV belgeselleri çektim. Türkiye'nin her yerini karış karış dolaşmış bir ekip olarak çekimlerimizi İstanbul olarak sınırlamıyoruz. Türkiye'nin her yerine hizmet vermekteyiz.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Tahir Gündüz

Düğün Tarihi: 07.08.2016


Full HD video çekimi nasıl olurdaDVD de teslim edilir anlıyamadım.


simge egeli

Düğün Tarihi: 17.10.2014


belgesel çok samimiymiş yalnız :)


yaren doğan

Düğün Tarihi: 17.10.2014


türkiyenin her yanında çekim yapılması iyiymiş yalnız, nişalım da kabul ederse kendilerini adanaya davet etmek isterim