Dış Mekan Fotoğrafçılığına Yeni Bir Bakış

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:54 dakika

29.06.2020

Düğün fotoğrafçılığında dış mekan tercihleri konusunda ne kadar ileri gidebileceğimizle ilgili tüm deneyimlerini bizimle paylaşan 100Yapım’a sizler için sorduk.

Öncelikle fotoğrafçılık hikâyenizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Fotoğrafla ortaokul birinci sınıfta tanıştım. Fakat o dönemde amacım farklıydı. Yolu karıştırmamak için fotoğraflarını çekerek okuldan eve giderken o fotoğrafları bir harita gibi kullanırdım. O zamanlar bunu bir meslek haline getireceğimi düşünmemiştim. Askeriyede fotoğraf film kısmında çavuştum ve önemli geceleri görüntülerdim. Askerden sonra İstanbul’da farklı ajanslarda çalıştım. Yaptığım işlerle kendime her geçen gün yeni bir şeyler kattım. 2009’da 100Yapım'ı kurarak çalışmalarıma başladım ve halen daha çalışmalarıma devam etmekteyim.

dış mekan fotoğrafçılığına yeni bir bakış

Stadyum, kilise, cami ve serbest ticari bölge gibi değişik mekanlarda düğün fotoğrafı çekme fikri nereden doğdu?

Genel olarak düğün fotoğrafı dediğimizde insanların aklına kapalı stüdyolarda yapılan klasik çekimler gelir. Oysa ben her fotoğrafın ayrı bir hikayesi olması gerektiğini düşünüyorum. Hiç bir fotoğraf bir başka işin esintisini taşımamalı. Herkesin fotoğrafları kendi dünyasına özel olmalıdır. Dış mekânlarda değerlendirilmesi gereken çok özel alanlar vardı. Biz bunları keşfettik ve çiftlerimize sunduk. Çiftler artık yeni ve farklı şeyler aradığından güzel ve olumlu tepkiler almaya başladık. Böylece daha gerçekçi, sıcak ve eğlenceli bir düğün çekimi oluşturmaya başladık

Şimdiye kadar ne tür mekânlarda çekimler yaptınız?

Sayılamayacak kadar çok ve farklı mekânlarda çekim yaptık. Limanlar, tersaneler, fabrikalar, plajlar, sokaklar, alışveriş merkezleri, oteller, tüneller, otoyollar, yaylalar, deniz kenarları, kiliseler, camiler... Bir mağazada bile çekim yaptık. Mesela kış mevsiminde kar üstünde bir düğün çekimi yapmıştık yani mevsim özelliklerine göre de çekimlerimizin mekanları değişebiliyor. Çekim yaptığımız mekânların görsel özelliklerini, dokularını kullanıyoruz genelde.

Mekânları evlenecek çiftler mi talep ediyor, yoksa siz mi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Çekim yapılacak mekanlar konusunda önce çiftlerimizle karşılıklı fikir alışverişi yapıyoruz. Çiftimizle çekim öncesi tanıştığımız için onlara uygun mekanlar belirleyip beğenilerine sunuyoruz. Bazen çekim yerine doğru giderken beğendiğmiz bir alan olursa orada da çekim yapabiliyoruz. Bu tür sürprizler fotoğraflarımızı ve o günü farklı bir hale getiriyor.

Rize dışından da düğün fotoğrafı çekimi için talep alıyor musunuz?

Biz 100Yapım olarak yurt içinde ve yurt dışında hizmet veriyoruz. Merkezimiz Rize'de olmasına rağmen İstanbul, Çanakkale, Bursa, Hatay gibi bize çok uzak şehirlerdeki çiftlerle de görüşüyoruz. Gittiğimiz yerleri daha farklı bir gözle ele aldığımız için çiftlerin taleplerinde artış oluyor.

Sizce bir düğün fotoğrafının en önemli unsurları nelerdir?

Bence bir düğün fotoğrafının en önemli özelliği fotoğrafçının çiftleri ne kadar tanımış olduğundan geçiyor. Eğer modelinizi tanımıyorsanız onu fotoğraflayamazsınız. Üstelik bir de o kişi evleniyorsa, bu çok daha önemlidir.

Şimdiye kadar en ilginç çekiminizi nerede, nasıl yaptınız?

Çekimi yaptığım mekandan çok, çekilen karelerin özel olduğunu düşünüyorum. Çiftlerle gemi tersanesinde yaptığım çekimler ilginç değildi ama güzel duygular taşıyordu. Bir fotoğrafçı neyin fotoğrafını çekerse çeksin, fotoğrafta her zaman duygularına ve hislerine başvurur.

100Yapım’dan daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Ali GÖÇMEN

Düğün Tarihi: 18.10.2014


Sizi tebrik ederim yaratıcı birisi olarak sanata kendi özgünlüğünüzü katmışsınız uzun yıllar da böyle devam etmenizi dilerim :)


Sadiye Irmak

Düğün Tarihi: 18.10.2014


mekan seçimleri gerçekten enteresanmış