Tektaşla İlgili Az Bilinen Gerçekler

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

2:57 dakika

29.06.2020

En sade ve minimal bir kadının bile tektaş denince tercih edeceği bir model mutlaka vardır. Peki bu değerli ve vazgeçilmez yüzüğü seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Bence bilmiyorsun. Bunu sana anlatacağım bilgiler ile ispat edebilirim. Bilgilerini kontrol etmek için hemen okumaya başla!

tektaş yüzük

Evlenme teklifi ederken nasıl yüzük alınır?

İşte bu bir klişe evlenme teklifi ederken yüzük alınacak diye bir kural yok! Yabancıların olmazsa olmazı teklif ederken yüzük verme geleneği son birkaç yıldır ülkemizdeki çiftlerde de uygulanmaya başladı. Güzel bir anı olduğu şüphe götürmez ama bunu yapmaya mecbur değilsin.

Hatta ben evlenme teklifimi ayakkabı hediyesi ile almayı tercih edebilirdim. Burada bir hediye şart yalnız onu söyleyeyim. Bunun nedeni anı olarak saklanacak bir şey olmasından kaynaklanıyor.

tektaşla i̇lgili az bilinen gerçekler

Tektaş ile evlenme teklif etme geleneği ise 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximilian’ın nişanı sırasında Burgonya düşesi Mary’e elmas tektaş yüzük hediye etmesiyle başladığı biliniyor.

Tektaş nereden alınır?

Tektaş nereden alınır sorusunun cevabı herkese göre değişkenlik gösterir. Mesela ben annemin kuyumcusundan almayı, hatta eşimin bile oradan almasını tercih ederdim. Çünkü yıllardır tanıdığımız bir pırlantacı olduğu için hem daha uygun hem de daha güvenilir.

Eğer senin böyle bir şansın yoksa çok iyi araştırmanı tavsiye ediyorum. Büyük markalardan da alabilirsin alyans ve takı mücevhercilerinden de... İşin sırrı çok çeşidi bir arada görebileceğin ve fiyat aralığı ürünlerden seçim yapabileceğin bir yer olmasında. Tabii sertifika vermeyenlerden uzak durmanı söylemeden geçemeyeceğim.

tektaşla i̇lgili az bilinen gerçekler

Fiyatı belirleyen faktörler nelerdir?

Pırlantanın fiyatını 4C kuralı belirler. Bu kuralların açılımı color (renk), Clarity (berraklık), Cut (kesim) ve Carat (karat) olarak açıklanır. Bu 4C kuralında en önemli unsur pırlantanın kesimidir. Çünkü pırlantanın ışıltısı kesimine göre görünür. Diğer 3C doğal olarak pırlantada bulunurken kesimde el işçiliği ile yaratılır. Fakat el işçiliği olsa bile pırlantanın fiyatını belirleyen en önemli C berraklık yani Claritydir.

Çünkü neredeyse tüm pırlantalar üzerinde gözle görülmeyen lekeler vardır. Bu lekeler ne kadar az ise taş o kadar nadir bulunacağı için berraklık o kadar artar, berraklık arttıkça da fiyata etki eder.

tektaşla i̇lgili az bilinen gerçekler

Karat pırlantanın ağırlık ölçen birimidir. Tekrar ediyorum taşın büyüklüğü değil ağırlığıdır. Karat ağırlığı arttıkça fiyatta artar. Renk ise tamamen kişinin zevkine göre değişebilir. Gözle görülmeyen sarıya kaçan pırlantalar daha beyaz renkli pırlantalara göre daha ucuzdur.

Bu noktada almak istediğin taşın büyüklüğüne kara vermelisin. Mesela berraklığı ikinci plana atarak büyük taşlı, lekeli ve hafif sarı olan pırlanta -ki sarı olduğunu fark etmeyebilirsin- küçük taşlı, az lekeli ve beyaz pırlantadan daha ucuz ve ihtişamlı görünür. Sonuçta hiçbirimiz mücevherci ya da bu işin ustası değiliz. Bu ince detayları anlamamız da o kadar kolay değil. Tabii müstakbelinin babası kuyumcuysa iş biraz değişir....

tektaşla i̇lgili az bilinen gerçekler

Montür nedir, neden bu kadar önemlidir?

Montür taşların yerleştirildiği alandır. Bu alana tırnak adı verilir. Bu tırnaklar taşın pırlantanın görünümünü ve kalitesini belirleyeceği için çok doğru seçilmelidir. Eğer taşa göre büyük montür seçimi yaparsan taşın ihtişamını öldürür ve taşın küçük görünmesini sağlarsın. O nedenle montür seçimi çok önemlidir.

İnce ve kalın başta olmak üzere 4’lü ve 6’lı tırnak biçimi bulunur., çok nadir olsa da 2’li tırnaklar da vardır.

tektaşla i̇lgili az bilinen gerçekler

Taşı ön plana çıkarmak için ince tırnak seçilir. Böylece gözler tırnakları göremeden taşa odaklanır ve taş kendi büyüklüğünü olduğu gibi gösterir ve kusursuz görünür. Tırnak sayısı seçime bağlı 4 veya 6 olabilir.

Küçük karatlı pırlantaların kurtarıcısı kalın tırnaklı tektaşlardır. Taş montür ile desteklenerek taşın daha gösterişli görünmesi sağlanır. En fazla tercih edilen montür kalın tırnaklılardır.

Tektaş nasıl seçilir?

Nasıl sorusunun cevabı sende veya sevgilinde saklı. Tektaşımı kendim alacağım, diyorsan şanslısın ne istediğini biliyorsundur, eğer sevgilimin zevki çok iyi bana hangi tektaşı alacağını biliyordur, diyebiliyorsan çok şanslısın, fakat bu ikisi seçenekler arasında değilse ne istediğini açıkça belirtmelisin ki nasıl tektaş seçmesi gerektiğini bilsin.

Sonuçta bu güzel anısı olan ve evliliğinizin simgesi olacak bir yüzüklerden ilki. -İkincisi alyansınız olacak.- Seçim senin istediğin bir model olmalı ki mutlu olasın...

Artık tektaş yüzük ile ilgili az bilinen gerçekleri öğrendin. Peki sana ilham verecek modellere göz atmak ister misin? Şu videomuz işine yarayabilir:

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Şükran Çetiner

Düğün Tarihi: 09.04.2021


Merhabalar 5 yıl önce aldığım yüzüğümün pırlanta taşı düştü kayboldu ve çok üzüldüm napmam gerek bilmiyorum bilgisi olan bana yardımcı olursa çok sevinirim ?


Mustafa Aktaş

Düğün Tarihi: 15.02.2018


Özel tektaş nasıl yaptırabilirim aradığım bir tektaş yüzük var kaç aydır hiçbiryerde bulamadım yardımcı olursanız sevinirim sevinirim


Fatih Ak

Düğün Tarihi: 17.10.2014


Artık yeni bir gelenek oluşturalım da kadınlar bize tek taş almaya başlasın :D saka bir yana güzel bir yazı olmuş :)