Nikahta Ne Giyilir? En Şık Nikah Kombinleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:19 dakika

17.11.2023

İster yakın bir akraba ister bir tanıdık... Evlenen kim olursa olsun, nikaha giderken ne giyilir diye merak ediyorsan bu yazı sana çok yardımcı olacak! Davetli olduğun nikaha en çok yakışacak abiyeyi seçerken işine yarayacak ipuçlarına hemen göz at!

nikaha giderken ne giyilir

Nikaha Giderken Ne Giyilir?

Nikahta ne giyilir kadınlar başta olmak üzere davetlilerin en çok araştırdığı konulardan biri. Bu sorunun yanıtını ayrıntılarıyla verelim:

Nikah törenlerini düğünlerden ayıran iki önemli fark, daha sade bir organizasyon olması ile çoğunlukla gündüz yapılmasıdır. Bu nedenle nikaha giderken ne giymeli sorusunun ilk yanıtı; abartıdan uzak tasarımlardır.

Davetliler için önemli olan, şık, derli toplu ve özenli görünmektir. Aşırı kısa ya da uzun olmayan elbiseler tercih etmek, gösterişten kaçınmak gerekir. Saç ve makyajın da naturel olması da önemli. Düz ya da kırık fön ile uçuk tonlarda bir makyaj, hem romantik bir hava verir hem de ortamın ambiyansına çok uygun olur.

Nikah törenine giderken giyilmesi gereken elbiselerin sade olması gerektiğini söyledik. Ancak ideal elbiseyi seçerken, evlenecek çiftle yakınlık derecen, vücut tipin gibi kriterlere de dikkat etmelisin!

Vücut Tipine Göre Nikaha Giderken Giyilebilecek Elbiseler

Günlük kıyafet, gelinlik ya da abiye… Nasıl bir kıyafet alacaksan al, yapacağın seçimde vücut tipin her zaman belirleyicidir. Nikaha giderken ne giyebilirim diye düşünürken de öncelikle vücut hatlarına göre seçim yapman önemlidir. Haydi gel, farklı vücut tiplerine ve bunlara uygun elbise modellerini inceleyelim:

  • Armut: İnce üst vücut ve gövdeye oranla geniş basenlere sahip, armut bu vücut tipinin dikkat etmesi gereken nokta basenleri kamufle etmektir. Bu yüzden A kesim elbiseler tercih edilebilir. İnce gövdeyi öne çıkaracak, fazla derin olmayan göğüs dekolteli modeller de armut vücut tipindeki kadınlar için idealdir.

nikaha giderken ne giyilir

  • Elma: Göğüsleri geniş, alt vücudu üst bedenine oranla daha ince bu vücut tipi için ideal elbiseler, göğüsleri kamufle edip ince bacakları öne çıkaran modellerdir. Üstü sade, yırtmaçlı ya da çok mini olmayan kısa elbiseler bu vücut tipi için en uygun tasarımlardır.

nikaha giderken ne giyilir

  • Kum saati: 90-60-90 da denilen, en orantılı ve ideal vücut tipidir. Bu vücut tipine sahip kadınlar, her kadının kolay kolay giyemeyeceği, dar, balık kesim elbiseleri rahatlıkla tercih edebilir. Nikah için ise özellikle diz hizasında biten dar kesim elbiseler uygun seçim olacaktır.

nikaha giderken ne giyilir

  • Dikdörtgen: Gelelim dikdörtgen vücut tipi nikaha giderken nasıl giyinmeli sorusunun yanıtına… Düz ya da muz vücut tipi olarak da bilinen dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir. Bel bölgeni kamufle etmek istersen düz kesim, daha kıvrımlı göstermek istersen de iki parça ya da kemerli elbiseleri tercih edebilirsin.

nikaha giderken ne giyilir

  • Ters üçgen: Bu vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; kalın askı ve V yakalar ile asimetrik, yırtmaçlı ya da A kesim etek kesiminin kullanıldığı kısa ya da midi elbiseler bu vücut tipine orantılı bir görünüm kazandırır.

nikaha giderken ne giyilir

Yakınlık Derecesine Göre Nikahta Giyilecek Elbiseler

Katılacağın nikah birinci ve ikinci derece yakın akrabalarına aitse, ev sahibi sayılacağından, mümkün olduğunca törendeki ağırlığını hissettirecek tarzda seçimlerde bulunmalısın. Pırıltılı kumaşlardan kısa ya da midi elbiseler ya da uzun, sade abiyeler arasından seçim yapabilirsin.

nikaha giderken ne giyilir

Arkadaşın Nikahında Ne Giyilir?

Eğer arkadaş nikahında ne giyilir diye merak ediyorsan, bu noktada en yakınlardan sayıldığını söyleyebiliriz. Yine de aile kadar yakın olmadığın için davetliler arasında fazla dikkat çekmiyorsan pastel tonlarda şifon ya da saten kumaş kullanılarak hazırlanmış bir midi ya da çok mini olmayan kısa bir elbise giyebilirsin. Nikah şahitlerinden biriysen de elbiseni buna göre seçmelisin. Nikah şahidi elbisesi çok gösterişli olmamalı ve gözleri kendi üstüne çekmemelisin. Tek renk, klasik bir elbise tercih edebilirsin.

Nikah şahitliği hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen bu yazımızı okuyabilirsin: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

nikaha giderken ne giyilir

Uzak akraba ya da arkadaşlarının nikahında mümkün olduğunca sade seçimler yapmaya dikkat etmelisin. Abartıdan uzak, fazla kabarık ya da parlak olmayan, sade, diz boyu ya da midi elbiseler giyebilirsin. Uzak akraba veya arkadaş nikahı için zarif desenleri olan baskılı elbiseleri tercih edebilirsin.

nikaha giderken ne giyilir

Nikahta Hangi Renk Giyilir?

Nikaha giderken renk konusundaki kesin bir kuralla başlayalım. Birincisi beyaz renkten uzak durmalısın, çünkü çoğu zaman gelinlikler beyazdır. Gelin ile aynı renk giyinip eleştiri oklarının hedefi olmak istemezsin.

İkincisi ise siyah renk, matemi çağrıştırdığı için evlilik merasimlerinde tercih edilmemesi gereken elbise rengidir.

Bu iki konu dışında renk seçiminde özgürsün! Yine de sana fikir vermesi için gündüz gerçekleşen nikah törenleri için en ideal renklerin pastel tonları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, mavi ve tonları, mor, lila, pudra pembesi de en çok tercih edilen renklerden.

nikaha giderken ne giyilir

Bonus: Nikahta Pantolon Giyilir mi?

Nikah töreninde davetlilerin giyebileceği kıyafetler söz konusu olduğunda akla ilk gelen elbiselerdir. Pantolonun ise uygun olmayacağı, yaygın bir görüştür. Ancak bunun doğru olmadığını söyleyebiliriz. Doğru bir pantolonla, elbiseyle olacağından daha şık bile görünebilirsin.

Ancak bu konuda da bazı şartlar var. Kot ve günlük pantolonlar kesinlikle yasak! Vücuduna tam yapışmayan, dökümlü klasik pantolonlar nikah töreni için tercih edilebilir. Bu modelleri şık ve zarif bir bluzla kombinleyerek nikahta giyebilirsin.

nikaha giderken ne giyilir

Eğer pantolonunla kombin yapmakla uğraşmak istemiyor ya da bütün bir görüntü yaratmak istiyorsan şık tulumları da tercih edebilirsin. Böylece hem rahat hem de göz alıcı bir görünüme sahip olabilirsin.

nikaha giderken ne giyilir

Nikaha giderken nasıl giyinmen gerektiğine dair ipuçlarını paylaştık. Sıra aradığın modeli bulmaya geldi. Bunun için şehrindeki abiye firmalarının tasarımlarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Abiye ve Nişanlık Firmaları

En trend söz ve nişan elbiseleri Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Abiye ve nişanlık firmanı seç

Bunlar da ilgini çekebilir

Abiye ve Nişanlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Abiye ve Nişanlık Firmaları

Abiye ve Nişanlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap